3 lata „Świdnickich Jaskółek”

wtorek, 26.4.2022 16:30 740 0

108 świdniczan zagrożonych wykluczeniem społecznym wzięło udział w projekcie pn. „Świdnickie Jaskółki”. Prowadzony on był od kwietnia 2019 roku do końca marca 2022 roku przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej z Wałbrzycha w partnerstwie z miastem Świdnica. Jego realizatorem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Adresaci projektu
- Przedsięwzięcie było odpowiedzią na jedno z głównych wyzwań Świdnicy, do których należy duża skala niewystarczającej samodzielności osób w procesie integracji społeczno- zawodowej, skutkującej niewystarczającym potencjałem do samodzielnego funkcjonowania, w tym utrzymania mieszkania - mówi Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

 W grupie tej znaleźli  się bezdomni, osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby z zaburzeniami psychicznymi, wychowankowie opuszczający pieczę zastępczą, osoby niesamodzielne, czy też z problemami opiekuńczo- wychowawczymi.

Ze wsparcia projektu skorzystało 108 mieszkańców Świdnicy, zagrożonych wykluczeniem
społecznym, w tym:
*79 osób dorosłych i 29 dzieci,
*48 mężczyzn i 60 kobiet,
*14 osób bezdomnych,
*51 osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym,
*6 wychowanków pieczy zastępczej,
*4 osoby po opuszczeniu zakładu karnego,
*17 rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, w tym 15 samotnych matek i 2
samotnych ojców.

Cele przedsięwzięcia
Głównym założeniem projektu było umożliwienie tym osobom wyjścia z sytuacji w jakiej się znaleźli. Było to możliwe dzięki udostępnieniu 30 miejsc pobytu w 20 umeblowanych i wyposażonych mieszkaniach wspomaganych oraz dzięki zapewnieniu im dodatkowego wsparcia. Uczestnicy korzystali z pomocy m. in. opiekuna mieszkania i pracownika socjalnego, asystenta osób niepełnosprawnych, opiekuna osób niesamodzielnych, specjalistów np. psychologa, a także z usług aktywizujących takich jak: trening załatwiania spraw urzędowych, ekonomiczny, kulinarny, spędzania wolnego czasu, zarządzania finansami, kulturalny, umiejętności praktycznych, umiejętności społecznych oraz zajęć grupowych w klubie wolontariusza. Do realizacji treningów zapewnione były materiały do zajęć, m.in.: bilety do instytucji kultury czy artykuły spożywcze. Projekt „Świdnickie Jaskółki” realizowany był w budynku przy ul. 1 Maja 23, który został przebudowany i wyposażony w niezbędną infrastrukturę.

 Działania i rezultaty
Udział w projekcie umożliwił uczestnikom płynne i bezpieczne przejście do samodzielnego zamieszkania i  życia. Poprzez udział w wybranych formach wsparcia mieli oni możliwość rozwinięcia umiejętności niezbędnych do prawidłowego i samodzielnego funkcjonowania. 44 osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym skorzystały z usług opiekuńczych i/lub asystenckich. 23 osobom (samotnym i rodzinom) po zakończeniu udziału w projekcie przyznano prawo do lokalu z gminnych zasobów komunalnych, a 3 - pobyt czasowy w gminnym mieszkaniu chronionym. 14 osób podjęło staż zawodowy, z czego 4 zostały zatrudnione.

 Kontynuacja projektu
Od 1 kwietnia br. 20 mieszkań wspomaganych przekształcono na 20 mieszkań chronionych (wspieranych i treningowych), z przeznaczeniem dla 30 pełnoletnich mieszkańców Świdnicy, którzy ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagają usług w zakresie całodobowej opieki.

- Osoby zainteresowane wsparciem w postaci oferowanego miejsca pobytu w mieszkaniu chronionym wraz z indywidualnie dopasowaną ścieżką działań, prosimy o składanie wniosków w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy, przy ul. Franciszkańskiej 7. Tym, którym na mocy decyzji zostanie przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym zapewnimy wsparcie opiekunów, asystentów, specjalistów i pracownika socjalnego, podobnie jak w ramach projektu „Świdnickie Jaskółki”– dodaje Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Projekt „Świdnickie Jaskółki” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Jego wartość wyniosła 2 980 844,62 zł. Wysokość dofinansowania to 2 828 944,62 zł, (pozostałe środki to wkład własny publiczny Gminy Miasto Świdnica oraz wkład własny prywatny – uczestnicy projektu).

foto - UM Świdnica

Dodaj komentarz

Komentarze (0)