Ile miasto wydało w minionym roku na gospodarkę odpadami? Jakie działania podjęto?

dzisiaj, 12 godz temu 217 0

Ponad 28,7 miliona złotych wyniosły w zeszłym roku wydatki na gospodarkę odpadami w Świdnicy. Urząd Miejski w corocznym raporcie podsumowuje koszty i działania podejmowane w celu utrzymania czystości w mieście.

- Koniec kwietnia to okres raportowania stanu gospodarki opadami w mieście za miniony rok.  Łącznie wydatki na ten cel wyniosły w 2024 roku 28 703 190,40 złotych. Większość tej kwoty - ponad 24,7 mln złotych, pochodziła z wpłat mieszkańców, pozyskiwanych w oparciu o dane z tzw. deklaracji śmieciowych. Brakującą kwotę trzeba pokryć ze środków budżetu miasta. W 2024 było to 3 958 770,97 zł, a w 2025 na ten cel zaplanowano 10 430 000,00 zł - wylicza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

- Samorząd ma bardzo mało możliwości finansowania systemu gospodarki odpadami. To de facto opłaty mieszkańców i dopłaty z budżetu miasta. Mając świadomość, że zarówno koszty gospodarowania, jak i zakres obowiązków nakładanych na gminy przez ustawodawcę rosną, musimy tak organizować system, by miasto było czyste. To z kolei zależy od bardzo wielu czynników: częstotliwości odbioru odpadów z wiat śmietnikowych, przystępnych sposobów segregacji, systemu zgłaszania miejsc wymagających uporządkowania czy świadomości samych mieszkańców. Staramy się o ciągłe uszczelnianie systemu, czyli by każde gospodarstwo domowe płaciło za śmieci odpowiednio do liczby osób tam mieszkających, a nie zameldowanych – wyjaśnia Krystian Werecki, zastępca prezydent Świdnicy, odpowiedzialny za pracę Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta.

- W 2024 roku w deklaracjach uwzględniono o 4213 osób mniej niż wynosi liczba zameldowanych w Świdnicy. Tę różnicę, dzięki rosnącej świadomości mieszkańców i staraniom miejskich służb, udało się zmniejszyć o 880 osób, pozyskując w ten sposób dodatkowe kilkaset tysięcy złotych, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej - dodaje Dzwonkowska.

- Świdniczanie chcą segregować śmieci, a miasto dokłada starań, by zorganizować przystępny system zbiórki odpadów poza PSZOK - wygodny dla mieszkańców i jednocześnie optymalny kosztowo i organizacyjnie. Bezpośrednio spod nieruchomości odbierane są m.in. odpady ulegające biodegradacji (tych w 2024 r. odebrano najwięcej), papier i makulatura, metal, tworzywa sztuczne, szkło czy odpady wielkogabarytowe. Z kolei leki można oddawać w 22 aptekach zlokalizowanych w całym mieście. Ogromną popularnością cieszą się akcje specjalne. Raz na kwartał na parkingu przed Urzędem Miejskim odbywa się zbiórka elektroodpadów. Tylko w 2024 roku w Świdnicy zebrano ich aż 14,3 ton - wskazuje rzeczniczka.

- Mieszkańcy Świdnicy są świadomi szkodliwości elektroodpadów i starają się segregować je we właściwy sposób. Warto przy tym odnotować, że z roku na rok ilość odpadów elektrycznych i elektronicznych oddawanych przez mieszkańców zmniejsza się. Wynika to z faktu, że strychy i piwnice zostały posprzątane z niechcianych elektrośmieci, a elektroodpady, które powstają są przez mieszkańców we właściwy sposób zagospodarowane - wymieniane jeden za jeden, oddawane do PSZOK – podkreśla Anna Tręda, główny specjalista w Wydziale Gospodarki Odpadami.

Bazując na dobrych doświadczeniach ze zbiórek elektroodpadów, Wydział Gospodarki Odpadami w ubiegłym tygodniu zorganizował podobne wydarzenie dotyczące tekstyliów. Segregacja tej frakcji odpadów to nowy obowiązek, nałożony na samorządy gmin od początku 2025 roku. By sprostać temu zadaniu i nie podnosić znacząco kosztów dla mieszkańców, miasto korzysta również m.in. możliwości współpracy z partnerami zewnętrznymi, w tym PCK.

Kierunek PSZOK

W sytuacjach, gdy śmieci nie można oddać do pojemników czy podczas specjalnych zbiórek, do dyspozycji mieszkańców jest punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Największy udział frakcji odpadów zebranych w PSZOK w 2024, tak jak w latach poprzednich, stanowiły odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady wielkogabarytowe.

- Ze względu na infrastrukturę świdnickiego PSZOK i priorytet w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne. By zapewnić jak najlepszą dostępność punktu dla świdniczan, jest on otwarty 6 dni w tygodniu, częściej niż wielu gminach regionu. Aktualnie na wniosek urzędu miejskiego sprawdzamy również możliwości logistyczne dla wyznaczenia jednej soboty w miesiącu na oddawanie odpadów bez konieczności wcześniejszego umawiania – wyjaśnia Rafał Żurakowski, prezes Zakładu Oczyszczania Miasta.

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-17:00 i w soboty między 10:00 a 14:00. Firma obsługująca PSZOK jest wybierana co roku na podstawie obowiązujących przepisów prawa zamówień publicznych.

Przede wszystkim świadomość

Odpowiedzialna gospodarka odpadami to również edukacja. Pod szyldem „Czysta Świdnica” miasto organizuje lub wspiera szereg inicjatyw, mających na celu podnoszenie świadomości mieszkańców. Tylko w 2024 w ramach akcji „Wymień foliówkę na eko-reklamówkę”, ok. 1000 plastikowych torebek zostało wymienionych na płócienne torby wielokrotnego użytku. Dużym zainteresowaniem najmłodszych i ich rodzin cieszyły się również ekologiczne piknik organizowane w różnych częściach miasta. Z kolei wakacyjna zbiórka elektrośmieci miała wymiar charytatywny – dochód z zebranych 6 ton opadów został przekazany świdnickiemu schronisku. Do Wydziału Gospodarki Odpadami mogą się też zgłaszać chętni organizujący akcje sprzątania miasta.

- Analizujemy każde zgłoszenie dotyczące czystości w naszym mieście. Tam, gdzie to możliwe, interweniujemy, np. wysyłając zespół pracowników, którzy sprzątają dane miejsce. Nie zawsze jest to możliwe, np. ze względu na kwestie własności terenu, ale wtedy staramy się dotrzeć do osób za to odpowiedzialnych. Doceniamy też wszelkie inicjatywy świdniczan, którzy walczą ze śmieciami tam, gdzie narzędzia administracyjne nie wystarczają. Bez wątpienia czystość naszych podwórek, parków czy chodników to nasza wspólna odpowiedzialność – podsumowuje wiceprezydent Krystian Werecki.

Uwagi dotyczące czystości w mieście można na bieżąco zgłaszać w wydziale gospodarki odpadami i przez aplikację mMieszkaniec. Z kolei bieżące informacje na temat segregacji śmieci czy planowanych akcji można znaleźć na stronie www.czystaswidnica.pl lub na fanpage’u Czysta Świdnica na Facebooku.

/mat. prasowe UM Świdnica/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)