Absolwent II LO w Świdnicy wśród wybitnie uzdolnionych studentów PWr

niedziela, 24.10.2021 09:23 1810 0

Na Politechnice Wrocławskiej działa program przeznaczony dla studentów, którzy mają wyjątkowe zdolności naukowe. Już od pierwszego roku mogą oni liczyć m.in. na indywidualną pomoc tutora i stypendium naukowe. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej rozwijać się w wybranej przez siebie dziedzinie nauki.

Z programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” od początku jego istnienia, czyli od 2013 roku, skorzystało już ponad 600 młodych ludzi. Wśród nich jest Jakub Pawłowski, który studiuje inżynierię kwantową na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jako wybitny absolwent II LO w Świdnicy trafił pod opiekę naukową prof. Katarzyny Weron. 

– Od pierwszego semestru poznawałem świat pracy badawczej, pracowałem nad konkretnymi problemami naukowymi, wykraczającymi poza program studiów. Miałem stały kontakt z moją tutorką. Chociaż byłem świeżym studentem, to nie bała się powierzyć mi trudniejszych zadań, zawsze znajdowała czas, żeby wyjaśnić mi to, czego nie rozumiałem. Otrzymałem wsparcie dotyczące nie tylko kierunku moich zainteresowań naukowych, ale też całej tej otoczki związanej z pracą naukowca – przyznaje Jakub Pawłowski, obecnie już student 4. roku, który zajmuje się wykorzystaniem fizyki statystycznej w socjologii, a specjalizuje się w dynamice opinii. 

Dzięki współpracy z profesor Katarzyną Weron zainteresował się także innymi dziedzinami, jak fizyka kwantowa czy modelowanie agentowe rynku samochodów elektrycznych. 

Praca z nimi to przyjemność

– Gdy Kuba się do mnie zgłosił, to było widać, że jego wiedza z matematyki i fizyka jest bardzo duża, zdecydowanie większa niż wymagana na pierwszym roku studiów. Od razu więc zaczęłam z nim poważną pracę naukową – mówi prof. Katarzyna Weron. 

– Nasze spotkania wyglądały tak, że robiłam mini wykłady, żeby go wprowadzić w daną tematykę i dawałam mu zadania do samodzielnej pracy. Niepostrzeżenie sam zaczął prowadzić badania naukowe. Ta współpraca zaowocowała dwoma publikacjami, wystąpieniami na konferencjach międzynarodowych, udziałem w dwóch grantach. W jego przypadku tutoring był bardzo owocny – uważa profesor PWr.

Dodaje, że w ramach programu do tutorów na różnych wydziałach trafiają już wybrani, najzdolniejsi studenci. Przyznaje jednak, że zdarza jej się wyłuskiwać wyjątkowe jednostki także podczas zajęć.

– To osoby, które zadają więcej pytań, są wyraźnie zainteresowane jakimś zagadnieniem. I to nie zawsze muszą być ci, którzy mają świetne oceny z wszystkich przedmiotów. Dla mnie jako dydaktyka praca z takimi studentami to czysta przyjemność – mówi prof. Katarzyna Weron.

Debiutanci Nauki

Uczestnicy programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” mają możliwość raz w roku zaprezentować wyniki swoich badań, prowadzonych pod okiem opiekunów, na konferencji „Debiutanci Nauki”.  

Podczas tegorocznej edycji, która odbyła się 19 października, o swoich projektach mówiło troje studentów: Ewa Trębacz z Wydziału Matematyki („Przewidzieć nieprzewidziane – błądzenie losowe”, tutor dr Michał Balcerek), Łukasz Radliński z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji („Komputerowo wspomagany dowód płaskości/kulistości Ziemi”, tutor dr inż. Jarosław Drapała) i Jakub Pawłowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki („Symulacje Monte Carlo układów społecznych”, tutor prof. Katarzyna Weron).

„Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” to program adresowany do najbardziej uzdolnionych uczniów, którzy w roku zdawania matury podejmą studia na naszej uczelni. Uczestnik programu otrzymuje m.in. stypendium naukowe na pierwszym roku studiów, opiekę merytoryczną opiekuna naukowego (tutora) przez pierwszy rok studiów inżynierskich (studiów I stopnia).

Do programu mogą przystąpić m.in. laureaci i finaliści olimpiad tematycznych, laureaci Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych (w kategorii L1), konkursu „Matematyka nasz wspólny język”, laureaci ogólnopolskiego konkursu „Studium Talent”, którzy zakończyli konkurs z wynikiem celującym, a także kandydaci, którzy uzyskali na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym 100 proc. z przedmiotów: matematyka, fizyka, informatyka, chemia, biologia lub geografia.  

Więcej o rekrutacji do programu na stronie: rekrutacja.pwr.edu.pl/po-rekrutacji/stypendia-i-programy

Źródło: Politechnika Wrocławska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)