Inauguracja Festiwalu Zabytków Techniki

środa, 12.8.2015 10:00 572 0

Inauguracja Festiwalu Zabytków Techniki odbędzie się 15. sierpnia o godz. 10:00 w siedzibie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Wydarzenie to otworzy konferencja prasowa, podczas której zostanie  przedstawiony program wydarzenia, a następnie w tematykę ochrony zabytków kultury technicznej wprowadzi uczestników Fundator Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku dr inż. arch. Piotr Gerber.

Celem Festiwalu jest zwrócenie uwagi na obiekty, które w przeszłości stanowiły fundament znaczenia gospodarczego, politycznego i kulturalnego historycznego Śląska.

Podstawą działalności Muzeum jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. Cele realizowane są przede wszystkim przez ochronę posiadanego zbioru, opracowywanie ekspertyz i dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych. Misja Muzeum realizowana jest również przez organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym mających na celu promocję idei ochrony zabytków techniki. Latem 2013 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zorganizowało pierwszy Festiwal Zabytków Techniki. Ideą jaka przyświecała nam kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do tego przedsięwzięcia była chęć ukazania piękna i bogactwa zabytków techniki jakie zgromadzono w kolekcji. Oryginalność Festiwalu polegała na tym, że chciano pokazać je w stanie czynnym, aranżując sceny – sytuacje – w jakich można było je spotkać w czasach, w których powstawały i były wykorzystywane w codziennej pracy.

Od samego początku Muzeum stawiało sobie za cel wyjście z projektem poza muzealną bocznicę kolejową. Otworzyć i pokazać miejsca, często niedostępne, a wciąż zachwycające dawną, sprawną, techniką. W tym roku zaprasza do jednego z 8 miejsc - obiektów na szlaku Festiwalu Zabytków Techniki:
1. Starej Kopalni w Wałbrzychu - dawnej KWK Julia / KWK Thorez,

2. Młyna w Siedlimowicach k. / Żarowa,

3. Podziemnej Trasy Turystycznej - Kopalni Węgla w Nowej Rudzie,

4. Kamieniołomu w Strzegomiu,

5. Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie,

6. Parowozowni Dzierżoniów (filii Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku),

7. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej,

8. Świdnicy

Dolny Śląsk przez całe stulecia pozostawał jednym z najważniejszych regionów przemysłowych Niemiec, a potem Polski. W tutejszych kopalniach, hutach i zakładach przemysłowych po raz pierwszy zastosowano wiele wynalazków, które na zawsze odmieniły oblicze techniki i przemysłu.

Od wielu dziesięcioleci w Polsce podejmowane są wysiłki na rzecz zachowania zabytkowych zespołów pałacowych, zamków czy obiektów sakralnych. Dzięki uporowi historyków, konserwatorów czy społeczników działających na ich rzecz, udało się zbudować w świadomości społecznej przeświadczenie o konieczności i celowości zachowywania dla przyszłych pokoleń tego typu obiektów.
Dawne fabryki, kopalnie czy młyny, które przez całe stulecia nie tylko powiększały majątek właścicieli i ich pracowników, ale w największym stopniu kształtowały życie całych społeczności dziś zdają się wypchnięte poza margines społecznej świadomości co powoduje, że nie objęte należytą ochroną popadają w ruinę lub stają się ofiarą bezmyślnych, policzonych na szybki zysk wyburzeń - doskonałym przykładem może być los jednego z najcenniejszych obiektów poprzemysłowych w Europie zespołu dawnej przędzalni lnu Orzeł w Mysłakowicach. 

Szczegółowy program Festiwalu Zabytków Techniki znajdziecie Państwo na stronie muzeumtechniki.pl w zakładce aktualności.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)