[FOTO, WIDEO] Konferencja pokongresowa wystartowała

środa, 18.10.2017 15:55 5319 1

Dwa dni i  pięć sesji podzielonych na panele - to wszystko przygotowano w ramach trwającej właśnie w Świdnicy konferencji pt." Innowacje na rynku turystycznym. Przedsiębiorstwo, samorząd, nauka".

Konferencja adresowana jest do przedstawicieli branży turystycznej, samorządu terytorialnego, nauki i która została przygotowana w oparciu o wnioski zasygnalizowane podczas zorganizowanego przez Świdnicę w roku 2016 Kongresu Turystyki Polskiej. Jej tematem wiodącym jest innowacyjność – determinanta rozwoju regionów, rentowności biznesu i sprawności  procesów zarządczych. Podczas konferencji wręczone zostaną nagrody ogólnopolskiego czasopisma Forum Biznesu: Gmina Przyjazna Turystyce oraz Najlepszy Produkt Turystyczny i Usługa Turystyczna Roku 2016 - czytamy na stronie wydarzenia.

Niestety, w tym roku zabrakło wydarzeń towarzyszących adresowanych do mieszkańców naszego miasta. Jedyną "atrakcją" są rozmieszczony w rynku budki, w których można kupić m.in. swojskie wędliny, miody, ubrania. 

- Kiedy trzy lata temu narodził się pomysł, aby właśnie w Świdnicy porozmawiać o turystyce w bardzo profesjonalny sposób, nie było wątpliwości. Choćby ze względu na to jakim potencjałem turystycznym dysponuje nasze miasto, jest to najwłaściwsze miejsce do takich spotkań. Chcieliśmy w Świdnicy zgromadzić osoby, które patrzą na turystykę z różnych punktów widzenia - mówiła podczas rozpoczęcia konferencji, prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła gala wręczania nagród przyznawanych przez Puls Biznesu. Ze swoim koncertem wystąpił także Łukasz Zagrobelny.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Miasto Świdnica, Dolnośląska Izba Turystyki, Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Fundacja Symbioza.

***

Program konferencji „Innowacje na rynku turystycznym” – Świdnica, 18-19 października 2017 r.

DZIEŃ PIERWSZY 18.10.2017 r.

8.00 – 10.30
Rejestracja uczestników, Lokalizacja: Biuro Konferencji, ul. Franciszkańska 18.

11.00 – 11.30
Ceremonia otwarcia, Lokalizacja: Teatr Miejski, Rynek 43

11.30 – 12.00
SESJA 1
Referaty programowe.

11.30 – 12.00
Wyzwania innowacyjności rynku turystycznego / Magdalena Kachniewska, prof. SGH 
Pojęcie innowacyjności w turystyce z perspektywy turysty, przedsiębiorcy, samorządu lokalnego, organizacji pozarządowej i mieszkańców lokalnych. Referat będzie stanowił wprowadzenie programowe do poszczególnych sesji (biznes, samorząd, kwestie prawne, edukacja itd.), więc poruszone zostaną zagadnienia:
•    rozumienia innowacji i innowacyjności z ww. perspektyw i w świetle zaleceń OECD (innowacje produktowe, marketingowe itd.)
•    czynników innowacyjności produktów turystycznych (w tym wiedza i zdolność dyfuzji wiedzy, wsparcie władz i systemów prawnych itd.)
•    wpływu technologii na poziom innowacyjności przedsiębiorstw i regionów
•    oddziaływania otoczenia formalno-prawnego na poziom innowacyjności gospodarki turystycznej

12.00 – 12.15
Między wiedzą a kreatywnością: pracownicy i pracodawcy na rynku turystycznym / Andrzej Kempa, grupa BST
•    Nowe pokolenia i ich nowe oczekiwania względem rynku pracy
•    Punkt widzenia przedsiębiorców
•    Zdolność reagowania turystycznego rynku pracy na nowe trendy nabywcze, społeczne, gospodarcze i technologiczne
•    Nowe formy kształcenia (w tym kształcenie ustawiczne) i ich wpływ na innowacyjność rynku i rentowność biznesu

12.15 – 13.00
Panel dyskusyjny

13.00 – 13.10
Przerwa kawowa

13.10 – 13.50
Panel dyskusyjny:
Kadry dla turystyki jutra w oparciu o Ranking Szkół Wyższych Kształcących na kierunkach turystycznych 2017 oraz Sektorową Ramę Kwalifikacji dla turystyki / moderatorzy Włodzimierz Banasik, Andrzej Szymański
1. Dyskusja o tym, co i komu dają tego typu rankingi , praktycznym szkoleniu kadr turystycznych, pokoleniu X i Y na rynku pracy.
2. Wdrażanie Sektorowej Ramy Kwalifikacyjnej dla turystyki – europejski pomysł i  polskie warunki.

13.50 – 15.00
Obiad

15.00 – 17.40
SESJA 2
W kierunku innowacyjności produktów turystycznych / prowadzący Adam Karpiński, WSB Wrocław
1. Studia przypadków innowacyjnych produktów turystycznych. Przykłady dobrych praktyk, dyskusja o problemach dot. kształtowania produktów turystycznych, w tym kontrowersjach i konfliktach, sposobach ich rozwiązywania.

Panel dyskusyjny na temat innowacyjności produktów turystycznych
2. Współpraca transgraniczna w dziedzinie turystyki.

