Hospicjum pod Wrocławiem - miejsce, w którym pracuje się z powołania

wtorek, 26.5.2020 15:20 1497

Kiedy lekarz stwierdza, że wszelkie możliwości leczenia zostały wyczerpane, jest to tragedia dla całej rodziny. Czas przestaje być sprzymierzeńcem. Stajemy przed wizją kilku miesięcy życia z objawami postępującej, śmiertelnej choroby. Jedynym, co może pomóc w takiej sytuacji, jest medycyna paliatywna. Nie uzdrowi ona pacjenta w magiczny sposób. Może jednak przyczynić się do uwolnienia chorego od cierpienia i pomóc mu przeżyć ostatnie chwile z godnością.

Wyborowi dobrego hospicjum dolnośląskiego często towarzyszy szereg obaw.

Lekarze, pielęgniarki i pracownicy administracyjni hospicjum pod Wrocławiem w miejscowości Będkowo dobrze wiedzą, jak wielki lęk wiąże się z oddaniem bliskiej osoby pod opiekę specjalistycznego ośrodka. Zarówno chory, jak i jego rodzina i przyjaciele, chcą uzyskać najlepszą możliwą opiekę i dostęp do specjalistycznych urządzeń. Jednocześnie nie pozwolą za nic, by podopieczny hospicjum był traktowany przedmiotowo. Potrzebują uwagi i pewności, że ich decyzja jest trafna pod każdym względem.

Właśnie dlatego zespół hospicjum dolnośląskiego został dobrany w taki sposób, by móc zapewnić profesjonalną pomoc nie tylko swoim pacjentom. Pod uwagę brane są tu także osoby, które cierpią z powodu ich choroby i zbliżającego się odejścia. Aby dostać pracę na terenie ośrodka, należy wykazać się szczególną empatią, dojrzałością, cierpliwością i wiedzą z zakresu opieki paliatywnej. Pracownicy regularnie przechodzą także szkolenia psychologiczne dotyczące zajmowania się śmiertelnie chorymi osobami i ludźmi, którzy są z nimi związani emocjonalnie.

Nade wszystko zespół ośrodka wkłada jednak w swoją działalność serce. Głównie dzięki temu w podwrocławskim Będkowie stworzono miejsce, w którym codzienność, mimo wszelkich trudności, przynosi realną ulgę. 

W ramach współpracy można liczyć na pomoc hospicjum domowego.

Warto pamiętać, że mimo wszelkich starań personelu medycznego i wolontariuszy, chory zazwyczaj najlepiej będzie się czuł w domu. Jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań, a jego bliscy są w stanie zorganizować mu całodobową opiekę, warto więc rozważyć stworzenie hospicjum domowego w ramach NFZ. W ten sposób można zapewnić pacjentowi stałe wizyty lekarza i pielęgniarki. W razie potrzeby może go także odwiedzać rehabilitant, terapeuta i psycholog. Wielu chorych jako plus ocenia także wizyty osób duchownych, jednak hospicjum pod Wrocławiem w żaden sposób nie narzuca nikomu światopoglądu. Odwiedziny tego rodzaju to jedynie jedna z wielu możliwości, z których można, lecz nie trzeba skorzystać.

Organizacja hospicjum w domu jest dostępna także dla osób wymagających wspomagania oddychania, czy żywienia dojelitowego. Sprzęt do wentylacji domowej dostarcza się bezpośrednio pod wskazany adres. Jego podłączenie odbywa się pod okiem doświadczonej pielęgniarki. Towarzyszy mu profesjonalne szkolenie z zakresu obsługi i czyszczenia aparatury, aby wentylacja domowa mogła przebiegać w sposób bezpieczny. W podobny sposób przebiega wprowadzenie żywienia w domach za pomocą odpowiednich preparatów odżywczych.

Korzystanie z usług hospicjum nie jest więc czymś, czego należy się bać. Każdy z nas wolałby uniknąć takiej konieczności. Jednak pomoc tego rodzaju może złagodzić fizyczny i psychiczny ból. NFZ zapewnia darmową opiekę hospicyjną na terenie Polski. Warto skorzystać z tej możliwości, by na finalnym etapie życia ze śmiertelną chorobą zyskać niezbędny spokój.