[FOTO, WIDEO] 40 lat minęło, jak jeden dzień…

sobota, 6.6.2015 09:37 7843 2

Zespół Folklorystyczny Kostrzanie skończył w tym roku 40 lat. To ważna rocznica w działalności zespołu, jak również kolejny rozdział w historii kulturalnej gminy Strzegom. 5 czerwca w sali Strzegomskiego Centrum Kultury odbył się wielki, jubileuszowy koncert zespołu.

Na sali wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, senator Wiesław Kilian, posłanki: Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Leszczyńska, Teresa Świło.

Zespół Kostrzanie działa od 1975 rok powstając z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich niezmiennie zachwycając publiczność nie tylko z Polski, ale i z innych zakątków świata. Setki zagranych koncertów, liczne podróże, nagrody i wyróżnienia, litry wylanych łez wzruszenia oraz przyjaźnie, które pozostają na całe życie – to wszystko, co zapada w pamięć i wymaga przekazania przyszłym pokoleniom.

Od 1990 roku z zespołem współpracuje  Małgorzata Wiłkomirska. Choreografem zespołu od roku 1989 jest Jolanta Misztal, a kierownikiem zespołu jest burmistrz Zbigniew Suchyta.

- Folklor i sztuka ludowa jest moją pasją życiową. Inni grają w nogę, drudzy zbierają różne numizmaty a ja od zawsze interesowałem się folklorem właśnie. Stąd moja przygoda, która trwa już tyle lat z zespołem Kostrzanie. To takie moje niespełnione marzenia, aby samemu występować. 26 lat temu byłem nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej i dorabiałem w świetlicy. Był zespół pań śpiewających, które akurat straciły instruktora no i tak zaczęła się moja przygoda z Kostrzanami, która trwa do dziś-  mówił nie ukrywając dumy burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Reżyserem niezwykle sugestywnego i nostalgicznego z jednej strony, ale także barwnego, dynamicznego i żywiołowego widowiska był Gerard Nowak. Inscenizacja składała się z 3 odsłon: „Historia Kostrzan sercem pisana”, „Pejzaż tańcem malowany” i „Dać dzieciom skrzydła” i łączyła w sobie wątek patriotyczny - zamiłowanie do swojej „Małej Ojczyzny”, czyli Kostrzy, perfekcję w każdym elemencie choreograficznego wtajemniczenia i pokoleniową ciągłość zespołu. Stąd na scenie – w różnych tańcach i odsłonach - pojawiali się zarówno najstarsi „Kostrzanie”, jak też ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki, zaczynając w ten sposób swoją wielką przygodę z folklorem. Trwający ponad dwie godziny koncert był wspaniałą ucztą dla wszystkich wielbicieli folkloru i kolejny raz pokazał kunszt, talent i doskonały warsztat „Kostrzan”.

W uznaniu zasług w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury ludowej na terenie gminy Strzegom, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Małgorzata Omilanowska, na wniosek burmistrza Strzegomia – Zbigniewa Suchyty nadała odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z rąk wojewody dolnośląskiego – Tomasza Smolarza odznaki honorowe otrzymali: Helena Czerniewicz, Zbigniew Hernik, Janina Kozłowska, Regina Łuczyńska, Jolanta Misztal, Helena Szerszeń, Leokadia Szubertowicz i Genowefa Ździebło.

Goście zaproszeni na piątkowy koncert – zamiast kwiatów – przekazali przedmioty służące niepełnosprawnym uczniom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Strzegomiu.

W niedzielę (7 czerwca br.) miał miejsce dalszy ciąg obchodów jubileuszowych. W Kostrzy odbyła się msza polowa w intencji wychowanków i kadry zespołu, koncert plenerowy z udziałem zaproszonych zespołów pt. „Przyjaciele Kostrzan” oraz jubileuszowa biesiada z muzyką.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

środa, 10.06.2015 00:31
gratulacje,trzymajcie tak dalej
poniedziałek, 08.06.2015 19:43
Wspaniały jubileusz! Gratulujemy, dziękujemy i chcemy jeszcze....