Prezentacja: „Miejsce i rola turystyki transgranicznej w tworzeniu klimatu współdziałania i współpracy społecznej, gospodarczej z krajami Europy Wschodniej” / Jacek Ruszkowski, prof. dr hab.

Panel dyskusyjny o innowacjach w realizacjach projektów transgranicznych i rozwoju turystyki pogranicza;
3. Znaczenie samorządów lokalnych dla rozwoju innowacyjności turystycznej oferty regionalnej – dobre praktyki.

Panel dyskusyjny

19.00 – 24.00
Kolacja powitalna wraz z networkingiem
Ok. godz. 20.30 Wyniki plebiscytu Gmina Przyjazna Turystyce oraz Najlepszy Produkt Turystyczny i Usługa Roku 2017
Ok. godz. 21.20 Koncert Łukasza Zagrobelnego dla uczestników konferencji

DZIEŃ DRUGI 19.10.2017 r.

9.00 – 10.15
SESJA 3
Innowacje a jakość obsługi

  1. Prezentacja: Raport z jakości usług firm turystycznych

  2. Czy udział przedsiębiorstwa turystycznego w programie Krajowego Rejestru Długów i posiadanie przez nie Certyfikatu Rzetelności  jest gwarancją dla turysty oraz kontrahentów, że podmiot ten nie upadnie? / moderator Andrzej Kulig KRD

Dyskusja o tym, czy i komu opłaca się brać udział w programach oferowanych m.in. przez KRD, a także posiadać certyfikaty rzetelności. W jaki sposób KRD monitoruje sytuację finansową przedsiębiorstw turystycznych? Jaka jest korzyść przedsiębiorstw, które biorą udział w programie? Czy chwalenie się przez przedsiębiorstwo certyfikatem jest naprawdę gwarancją dla kontrahentów, że jest ono w dobrej kondycji finansowej i nie upadnie w najbliższej przyszłości?

10.15 – 10.20
Przerwa kawowa

10.30 – 12.50
SESJA 4
Aplikacje mobilne i oprogramowanie IT jako narzędzia wspomagające rozwój turystyki / moderator Rajmund Papiernik DOT

  1. Mobilny Klient – mobilne rozwiązania. Aplikacje na smartfony dla turystyki na przykładzie QRTag jako narzędzia do analityki ruchu i działań marketingowych w turystyce, Paweł Gogołek / WIT

  2. Innowacyjne rozwiązania informatyczne i filmowe dla internetowych platform w obszarze turystyki / Jakub Wawrzyniak, Instytut nauki i Techniki Stipendium

  3. WOW Poland – prezentacja aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością / Rafał Wiernicki, Zamek Książ

  4. Footsteps – prezentacja aplikacji / Piotr Sędzik

  5. Panel dyskusyjny na temat nowych rozwiązań wspierających zarządzanie procesem sprzedażowym, rezerwacyjnym, i marketingowym przedsiębiorstw turystycznych.

  6. Strona internetowa dla Agentów – „Zrób to sam…” Tomasz Berdowski, Merlin X;

Referaty  i panele dyskusyjne nt. Nowości IT jako rozwiązania wspierające zarządzanie procesem sprzedażowym, rezerwacyjnym, i marketingowym przedsiębiorstw turystycznych. Podczas debaty omówione zostaną trendy w aplikacjach dla turystów, a także zachowania turystów korzystających z aplikacji mobilnych, zaprezentowane zostaną aplikacje dla zarządców obiektów turystycznych i samorządów terytorialnych. Uczestnicy panelu odpowiedzą czy opłaca się w nie inwestować, spróbują przekonać słuchaczy co jest lepsze dla gminy/regionu/miasta własna dedykowana aplikacja do pobrania, czy aplikacja, w której znajduje się już wiele innych gmin.

11.50 – 13.00
Przerwa kawowa

12.30 – 14.00
SESJA 5
Podatek VAT a opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Biura podróży i inne przedsiębiorstwa turystyczne w zderzeniu z przepisami prawa/ moderator Marcin Papiernik ŚIT/ITRP
Panel dyskusyjny: Debata o przepisach prawnych i finansowych w turystyce. Dyskusja o tym m.in. jak rozliczać VAT z tytułu usługi turystycznej, opłaty na Gwarancyjny Fundusz Turystyczny oraz innych problemach branży, wynikających z legislacji.

14.00– 14.30
Zakończenie, podsumowanie konferencji

14.30 – 15.30
Obiad

15.00 – 18.00
Wycieczki / study tour po okolicy

Dodatkowo podczas konferencji drugiego dnia:
• Warsztaty dla branży, samorządowców, organizacji pozarządowych m.in:
– Techniki sprzedaży w turystyce
– Jakość i gościnność – innowacje i dobre praktyki
– QRTAG – prezentacja generatora aplikacji mobilnych dla turystyki.
– Tworzenie produktów turystycznych (dla samorządowców i LOT)

Oficjalna kolacja powitalna wydawana przez prezydenta Świdnicy odbędzie się 18 października o godz. 19.00 w sali Klubu Bolko, pl. Grunwaldzki 11

Uczestnikom kongresu, którzy planują przedłużyć swój pobyt w Świdnicy gospodarz oferuje możliwość udziału w wybranych wycieczkach.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do drobnych zmian w programie

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czwartek, 19.10.2017 07:20
Kongres Regionów miał inną rangę ....Promował...