Policzyli wiernych. Minimalny spadek w Diecezji Świdnickiej
W 2018 r. w niedzielnej mszy św. uczestniczyło 38,2 proc. zobowiązanych katolików (w 2017 roku – 38,3 proc.), a 17,3 proc. przystępowało do Komunii św. (w 2017 roku – 17 proc) – wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego w Polsce. - Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego – podkreśla ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.
Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2018 r., jeśli chodzi o obecność na niedzielnych Mszach św. i liczbę osób przystępujących do Komunii Świętej, nie zostały zaobserwowane istotne zmiany. - Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu. Można twierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie – podkreśla dyrektor ISKK, ks. dr Wojciech Sadłoń SAC.
W 2018 r. działalność duszpasterską prowadziło w Polsce 10 356 parafie katolickie. Zdecydowana większość sprawuje liturgię w obrządku łacińskim, natomiast 103 w obrządkach wschodnich. Zdecydowana większość parafii prowadzonych jest przez diecezje, zaś blisko 7% przez zgromadzenia zakonne. Najwięcej parafii diecezjalnych występuje w diecezjach tarnowskiej, poznańskiej i krakowskiej. Największy odsetek parafii zakonnych występuje w diecezjach krakowskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej.
DIECEZJA ŚWIDNICKA
W Diecezji Świdnickiej znajduje się obecnie 190 parafii ogółem. Posługę w nich pełni 380 księży inkardynowanych. Według danych ISKK udzielono w obrębie diecezji 4796 chrztów (w 2017 r.- 4650), komunii świętej 6070, czyli o KILKA TYSIĘCY WIĘCEJ sakramentów niż w roku 2017. Do bierzmowania przystąpiło 3352 osób. Par, które wzięły ślub kościelny było 1602.
Wskaźnik dominicantes oblicza się dla każdej parafii jako odsetek wiernych (przy założeniu, że wierni to ok. 96% polskiego społeczeństwa) przybyłych na niedzielną mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Wśród osób uczestniczących w niedzielnej mszy św. jest zawsze grupa wiernych, którzy przystępują również do Komunii Świętej, jest więc możliwość ustalenia drugiego wskaźnika religijności: jest to liczba tych wiernych odniesiona do liczby zobowiązanych, co wyrażone w odsetkach daje wskaźnik communicantes. W całym kraju dominicantes wyniósł 38,2%, comunicantes 17,3%.
W Diecezji Świdnickiej wskaźnik dominicantes wyniósł 29,0%, zaś comunicantes 13,7%. W obu przypadkach nastąpił niewielki spadek, w stosunku do roku 2017.
Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 r.
Źródło danych: ISKK i KEP.
Przeczytaj komentarze (49)
Komentarze (49)