komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 3 lipca 2020

Jacka, Anatola

[FOTO/WIDEO] Witamina M sekretem długowieczności pani Heleny!

niedziela, 10.11.2019 11:51 , komentarze: 0 , odsłony: 2585
kategorie artykułu:

100 lat życia to niecodzienna i bardzo doniosła uroczystość. Swój wyjątkowy jubileusz w otoczeniu rodziny, wójt gminy Świdnica, sąsiadów i zaproszonych gości w niedzielę 10 litstopada świętowała pani Helena Koprowska z Lutomi Górnej.

Z tej niecodziennej okazji wójt gminy Świdnica  wręczyła wzruszonej Jubilatce list gratulacyjny wraz z koszem kwiatów i słodkimi upominkami. Życzenia dla pani Heleny przesłała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i wojewoda dolnośląski, które przekazała wójt gminy Teresa Mazurek.

- Pani Helena jest obecnie drugą najdłużej żyjącą mieszkanką gminy Świdnica, a piątą w dotychczasowej historii. Wyrażam podziw i uznanie dla pięknej jesieni Pani życia, głęboko wierząc, że wielu ludzi korzysta z Pani wiedzy i doświadczenia, a Pani wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dziedzictwem – mówiła Teresa Mazurek.

Pani Helena urodziła się 28 października 1919 r. we wsi Marianówka na Wołyniu. Miała sześcioro rodzeństwa, 4 siostry  i 2 braci. W wieku 19 lat wyszła za mąż za Józefa Koprowskiego. W Marianówce na świąt przyszła jej córka i dwóch synów. Jak wspomina wspólnie z mężem tworzyli szczęśliwą rodzinę, do momentu kiedy nie musieli uciekać z Wołynia do Zdołbunowa przez Ukraińcami.  Niestety jej mama zginęła. W mieście dokąd przybyli niedługo cieszyli się spokojem. Wybuchła wojna, jej mąż został powołany do służby. Pani Helena została z trojką małych dzieci. Zaczęły się przesiedlenia. Jak podkreślała pani Helena, w towarowym wagonie wywieziono nas do Polski Centralnej w okolice Hrubieszowa. Po  powrocie męża z wojny, obawiając się o bezpieczeństwo rodziny (bandy UPA) wyjechaliśmy na ziemie odzyskane, do Lutomi, gdzie na świat przyszedł ich trzeci syn, z którym mieszka do dzisiaj. Pani Helena doczekała się 10 wnuków, 16 prawnuków i 3 praprawnuków. Najmłodsze z nich ma dopiero 1,5 roku.

Na zdjęciu pięć pokoleń rodziny pani Heleny. Na kolanach praprawnuczka jubilatki, niespełna 2-letnia Zuzia.

Geny długowieczności  z pewnością odziedziczyła po swoim ojcu, który dożył 95 lat. A co jest sekretem pani Heleny Koprowskiej na długowieczność?  

- Z pewnością witamina M..czyli młodość, a dokładnie przebywanie w otoczeniu młodych ludzi.  Pani Helenie udało się stworzyć wielopokoleniowy dom. Obecnie mieszka z synem, synową, ich córką z mężem  oraz dziećmi. Młodzi ludzi zawsze byli wokół mnie – mówi z uśmiechem pani Helena. Z kolei członkowie rodziny mówią, że najpyszniejsze bułeczki drożdżowe z serem, kruszonką i cynamonem piecze ich mama, babcia i prababcia, czyli Helena Koprowska.

Jubilatce jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia wiele sił, dalszych długich lat w zdrowiu, wszelkiej pomyślności oraz jak najwięcej powodów do radości.

 

Wasze komentarze

wtorek, 30.6.2020 09:28
6
wtorek, 30.6.2020 08:54
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec