Jak oszukać alkomat policyjny lub domowy?

poniedziałek, 3.7.2023 11:45 1017

Prawdą jest, że alkomatu dobrej jakości nie da się oszukać. Dotyczy to w szczególności profesjonalnego sprzętu używanego przez policję. Myślisz o użyciu płynu do płukania ust, kawy lub gumy do żucia po wcześniejszym spożywaniu alkoholu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego powyższe sposoby nie są skuteczne i w jaki sposób możesz uniknąć kary po zbadaniu alkomatem.

Dlaczego policyjnego alkomatu nie da się oszukać?

Po pierwsze, alkomaty policyjne to urządzenia wykonane z wysokiej jakości komponentów. Producenci przystosowują je do wymagań służb specjalnych i użytkowania w ekstremalnych warunkach. Po drugie, urządzenia są regularnie kalibrowane – pokazują precyzyjne wyniki mimo częstego wykonywania pomiarów. Po trzecie, próba oszukania alkomatu może zostać udaremniona przez doświadczenie policjantów przeprowadzających kontrolę. Są to osoby, które wiedzą, jak powinien wyglądać poprawnie wykonany test. 

Badanie policyjnym alkomatem: jak je „przejść”? 

Kierowca, który po przebadaniu alkomatem policyjnym będzie miał mniej niż 0,2 promila alkoholu we krwi, nie powinien zostać ukarany – polskie prawo nie przewiduje konsekwencji w takiej sytuacji. 

Najprostszym sposobem na przejście badania policyjnym alkomatem, jest wykonanie testu samodzielnie przed prowadzeniem samochodu. Jeżeli wynik będzie niższy niż 0,2 promila, kierowanie pojazdem jest dozwolone. 

Jak zbadać poziom alkoholu we krwi przed wejściem za kierownicę? 

  • Zaopatrz się we własny alkomat. Dobrej jakości urządzenie pozwoli ci na sprawdzenie stężenia alkoholu we krwi za każdym razem, gdy będziesz tego potrzebować. Sprawdź alkomaty PROMILER – precyzyjne alkomaty nie tylko dla policji.
  • Kup alkomat jednorazowy. Możesz znaleźć je na stacjach benzynowych, w aptekach czy sklepach monopolowych. Należy jednak pamiętać, że urządzenie nie pokaże wyniku z taką dokładnością, jak wysokiej klasy alkomat osobisty. 
  • Skorzystaj z alkomatu na najbliższym komisariacie policji. Jest to darmowy sposób na przeprowadzenie testu.
  • Możesz trafić na aplikacje, które mają pomóc w oszacowaniu poziomu alkoholu w organizmie. Należy jednak pamiętać, że uzyskany wynik jest tylko szacunkiem i może wprowadzać w błąd. 

Pamiętaj, że zaraz po wyniku z alkomatu, najlepszym wyznacznikiem tego czy można prowadzić jest samopoczucie. Jeżeli po wcześniejszym wypiciu alkoholu trudniej ci utrzymać skupienie lub odczuwasz słabość, możesz zagrozić na drodze sobie i innym.

Internetowe mity na temat oszukiwania policyjnego alkomatu

Poniżej obalamy internetowe mity dotyczące oszukiwania alkomatu:

  • Czy oszukasz alkomat policyjny nie dmuchając w urządzenie? Dobre alkomaty policyjne pokażą w takiej sytuacji błędny wynik, a niektóre modele pozwolą policjantowi na wykonanie pomiaru pasywnego (bez wdmuchiwania powietrza, np. alkomat PROMILER IBLOW 10). Takie zachowanie może sprawić więcej kłopotów i zachęcić policjanta do dokładniejszego zbadania kierowcy i pojazdu. 
  • Wypłukanie ust płynem lub guma do żucia pozwolą na uniknięcie kary za jazdę pod wpływem? Powietrze wdmuchiwane do alkomatu jest z płuc, nie z ust – odświeżenie oddechu nie pomoże więc w oszukaniu urządzenia, a doświadczony policjant nie da się nabrać na miętowy zapach. 
  • Czy wypicie kawy obniży zawartość alkoholu w organizmie? Kawa może kierowcę pobudzić, nie zmieni natomiast stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. 

W Internecie można znaleźć informacje o innych sposobach, które w oszukaniu alkomatu wcale nie pomogą. Są to: 

  • włożenie pod język monety, 
  • picie oleju, 
  • zjedzenie czosnku lub cebuli. 

Dlaczego nie warto jeździć po alkoholu – konsekwencje prawne

Jakie konsekwencje prawne mogą wiązać się z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu? 

  • zakaz prowadzenia pojazdów, 
  • grzywna pieniężna, 
  • punkty karne, 
  • ograniczenie wolności lub kara więzienia. 

Warto wiedzieć, że surowiej karani są kierowcy, którzy ponownie zostali przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu lub spowodowali wypadek.

Nowelizacja ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r – Kodeks karny zawiera nowe kary, które mogą być nakładane na pijanych kierowców już od marca 2024 r. Po wejściu w życie nowych przepisów, jazda w stanie nietrzeźwości będzie wiązała się nie tylko z ryzykiem utraty prawa jazdy, ale również konfiskaty samochodu. 

Jak oszukać alkomat domowy?

Alkomat domowy słabej jakości można spróbować oszukać na kilka sposobów: 

  • Płyny do dezynfekcji – opary z płynów do dezynfekcji mogą uszkodzić sensor w urządzeniu lub zakłócić jego działanie i skutkować wyższym niż w rzeczywistości wynikiem. 
  • Hiperwentylacja – teoretycznie hiperwentylacja powinna pozwolić szybko oczyścić płuca i obniżyć wynik pokazywany przez alkomat. Metoda ta może jednak doprowadzić do niebezpiecznego dla nas stanu i spowodować konsekwencje zdrowotne.

Warto wiedzieć, że droższych urządzeń wykonanych z wysokiej jakości komponentów, nie da się oszukać. W przypadku regularnie kalibrowanego alkomatu z wyższej półki, wyniki testów będą precyzyjne. Wysokiej jakości alkomaty elektrochemiczne produkuje PROMILER – marka, która dostarcza rozwiązania również dla policji i służb specjalnych.