Jedyna tak nowoczesna suszarnia w powiecie świdnickim

środa, 1.4.2015 09:29 1540 0

Jedna z najnowocześniejszych suszarni osadów, która w zaledwie kilka miesięcy powstała na terenie żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w piątek, 27 marca została oficjalnie oddana do użytku. Choć inwestycja kosztowała prawie 4 miliony złotych, żarowskiej oczyszczalni na realizację tego zadania udało się pozyskać kilkumilionowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. 

Wraz z budową nowego obiektu oczyszczalnia zakupiła również specjalistyczne urządzenia, w tym płuczki do piasku, prasę odwadniającą osad i rurociąg wody technologicznej. - Gospodarka odpadami zawsze była trochę na bocznym torze, dlatego tym bardziej cieszę się, że w Żarowie powstał tak nowoczesny obiekt. Jesteście na tym polu liderem. Serdecznie gratuluję - mówił podczas uroczystego otwarcia suszarni osadów w Żarowie Aleksander Marek Skorupa prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Suszarnia, która swoim wyglądem przypomina ogrodniczą szklarnię mierzy 86 metrów długości i 12 metrów szerokości. Działa automatycznie, jedynie wywożenie osadu z części magazynowej suszarni wymaga pracy obsługi. - Gratuluję realizacji tak nowatorskiej inwestycji, ale przede wszystkim sprawnego wykorzystania środków unijnych. Bo jest to największe przedsięwzięcie na terenie zakładu od wielu lat - podkreślał w trakcie otwarcia suszarni osadów burmistrz Leszek Michalak.

Nową inwestycję oczyszczalnia w Żarowie zrealizowała w ramach projektu "Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów". Projekt ten otrzymał dofinansowanie na poziomie 85 procent wartości inwestycji, czyli prawie 3 milionów złotych. - Wykonanie tego zadanie pozwoliło na spełnienie wymagań w zakresie oczyszczania ścieków oraz podwyższyło efektywność ekonomiczną działania oczyszczalni. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej możliwe będzie teraz suszenie osadu, w trakcie którego nastąpi jego redukacja. Oczyszczalnia wytwarzała do tej pory 1200 ton osadu rocznie, dzięki suszarni uzyska zmniejszenie jego ilości do około 400 ton. Serdecznie podziękowania kieruję dziś w stronę wszystkich, którzy wspierali realizację naszego projektu. Wszędzie spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem - zaznaczał Andrzej Kiszecki prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie.

Na ogół tego typu suszarnie nie znajdują się przy niewielkich oczyszczalniach, tylko przy dużych obiektach. Suszarnia osadów w Żarowie jest jedyną taką instalacją, która funkcjonuje w powiecie świdnickim.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)