komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 14 listopada 2019

Rogera, Serafina

[FOTO] Wręczono Świdnickie Gryfy

sobota, 19.10.2019 10:20 , komentarze: 0 , odsłony: 2607
kategorie artykułu:

W piątek, 18 października odbyła się uroczysta Gala Przedsiębiorczości, podczas której wręczone zostały statuetki Świdnickiego Gryfa. To nagroda, której celem jest wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w naszym mieście, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie. 

Prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski wręczyli specjalne wyróżnienia – tytuły „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Otrzymali je:

 • Gabriela Nowogrodzka – prowadząca sklep z odzieżą przy ul Grodzkiej 4

 • Andrzej Garbowski – prowadzący perfumerię JUSTYNA w Rynku nr 5 oraz sklep z odzieżą przy ul. Grodzkiej 12

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” w następujących kategoriach: 

Sudecki produkt regionalny:

 • Gmina Jawor - organizator corocznego Święta Chleba i Piernika

Impreza nagrodzona przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem „Turystyczny Produkt Roku” oraz nagrodą  „Turystyczna Pamiątka Regionu”. Święto Chleba i Piernika łączy sztukę, najwyższy kunszt piekarski i cukierniczy z różnorodnością smaków, gatunków i metod wypiekania. Promocja i kultywowanie staropolskich tradycji możliwe jest dzięki piekarzom z całego kraju i z zagranicy. Celem przedsięwzięcia jest promocja przemysłu piekarskiego i cukierniczego oraz polskiego pieczywa, połączona z kultywowaniem polskich tradycji związanych z wypiekiem chleba.

Lider mikroprzędsiębiorczości:

 • PLIMAT Centrum Językowe 

Usługi edukacyjne, nauczanie języków obcych, organizacja i przeprowadzanie egzaminów językowych. Partner  Oxford University Press w ramach prestiżowego programu Oxford Quality. Rocznie obsługuje około 500 klientów indywidualnych i korporacyjnych. Wykorzystuje najnowsze osiągnięcia metodyki i technologii interaktywnych w nauczaniu. Firma dwukrotnie nominowana do nagrody Świdnicki Gryf. Aktywny ośrodek egzaminacyjny Europejskich Certyfikatów Językowych telc. Stała i profesjonalna kadra organizuje ogólnopolskie projekty: Polska zna angielski oraz Język to podstawa. Wysoka jakość świadczonych usług i wysoka ocena klientów – to najlepsza reklama firmy.

Lider przedsiębiorczości:

 • BEST Systemy Grzewcze Sp. z o.o.

Firma technologiczna w zakresie przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, instalowania maszyn przemysłowych, usług naprawy i konserwacji maszyn, usług w zakresie badań i analiz technicznych oraz innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu gazowego i energetycznego. W 2018r.  powstał w ramach firmy nowy dział „SPACE”, w którym rozwijane są technologie przyszłości. Firma współpracuje z firmami skupionymi wokół technologii kosmicznych i wysokospecjalistycznych. Jest członkiem Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, Polskiej Platformy LNG, Izby Gospodarczej Gazownictwa. Współpracuje z uczelniami technicznymi i ośrodkami naukowymi z całego kraju. Bierze udział w licznych misjach gospodarczych, konferencjach i targach w kraju i zagranicą. Firma wdrożyła i stosuje Systemy Zarządzania Jakością ISO 9001:2009. Szczyci się cennymi inicjatywami i aktywną działalnością w zakresie wspierania pomocy społecznej, promocji kultury i sportu, wspiera szkolnictwo zawodowe poprzez praktyki, edukację i staże. Oferuje pracę na lokalnym rynku.

Zdrowie i uroda

 • PROXIMA spółka partnerska lekarze dentyści Oleksy i Karaszewski- Centrum Stomatologii Estetycznej, Ortodoncji i Implantologii

Łączy lekarzy, higienistki stomatologiczne oraz laboratoria protetyczne w sposób ukierunkowany na estetykę, to nie tylko medycyna przywracająca zdrowie dziąseł i zgryzu, ale także medycyna odpowiadająca na współczesne potrzeby ludzi dążących do zadowolenia z własnego wyglądu. Udogodnienia dla pacjentów: elastyczne godziny otwarcia, prywatny parking, budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych, klimatyzowany. Centrum wyposażone jest w urządzenia i sprzęt pozwalający zapewnić najwyższą jakość usług popartą dyplomami, certyfikatami i wyróżnieniami w konkursach, targach i wystawach. Personel stale podnosi swoje kwalifikacje. Firma wygrała konkurs ogłoszony przez Gminę Miasto Świdnica na realizację programu profilaktyki „W Świdnicy bez próchnicy”.

Dobre smaki:

 

 • AMARETTO Pracownia Działań Twórczych Łukasz Wilczyński, Filip Wilczyński s. c.

Kawiarnia AMARETTO istnieje ponad 5 lat, z powodzeniem wpisała się w życie naszego rynku, jako miejsce przyjazne rodzinom. Właściciele kawiarni zajmują się  produkcją lodów tzw. rzemieślniczych, w oparciu o najlepsze włoskie produkty, a w sezonie letnim o sezonowe owoce produkowane przez lokalnych przedsiębiorców. Wszystkie lody owocowe są wegańskie, co bardzo podoba się gościom. Tylko w Amaretto można skosztować lodów ze szpinaku, kiwi, rabarbaru, marchwi, czy też z „lokalnego świdnickiego jasnego”. Właściciele współpracują z organizatorami Festiwalu Bachowskiego, dla którego tworzą smak – Jan Sebastian Bach, serwowany podczas festiwalowych dni.

