[FOTO] Szpital Latawiec z rezonansem. Kiedy uruchomią pracownię?

środa, 7.3.2018 10:17 5063 4

Na tę chwilę czekali wszyscy pacjenci korzystający z usług świdnickiego szpitala Latawiec. 7 marca do placówki przetransportowano rezonans magnetyczny i wkrótce rozpocznie się proces instalacji sprzętu, tak, aby jak najszybciej mógł służyć on osobom chorym i potrzebującym diagnostyki, na najwyższym poziomie.

Świdnicka placówka już dawno zakończyła budowę pomieszczenia, w którym znajdować się będzie sprzęt. Niestety, opóźnienia w jego zakupie wynikały z braku środków. Szpital bowiem nie otrzymał pieniędzy z jednego z konkursów. Szansa jednak pojawiła się wraz z rozdawaniem środków przez Urząd Marszałkowski. W sumie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 4 miliony złotych a całość kosztowała blisko 6 milionów złotych. 

Uruchomienie rezonansu zgodnie z podpisaną umową ma nastąpić najpóźniej do 1 lipca tego roku. Dyrekcja szpitala zakłada jednak, że będzie to przełom maja i czerwca a ze sprzętu na początek, będą mogli korzystać tylko pacjenci hospitalizowani w Latawcu. Na chwilę obecną nie wiadomo czy będzie istniała możliwość komercyjnych badań (wynika to z obwarowań umowy dofinansowania).

***

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony ww diagnostyce wielu chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Pacjenci ze Świdnicy na to badanie wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławiu.

Budynek powstał między budynkiem B1 (5-kondygnacyjnym budynkiem mieszczącym min. Blok Operacyjny, Oddział AiIT, sterylizację i aptekę ) –a budynkiem Stacji Dializ na działce nr 1836 i jest połączony łącznikiem na każdej kondygnacji z budynkiem B1.

Na parterze o powierzchni 362,12m2 dwukondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736,82 m2 będzie znajdować się tzw. centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, natomiast w przyziemiu mieści się  kuchnia przyszpitalna o powierzchni 374,7 m2. Budowa objęła towarzyszącą infrastrukturą techniczną, plac parkingowy i dojazd od ul. Korczaka.

Najważniejsze informacje o rezonansie magnetycznym:

Dostawca: GE Medical Systems Polska Sp. z o.o.
Producent: GE Healthcare
Dane techniczne:
Indukcja pola roboczego: 1,5 T (63,86 MHz)
Masa magnesu: 3900 kg
Chłodzenie magnesu: Kriogeniczne (ciekły hel)
Moduł komfortu pacjenta: 
obrazowanie głową lub nogami do przodu; 
podwójnie rozszerzany otwór na pacjenta; 
dwukierunkowy system komunikacji wewnętrznej (interkom); 
w otworze regulowany system oświetlenia wnętrza otworu; 
regulowany system wentylacji wnętrza otworu.

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

środa, 07.03.2018 14:16
Super! No nareszcie nie będziemy musieli jeździć do Wałbrzycha!
środa, 07.03.2018 14:20
Nie wiem skąd u ciebie taki turbooptymizn, ale czytając to...
środa, 07.03.2018 18:59
Aj tam, aj tam...Grunt, że jest. Dla niektórych to wszystko
środa, 07.03.2018 16:16
Wspaniale.