[WYWIAD] Kto będzie gwiazdą Dni Żarowa? Te i inne szczegóły zdradza dyrektor centrum

sobota, 25.3.2017 09:23 3435 1

Tomasz Pietrzyk, który do tej pory pełnił funkcję zastępcy dyrektora został nowym dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Burmistrz Leszek Michalak zaakceptował rekomendowanego przez komisję konkursową kandydata na stanowisko dyrektora GCKiS. Dziś pytamy o to, jaki pomysł na żarowską kulturę ma nowy dyrektor i jakie zmiany zamierza wprowadzić w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Jakie zmiany w GCKiS zamierza wprowadzić nowy dyrektor?

Gminne Centrum Kultury i Sportu musi tętnić życiem, powinno być artystycznym i sportowym stymulatorem. Musi angażować lokalną społeczność do wspólnego działania. Nie może być tylko i wyłącznie nastawione na dawanie, ale powinno zachęcać do współpracy. To jest misja, którą ma realizować Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Z odpowiednim zespołem ludzi jesteśmy w stanie ją wypełnić. Najważniejszym dokumentem, jaki powstanie w Gminnym Centrum Kultury i Sportu będzie strategia kultury, która jasno będzie określała kierunek żarowskiej kultury. Chciałbym, aby jej założenia były wcielane w życie już na początku roku 2018. Oczywiście dokument ten powstanie w drodze badań i konsultacji społecznych. Wydarzeniem nadającym odpowiednią rangę żarowskiej kulturze będzie coroczne otwarcie roku kulturalnego w Żarowie. Podczas inauguracji będą zaprezentowane najważniejsze wydarzenia minionego i nadchodzącego roku kulturalnego. Wręczymy także statuetkę za działalność kulturalną w gminie Żarów – Mamut Kultury. W tym roku inauguracja sezonu kulturalnego zaplanowana została na wrzesień. W GCKiS pojawi się szereg nowych inicjatyw i konkursów. Na pewno zmianie ulegnie strona internetowa, która będzie bardziej przyjazna użytkownikowi, a najważniejszym elementem będzie kalendarz wydarzeń organizowanych przez centrum. Pojawi się również wiele innych rozwiązań np. galerie lokalnych artystów. Ogromny nacisk w najbliższych miesiącach i latach powinien zostać położony na działania marketingowe związane z żarowskim basenem. Tylko wprowadzenie promocyjnych cen w piątki zwiększyło popularność basenu wśród mieszkańców powiatu świdnickiego i nie tylko. W lutym pływalnię w Żarowie odwiedziło blisko osiem tysięcy osób. We wrześniu pod skrzydłami GCKiS powstanie pływacki klub sportowy. To tylko oczywiście część pomysłów, które zostaną wcielone w życie w Gminnym Centrum Kultury i Sportu.

Czy w wypełnianiu tej funkcji/misji pomagać będzie nowy zastępca?

Jak widać, pracy w GCKiS jest sporo i przy realizacji pomysłów będzie potrzebny zastępca dyrektora. Dlatego w ubiegłym tygodniu został ogłoszony konkurs na to stanowisko, a dokumenty należy składać do 28 marca.

Jakie są pomysły na wzbogacenie oferty kulturalnej w naszej gminie?

