Drabiny zewnętrzne - jakie materiały są najbardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne?

wtorek, 16.4.2024 13:01 121

Drabina zewnętrzna to obowiązkowy element wyposażenia licznych budynków. Poruszanie się po niej musi być bezpieczne i komfortowe. Aby tak się stało, sprzęt powinien nie tylko spełniać odpowiednie normy prawne, ale też być wykonany z materiałów wysokiej jakości, trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne.

Drabiny zewnętrzne stanowią bardzo istotny element wyposażenia obiektów budowanych. Ich zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego oraz komfortowego dostania się na dach i zejścia z niego, czy to w celu wykonania prac porządkowych lub serwisowych, czy to w sytuacji, gdy niezbędna jest ewakuacja. To, jak dobrze sprzęt ten wypełni swoją funkcję, zależy od jego jakości, zwłaszcza materiałów, z jakich został wyprodukowany.

Drabiny zewnętrzne - kiedy są niezbędne?

Według przepisów polskiego prawa, drabina zewnętrzna, przymocowana na stałe, jest obligatoryjna w budynkach mających dwie kondygnacje lub więcej. Służy ona bowiem celom ewakuacyjnym - często jest jedyną drogą opuszczenia danego obiektu w sytuacji zagrożenia. Drabina taka, jeśli jest wyższa niż 3 metry, wyposażona być musi w kosz ochronny o szerokości 70-80 centymetrów, jeśli natomiast jest dłuższa niż 10 metrów, kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia są dodatkowe podesty spoczynkowe. Szerokość szczebli w takiej drabinie wynosić powinna 50 centymetrów, a odległość między szczeblami nie może przekraczać 30 centymetrów. Z kolei dystans drabiny od ściany wynosić musi minimum 15 centymetrów.

Oczywiście, zdecydowanie warto wybrać drabinę wyposażoną w elementy dodatkowo poprawiające bezpieczeństwo, np. stopnie antypoślizgowe.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - zapoznaj się z najważniejszymi zasadami ewakuacji.

Drabiny zewnętrzne - jaki materiał?

Obecnie najpopularniejsze są drabiny zewnętrzne wykonane z aluminium, stali nierdzewnej bądź stali ocynkowanej. Materiały te cechują się niewielką masą - zwłaszcza aluminium - dzięki czemu wyprodukowany z nich sprzęt jest lekki oraz łatwy w montażu, który oczywiście musi być jak najbardziej solidny. Drabiny aluminiowe i stalowe są przy tym bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat nawet przy intensywnym użytkowaniu, gwarantując bezpieczeństwo wychodzenia na dach i schodzenia z niego oraz pracy na wysokości. Aluminium, stal nierdzewna i stal ocynkowana dobrze również znoszą zmienne warunki atmosferyczne: niskie i wysokie temperatury, opady deszczu czy śniegu, silne powiewy wiatru, itd. Dzięki temu nie wykazują one tendencji do korodowania.

Oczywiście, najlepiej jest wybrać drabinę renomowanego producenta, odznaczającą się wysoką jakością i niezawodnością. Sprzęt należy również okresowo przeglądać - zwłaszcza po sezonie jesienno-zimowym - i w razie potrzeby dokonywać konserwacji oraz napraw. Zdecydowanie wydłuży to żywotność drabiny, podnosząc przy tym poziom bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po niej.

Drabiny zewnętrzne - jak bezpiecznie się poruszać?

Zgodność z prawem i wymogami BHP oraz wysoka jakość wykonania drabiny zewnętrznej to oczywiście nie wszystko. Trzeba bowiem zachować zasady bezpiecznego poruszania się po niej. Przede wszystkim, podczas schodzenia z drabiny lub wspinania się po niej wymagane jest zachowanie maksymalnej ostrożności. W przypadku wykonywania pracy na wysokości należy oznaczyć lub odgrodzić teren bezpośrednio wokół drabiny, na który mogą spaść różne potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Rzecz jasna, poruszać się po drabinie nie wolno w stanie nietrzeźwym!

Zachowanie norm i procedur BHP, a także korzystanie ze sprzętu wysokiej jakości sprawi, że poruszanie się po drabinie zewnętrznej będzie bezpieczne oraz wygodne.