[FOTO] Policjanci świętowali

piątek, 17.7.2015 13:40 3436 2

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r.  W tym roku uroczystości odbyły się w sali Urzędu Stanu Cywilnego 17 lipca.

Podczas obchodów  ponad 100 funkcjonariuszom wręczono nagrody, odznaczenia i wyróżnienia.

- Za kolejne stopnie policyjne serdecznie wszystkim gratuluję,w pełni zasłużyliście Państwo na nie. Życzę wam dalszej satysfakcji, i proszę o przekazanie najlepszych życzeń i podziękowań waszym rodzinom za wsparcie - mówił komendant KPP Świdnica, Krzysztof Niziołek.

Podczas uroczystości zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Artur Falkowski złożył życzenia dalszych sukcesów dla funkcjonariuszy świdnickiej komendy. Podkreślił wzrastające wśród mieszkańców naszego powiatu zaufanie do policji oraz zaangażowanie funkcjonariuszy i pracowników w wykonywanie swoich obowiązków służbowych. 

Zaproszeni parlamentarzyści podziękowali policjantom za codzienny trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Życzyli funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym spokojnej i dającej satysfakcję służby i pracy, gratulując jednocześnie awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym.

***

W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.

17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.

Polskie Państwo Podziemne  tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze  rozwiązały formalnie Policję Państwową.

7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

Policja polska jest scentralizowaną, uzbrojoną i jednolicie umundurowaną formacją.

Nad bezpieczeństwem ludzi oraz utrzymaniem porządku publicznego czuwa blisko 100 tys. policjantów wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.

Na czele Policji stoi komendant główny, któremu podlega komendant stołeczny i 16 komendantów wojewódzkich, nadzorujących komendantów miejskich i powiatowych, którzy odpowiadają za pracę policjantów w komisariatach.

Współczesną polską Policję tworzą funkcjonariusze zatrudnieni w służbach: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym.

Do wykonywania swoich obowiązków policjanci przygotowują się w policyjnych szkołach i ośrodkach szkolenia. Policyjne kadry zasilają coraz lepiej wykształceni młodzi ludzie.

Policjantom przysługuje szereg uprawnień, m.in. prawo legitymowania, zatrzymywania osób, przeszukiwania osób i pomieszczeń, dokonywania kontroli osobistej, stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Zatrzymywaniem najgroźniejszych kryminalistów zajmują się doskonale uzbrojeni i wyszkoleni policyjni antyterroryści.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji rozbijają zorganizowane grupy przestępcze, walczą z terrorem kryminalnym i narkobiznesem.

Policja cieszy się coraz większym zaufaniem społecznym a liczba osób, które czują się bezpiecznie rośnie z roku na rok. Z najnowszego sondażu zrealizowanego przez CBOS wynika, że 70 proc. badanych uważa Polskę za bezpieczne miejsce do życia, a dziewięciu na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. „Obecny poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych od 1989 roku" - zauważa CBOS w komentarzu do wyników badania.

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

obserwator piątek, 17.07.2015 17:53
,, N ,, do wymiany starczy.
Wiesiek piątek, 17.07.2015 15:00
Chrześniaki,pociotki pana Krzysztofa N. i trochę luda na tło...Nepotyzm ponad...