Szczególnie w działania kulturalne Gminnego Centrum Kultury i Sportu chcę wciągnąć młodych ludzi ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obecnie pracuję nad ankietą, która ma zdiagnozować potrzeby tej grupy. To właśnie ta grupa musi sama określić swoje zainteresowania. To instytucja kultury chcąc nawiązać kontakt z młodzieżą musi dokładnie przeanalizować jej preferencje. Dopiero na drodze dialogu jesteśmy w stanie przygotować konkretne rozwiązania. Myślę, że po wyciągnięciu wniosków z przeprowadzonych badań, w GCKiS od września pojawi się sporo nowych działań dla tej grupy i nie tylko. Już teraz trwają rozmowy z kilkoma nowymi instruktorami, którzy mogliby prowadzić nowe pracownie. Chcemy uzupełnić ofertę o warsztaty taneczne, wokalne, teatralne. Dużym zainteresowaniem na pewno będą cieszyły się zajęcia z robotyki, modelarstwa czy z programowania. Już w kwietniu w GCKiS pojawi się ciemnia fotograficzna. Na pewno zostanie nawiązany kontakt z młodymi twórcami, artystami, których zaprosimy do współpracy. Oprócz zajęć stacjonarnych chcemy pojawiać się częściej na wsiach. Mogę zapewnić, że tak jak w roku poprzednim zostanie zorganizowana akcja "Wakacje na wsi", która przypadła do gustu mieszkańcom gminy Żarów, a chęć udziału w projekcie zgłosiły kolejne wsie. Także aktorzy z Teatru Bezdomnego pojawią się w plenerze. Już teraz planowanych jest kilka spektakli, które będą miały miejsce poza główną siedzibą teatru. Chcemy, aby sztuka, kultura docierała w najdalsze rejony gminy Żarów. Ważnym elementem życia kulturalnego w Żarowie była scena rockowa. Działające tu zespoły tworzyły swoisty klimat tego miasta, a kapele były znane nie tylko na Dolnym Śląsku. Chcemy dać impuls do reaktywacji kilku z nich. Podczas jednej z imprez organizowanych w Parku Miejskim pojawią się zespoły Rain i Ditroit. Oczywiście nie zabraknie Festiwalu Mąki, który w tym roku zaplanowano na 2 września. Po raz kolejny w gminie Żarów zagości Międzynarodowy Festiwal Bachowski.

Przed nami kolejna ważna impreza - Dni Żarowa. Czy znany jest już program obchodów święta miasta. Czy mieszkańcy mogą liczyć na jakieś niespodzianki?

To już 20. Dni Żarowa, dlatego chcemy je zorganizować w klimacie lat 90-tych. W tej chwili pracujemy nad szczegółowym programem tegorocznego święta miasta. Na pewno pojawią się liczne atrakcje dla każdej grupy wiekowej. Tegorocznymi gwiazdami Dni Żarowa będą Róże Europy, Liber i Ina oraz Stachursky. Święto miasta zostało zaplanowane w dniach 26-27 maja w Parku Miejskim.

Co ze spotkaniami z pasją? Czy będą kontynuowane? I kto będzie gościem tych spotkań?

Pod koniec kwietnia zaplanowaliśmy kolejne spotkanie z pasją. Tym razem chcę się skupić na lokalnych twórcach i artystach. A do wakacji zorganizować przynajmniej jeszcze dwa takie spotkania.

W GCKiS funkcjonuje wiele nowych pracowni. A co z mieszkańcami, którzy nie chcą lepić w glinie, grać na gitarze ani tańczyć w zespole. Chcieliby po prostu przyjść na koncert czy obejrzeć ciekawą wystawę i miło spędzić czas. Czy dla nich placówka też przygotuje jakąś ofertę?

Gminne Centrum Kultury i Sportu nie skupia się tylko i wyłącznie na podopiecznych pracowni działających w centrum. Ósmego marca panie mogły wziąć udział w wystawie "Świat Kobiety", której autorką była Karolina Legiejew. Na wystawie pani Karolina pokazała swoją kolekcję torebek, ubrań i akcesoriów dawnych elegantek z początku XX wieku. Także w tym dniu panie mogły skorzystać z porad wielu specjalistów. Ale to nie koniec atrakcji, jakie czekają na żarowian w GCKiS. Obecnie pracujemy nad przystosowaniem dawnej kawiarni do celów wystawienniczych. Chcemy, aby w tym miejscu odbywały się również spotkania autorskie czy mini koncerty. W ubiegłym roku zakończyliśmy pierwszy etap prac. Powstała scena i garderoba, a także została przeniesiona w inne miejsce kawiarnia. W tym roku, jeśli tylko pozwolą na to finanse, chcielibyśmy dokończyć zaplanowane prace. Wspólnie z Fundacją "Ładne historie" w kwietniu planowany jest nocny festiwal gier planszowych, na który już teraz zapraszam wszystkich miłośników gier bez prądu. O każdej nowej inicjatywie będziemy informowali na naszej stronie internetowej, a także w lokalnych mediach.

Rozmawiała Magdalena Pawlik

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

mocher niedziela, 26.03.2017 14:30
Inna czy Ira?