Najlepsza firma transgraniczna:

 • Barbora Petrů – BaJa Design, Trutnov

Firma specjalizuje się w projektowaniu i szyciu odzieży dla dzieci i matek. Wcześniejsze hobby właścicielki firmy, realizowanego podczas urlopu macierzyńskiego, przekształciło się w prężnie działającą firmę. W 2017 roku w Nachodzie, GE Money Bank przyznał firmie Baja Design wyróżnienie za markę, stronę i doskonałą promocję internetową. Właścicielka zaangażowana jest w projekt „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu” i w jego ramach prowadziła pokazy rzemiosła dla utalentowanych twórców oraz brała udział w dyskusjach panelowych dla młodych przedsiębiorców z rejonu pogranicza polsko – czeskiego. Przekazuje swoje doświadczenie młodym ludziom. Pracuje z dziećmi poprzez organizację polsko – czeskich obozów, w trakcie których odbywają się warsztaty szycia.

Wybitna osobowość pogranicza

 • Prof. dr hab. Vladimír Wolf 

Urodził się w Jaromierzu w rodzinie kolejarzy. Po ukończeniu jaromerskiego gimnazjum (1959) studiował na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. W latach 1965 - 1970 pracował jako historyk w Muzeum Karkonoskim w Trutnovie. Ze względu na swoje poglądy polityczne musiał odejść z tej pracy. Od 1970 pracował w Instytucie Archeologii Czechosłowackiej Akademii Nauk. Po 1989 roku zasiadał w radzie miejskiej Trutnova.  W 1991 roku został profesorem na Uniwersytecie Pedagogicznym w Hradcu Králové, później pracował na Uniwersytecie Kralowo-Hradeckim, gdzie prowadził Instytut Historii, pełnił funkcję prodziekana oraz dziekana Wydziału Pedagogicznego. Pełnił funkcję opiekuna studiów doktoranckich czeskiej i czechosłowackiej historii w Instytucie Historii Filozofii i Nauki, Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jego działalność badawcza i wydawnicza skupia się głównie na historii Trutnova, przemyśle tekstylnym i kastelologii. Lista jego prac to  ponad 1600 opublikowanych artykułów z różnych dziedzin nauk historycznych w tym z życia publicznego i polityki. Prof. Wolf jest ważną postacią Trutnova zwłaszcza w dziedzinie historii i pedagogiki. W 1993 roku był inicjatorem założenia Kłodzkiej Komisji, która do tej pory opublikowała m.in. 12 zbiorów prac. Opracowania mapują historyczne, kulturowe, przemysłowe i naturalne powiązanie granicy czesko-polskiej. Znaleźć tu można artykuły czeskich, polskich i niemieckich naukowców, nauczycieli, archiwistów, etc., a szczególnie historyka prof. dr hab. Vladimira Wolfa.

Nagrodą specjalną „Wybitna osobowość” przyznaną przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowano:

 

 • Krzysztofa Habowskiego

Absolwent Politechniki Wrocławskiej i ICAN Harvard Business School. Współzałożyciel zatrudniającej ponad 200 osób grupy kapitałowej RST. Pomysłodawca i inwestor w Lift-Off Startup Accelerator. Współtwórca systemów dla branży turystycznej, transportowej, energetycznej, przemysłowej i sektora publicznego - współpracował z LG, UWr, EBCC, Stanley Black & Decker Polska, Logintrans, Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Zamówień Publicznych, Tauron Dystrybucja. Pasjonat nowych technologii, propagator prostoty i użyteczności. 

Zaangażowany w realizację programu edukacyjno – gospodarczego Zostańcie z nami Miasto i Powiat Świdnica – zalogowani, oraz od samego początku, w organizację RST Półmaratonu Świdnickiego. W tym roku odbędzie się już 5. edycja biegu.

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej zostało:

 • Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki

Stowarzyszenie skupia osoby po mastektomii. Jego celem jest reprezentowanie, wypowiadanie się, działanie w imieniu kobiet dotkniętych chorobą raka piersi, zmierzające do ułatwienia im powrotu do normalnego życia w stanie sprawności fizycznej, psychicznej oraz uczestniczenie w akcjach uświadamiających znaczenie wczesnego wykrywania raka piersi.

Stowarzyszenie prowadzi następujące działania:

- rehabilitację fizyczną i psychiczną kobiet - członkiń stowarzyszenia, 

- muzykoterapię 

-warsztaty, wykłady, prelekcje, seminaria dotyczące problematyki zdrowotnej
- wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne

-organizuje imprezy turystyczne, wycieczki krajoznawcze oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne
- spotkania w klubie członkiń stowarzyszenia

Powyższe działania mają na celu powrót kobiet po przebytej mastektomii do sprawności fizycznej i psychicznej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Foto: W.Bąkiewicz/UM w Świdnicy.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
środa, 13.11.2019 08:31
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
SKUP AUT
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica