Jakie filtry do akwarium wybrać?

środa, 13.5.2020 13:23 1689

Filtry do akwarium są jednym z niezbędnych elementów wyposażenia akwarystycznego. Oczyszczają wodę z pozostałości pokarmu, żywych roślin, czy odchodów i glonów. Dobrze dobrany filtr to długie życie dla mieszkańców akwarium. Obserwowanie życia toczącego się w akwarium wpływa na nas relaksująco. Chcesz długo cieszyć się tym wdzięcznym widokiem? Sprawdź koniecznie, jaki filtr będzie odpowiedni dla Twojego akwarium. 

  1. Trzy rodzaje filtracji - charakterystyka
  2. Filtry do akwarium - rodzaje i zastosowanie
  3. Rośliny do akwarium - stwórz żywy obraz 

Jeśli planujesz zakup akwarium, zrezygnuj z filtrów sprzedawanych w zestawie. Filtry dobiera się na podstawie tego, co w tym akwarium będzie się znajdować. Nie masz zatem pewności, że filtr z zestawu jest dobrze dobrany. 

Trzy rodzaje filtracji - charakterystyka

Na samym początku musisz wiedzieć, że oprócz samych filtrów wyróżniamy również trzy rodzaje filtracji. 

  • chemiczna
  • biologiczna
  • mechaniczna

Filtracja chemiczna polega na oczyszczaniu wody wkładem do filtra z węgla aktywnego lub zeolitu. Za ich pomocą oczyścisz wodę z metali ciężkich, czy innych substancji. Szczególnie polecany, jeśli do akwarium stosujesz wodę z kranu. Nie jest to jednak metoda ciągłej filtracji wody. Przy długim stosowaniu powstaje ryzyko "oddawania" z filtrów resztek przefiltrowanych substancji. Jeśli Twoje akwarium wymaga zastosowania filtracji chemicznej pamiętaj, że filtr powinien być wymieniany minimum co 4 tygodnie. 

Natomiast o filtracji biologicznej mówimy wtedy, kiedy namnożone bakterie w akwarium oczyszczają je ze związków azotowych. Jeśli chcesz wykorzystać tę metodę, to zalecamy zakup ceramiki akwarystycznej. Wypełnia się nią filtry do akwarium. Ceramika stworzy bakteriom miejsce do rozmnożenia. Z punktu widzenia akwarystycznego, powinieneś tę metodę wdrążyć na samym początku wypełniania akwarium rybami i roślinami. Dzięki temu wytworzy się ciąg azotowy, który sprzyja funkcjonowaniu ryb i roślin akwariowych. 

Ostatnią z filtracji jest oczyszczanie mechaniczne. W filtrze umieszcza się watę filtracyjną lub gąbkę, na której zatrzymują się zanieczyszczenia. Nagromadzony materiał usuwa się ręcznie. O czym musisz pamiętać? Gąbki i waty filtracyjne muszą być wymieniane regularnie. Jeśli zaniechasz tej czynności, spowoduje to zabrudzenie wody i ograniczy jej przepływ w filtrze.

Filtry do akwarium - rodzaje i zastosowanie

W akwarystyce wyróżniamy trzy rodzaje filtrów; wewnętrzny, kaskadowy i kubełkowy. Z reguły zastosowanie filtra zależne jest od wielkości akwarium. Oczywiście nie jest to jedyna reguła, jaką powinieneś kierować się przy wyborze filtrów. 

  1. Filtr wewnętrzny
    Dobry wybór na początek przygody z akwarystyką, a także jeśli Twoje akwarium będzie o pojemności nie większej niż 60 L. W większych akwariach po prostu nie będzie wydajny. Filtr jest prosty w montażu i obsłudze. 
  2. Filtr kaskadowy 
    Jest to filtr zewnętrzny. Ten typ powinieneś wybrać dla akwarium o pojemności większej niż 60 litrów. Zaletą filtrów kaskadowych jest to, że możesz wypełnić je wkładem mechanicznym i biologicznym.
  3. Filtr kubełkowy
    Filtr, który możemy nazwać 3 w 1, ponieważ spełnia funkcję poprzedników. Jednocześnie musisz wiedzieć, że niestety jest to najdroższy typ filtrów do akwarium. Głównie montuje się je w akwariach o pojemności od 100 do 1000 litrów. 

Rośliny do akwarium - stwórz żywy obraz

Ozdoby do akwarium są z reguły aspektem wizualnym. Jednak nie możesz zapomnieć, że mogą stanowić schronienie dla ryb i innych organizmów. Tak samo rośliny do akwarium, które w połączeniu z ozdobami tworzą piękny żywy obraz. Wybór masz ogromny; kory, skałki, figurki, czy inne elementy, które połączysz z ciekawymi roślinami. Pozostaje Ci jeszcze aspekt wyboru roślin. Czy będą one sztuczne, czy prawdziwe zależy od Ciebie. Miej jednak na uwadze, że prawdziwe rośliny są doskonałym uzupełnieniem filtracji biologicznej.