komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 22 września 2020

Tomasza, Maurycego

Czym jest i co daje agregacja kont?

poniedziałek, 10.8.2020 12:45
kategorie artykułu:

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w obecnej rzeczywistości bez narzędzi takich jak konto osobiste czy karta kredytowa lub debetowa. Coraz częściej też decydujemy się na usługi wielu banków, ponieważ chcemy jak najlepiej wykorzystywać istniejące możliwości. Z pomocą przychodzi prawo unijne i wiążąca się z nim tzw. otwarta bankowość, gdzie jeden z ważniejszych elementów stanowi agregacja rachunków płatniczych. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie korzyści niesie za sobą? Czy jest już w pełni dostępne dla każdego zainteresowanego? Przybliżamy kilka istotnych kwestii.

Co to jest agregacja kont?

W najprostszym ujęciu agregacja kont to usługa, która pozwala gromadzić w jednym miejscu informacje ze wszystkich rachunków – ulokowanych w różnych bankach. Jeśli użytkownik takiej funkcjonalności zaloguje się do odpowiednio przygotowanego serwisu, wówczas zyskuje pełen bilans posiadanych oszczędności i zaciągniętych zobowiązań. Nie musi przełączać się między stronami internetowymi lub aplikacjami mobilnymi poszczególnych instytucji. Aktualnie nie wszystkie banki działające na polskim rynku wdrożyły to rozwiązanie, co należy wyraźnie zaznaczyć. Wiele podmiotów wciąż prowadzi zaawansowane prace technologiczne, aby jak najlepiej dostosować swoją infrastrukturę informatyczną do wymogów obowiązującej dyrektywy unijnej.

Jakie zalety niesie agregowanie rachunków bankowych?

Udogodnienia kryjące się za otwartą bankowością bez wątpienia przydają się w codziennym życiu. To coraz częstsza praktyka, że w jednym banku prowadzi się rachunek główny, a z innych produktów – np. z karty kredytowej czy konta walutowego – korzysta u konkurencji. Czy więc pełen wgląd do swoich finansów z poziomu jednej platformy można nazwać przełomem? Zdecydowanie tak. Trzeba też pamiętać, że agregacja kont nie jest tożsama z połączeniem rachunków. Z technicznego punktu widzenia klient nie traci żadnych z wcześniej dostępnych opcji. Co zatem można zyskać na ten moment? Na pewno można podejrzeć bieżące saldo własnych rachunków oraz historię dokonywanych transakcji. Czy to dużo? Bynajmniej, jednak pełna implementacja rozwiązań przewidzianych przez Unię Europejską wymaga czasu. Bank Santander jest w czołówce instytucji, które intensywnie działają w tym obszarze.

Czy agregacja rachunków płatniczych jest bezpieczna?

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa transakcji dokonywanych drogą internetową to jeden z celów wspomnianej wcześniej dyrektywy – będącej impulsem do rozwoju otwartej bankowości. Można więc założyć, że pełna agregacja rachunków bankowych stanie się powszechna dopiero wtedy, gdy oferowane zabezpieczenia nie będą budziły najmniejszych wątpliwości. Co ważne, cały proces może być uruchomiony jedynie na podstawie wyraźnego polecenia ze strony klienta – nie ma mowy o żadnej formie odgórnej automatyzacji. Przepisy weszły w życie dopiero w połowie września 2019 roku, dlatego wszyscy zainteresowani powinni uzbroić się w cierpliwość. Wszystko wskazuje na to, że warto będzie poczekać.

Jak połączyć rachunki z kilku banków?

Osoby aktywnie korzystające z usług bankowości elektronicznej nie powinny mieć z tym większego problemu. Przede wszystkim trzeba upewnić się, czy bank, w którym chcesz mieć podgląd na inne konta, oferuje już tę możliwość. Jeśli tak, należy zalogować się do właściwego serwisu, odnaleźć opcję agregacji rachunków i postępować zgodnie z późniejszymi instrukcjami. Cała procedura nie powinna zająć zbyt dużo czasu.

Gdyby stało się inaczej, nie wahaj się skorzystać z infolinii. Doświadczony konsultant na pewno Cię właściwie pokieruje. Zawsze możesz też poprosić o rozmowę na czacie lub udać się osobiście do wybranego oddziału, przy czym ostatni sposób jest najbardziej czasochłonny i najpewniej nie będzie dostatecznie efektywny. Lepiej wykonać niezbędne czynności samodzielnie, by w razie potrzeby pomóc swoim bliskim lub znajomym. Dzięki otwartej bankowości będzie można z czasem usunąć zbędne aplikacje z pamięci telefonu.

Na zakończenie

Opłaca się korzystać z rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo i wygodę – zwłaszcza gdy mowa o szeroko pojętych usługach bankowych. Mimo że agregacja kont jeszcze nie wszędzie działa, to należy mieć nadzieję, że najwięksi rynkowi gracze wykorzystają wszystkie posiadane zasoby, byśmy mogli za jakiś czas gromadzić całe swoje finanse w jednym, łatwo dostępnym miejscu. O takim usprawnieniu kiedyś moglibyśmy tylko marzyć, tymczasem staje się ono rzeczywistością.

 

 
czwartek, 17.9.2020 15:06
czwartek, 17.9.2020 09:28
wtorek, 15.9.2020 10:37
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Panek car sharing
Panek car sharing
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra