komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

KEP ws. kolędy: "tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane (...)". Ale nie w Witoszowie

poniedziałek, 30.11.2020 14:10 , komentarze: 18 , odsłony: 5927
kategorie artykułu:

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Tymczasem, jak informowaliśmy jako pierwsi, w sobotę 28 listopada kolędę rozpoczął proboszcz z Witoszowa Dolnego.

CZYTAJ: Witoszów Dolny: przedświąteczna kolęda w czasie pandemii

- Temat wizyty duszpasterskiej będzie omawiany podczas najbliższej konferencji księży dziekanów. Ksiądz Biskup zanim podejmie stosowne decyzje w tej sprawie pragnie wysłuchać gremium doradczego zgodnie z wytycznym Kodeksu Prawa Kanonicznego, śledząc tym samym dane resortu zdrowia dotyczące liczby zakażeń koronawirusem. W związku z tym, informacja na temat wizyty duszpasterskiej w diecezji będzie podana w późniejszym czasie - informował redakcję rzecznik kurii, ks. Daniel Marcinkiewicz.

Na pytanie czy kuria wydała zgodę na kolędę w parafii w Witoszowie Dolnym (na co w liście do swoich wiernych powołuje się proboszcz załączając jednocześnie dwie koperty na datki) rzecznik odpowiedział:

- Ksiądz Proboszcz z Witoszowa podejmując decyzje o rozpoczęciu odwiedzin duszpasterskich, kierował się własnym rozeznaniem w Parafii co do tego wydarzenia.

Sprawą zainteresowały się media w całej Polsce. Jak się okazuje proboszcz zdania nie zmienił.

Ksiądz chodził po kolędzie w sobotę, ale wiem, że niektórzy mieszkańcy po prostu odmówili wizyty z uwagi na panującą pandemię i troskę o zdrowie swoich rodzin - informuje redakcję jedna z mieszkanek Witoszowa.

Póki co na nasze kolejne pytania dot. kolędy z tej parafii nie odniósł się rzecznik kurii. Brzmiały one następująco: 1. Co kuria ma na myśli używając sformułowania " Ksiądz Proboszcz z Witoszowa podejmując decyzje o rozpoczęciu odwiedzin duszpasterskich, kierował się własnym rozeznaniem w Parafii co do tego wydarzenia. ".  2. Czy w trosce o dobro mieszkańców oraz kapłanów i ich zdrowie w czasie pandemii i obostrzeń z nią związanych, wzorem innych diecezji, biskup nie powinien podjąć decyzji o odwołaniu kolędy i przeniesienie jej na inny termin w bezpieczniejszym czasie? Mieszkańcy boją się teraz o swoje zdrowie, zwłaszcza w kontekście apelu władz kraju. Są to m.in. osoby starsze i schorowane. 

Do sytuacji wizyt duszpasterskich w oświadczeniu wydanym 30 listopada odniosła się za to Konferencja Episkopatu Polski.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną „kolędę”, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. - W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele – zauważył ks. Gęsiak.

- Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Dodał również, że to samo tyczy się dyspens udzielanych przez księży biskupów od Mszy świętej w Uroczystość Bożego Narodzenia. - Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział ks. Gęsiak.

 

 

Wasze komentarze

ksiądz czeka na grubszą kasę na remont pałacu w Komorowie...
poniedziałek, 30.11.2020 20:14 autor: zdegustowany
co to za pałac? kto go kupił i za ile?
wtorek, 01.12.2020 17:54 autor:
Doba sieje nienawiść do kościoła, ale do pań aborcjonistek to...
poniedziałek, 30.11.2020 17:31 autor: www.and
Marny to ptak ktłry własne gniazdo kala. Judasz typowy jak...
poniedziałek, 30.11.2020 23:59 autor: www
Nie obrażaj "dobry" czleku. Jedyny portal ktory nie...
poniedziałek, 30.11.2020 19:27 autor: Mobil
No taką kasę by przegapił?
poniedziałek, 30.11.2020 20:16 autor: Virus
Ale chciwy kasa kasa kasa a zdrowie ludzkie
poniedziałek, 30.11.2020 20:15 autor:
Jak nie drzwiami to oknem jak nie oknem to
poniedziałek, 30.11.2020 16:26 autor: Se mła.
A ktoś cię zmuszał do przyjmowania księdza? diable
poniedziałek, 30.11.2020 17:33 autor: wcvt
czy w Pcimiu Średnim zostały odwołane?
poniedziałek, 30.11.2020 15:32 autor:
Był u mnie ksiądz i żadnego zagrożenia nie było, bo...
poniedziałek, 30.11.2020 15:03 autor: admin
Co ty piszesz. Jaki atak na kościół. Czy wiesz co...
poniedziałek, 30.11.2020 21:22 autor: Pastuszek
dzisiaj, 10 godz temu
1
czwartek, 14.1.2021 18:21
9
środa, 13.1.2021 13:11
1
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Kino Cinema3D
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia