Dyskutowali o dobrym sąsiedztwie i wspólnych 25 latach

sobota, 7.5.2016 11:51 3276 3

25 lat dobrego sąsiedztwa pomiędzy Polską a Niemcami było tematem konferencji, która odbyła się 6 maja w Krzyżowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. minister Anna Zalewska, przedstawiciele województwa, biskup Waldemar Pytel, kurator oświaty z Wrocławia.

- Podczas konferencji chcemy przede wszystkim przedyskutować problemy jakie przed nami się znajdują oraz spojrzeć w przyszłość. Mija właśnie 25 lat od podpisana traktatu o dobrym sąsiedztwie, 50 lat od podpisania listu przez biskupów obu krajów, więc jest to dla nas wyjątkowy czas. Ten historyczny moment jest owocem  uklęknięcia Willego Brandta, Mszy Pojednania w Krzyżowej i innych inicjatyw wielu Polaków i Niemców, którzy wykazali się odwagą myśli, aby przezwyciężyć trudne dziedzictwo polsko-niemieckiej historii związanej w ogromnym stopniu z II wojną światową- mówi prezes Zarządu Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Rafał Borkowski.

Wykład o edukacji współczesnego obywatela dała minister Anna Zalewska podkreślając po raz kolejny jak ważne w życiu jednostki jest edukacja na każdym etapie rozwoju. Niestety według danych zebranych przez ministerstwo wciąż jesteśmy w ogonie Europy.

- Głównym naszym wyzwaniem jest doprowadzenie do sytuacji, w której ludzie będą odczuwali potrzebą ciągłego dokształcania się i ewoluowania. Potrzebujemy też zmian systemowych, które pozwolą na to, aby kształcić młodzież zawodowo. Ważne jest również to, co za każdym razem mówię: zwiększenie roli matury, która teraz bardzo zinfantylizowała się a liceum jest kursem, który do niej przygotowuje. Bardzo ważna dla młodzieży jest także historia i patriotyzm. Jej znajomość daje siłę i odwagę, by zrozumieć historię innych i wzbudzić szacunek do różnorodności, ale uwaga w pilnowaniu prawdy. - Musimy brać przykład z Niemiec w nauce patriotyzmu – dodała. – Jak należy dbać o swoją markę. Tego trzeba się uczyć na lekcjach historii.

Zalewska powiedziała także o tym, że nowoczesny człowiek powinien być wykształcony matematycznie, znać języki, w tym literaturę narodową, a także umieć czytać ze zrozumieniem. Zapowiedziała powrót do nauczania tej umiejętności w szkołach. – Codziennie będziemy czytać w klasach od 1 do 4  dzieciom przez 15 minut – mówiła. – Siłą obywatela jest umiejętność czytania gazety bez poddawania się manipulacjom. Posługiwanie się argumentami w dyskusji wynika z czytania. Wtedy dopiero człowiek może odsiewać ziarno od plew, nabywa umiejętność rozgraniczania tego co jest prawdą, umie dokonać własnego osądu. Wtedy staje się wolny- dodała na koniec.

Podsumowując konferencję uczestnicy dostrzegli pole do wspólnego rozwoju w trzech obszarach – edukacji młodzieży, gospodarczej i samorządowej. W przypadku tej pierwszej symbolem powinien stać się polsko-niemiecki podręcznik do historii.

JB

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

mnietek poniedziałek, 09.05.2016 10:57
jak świat światem nie bedzie niemiec polakowi bratem :-)
niedziela, 08.05.2016 18:25
No to jak chcecie wygrać kolejne wybory skoro naród ma...
niedziela, 08.05.2016 18:28
A tę edukację to PiS powinien przeprowadzić najpierw w swoich