Biskup odwołuje pielgrzymkę maturzystów oraz mszę papieską. Daje też dyspensę na uczestnictwo we mszy
Biskup Diecezji Świdnickiej Ignacy Dec podjął dziś decyzję o rezygnacji z organizacji dorocznej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz przełożenie mszy papieskiej.
- W związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa proszę duszpasterzy oraz wszystkich wiernych o ponowne zapoznanie się i stosowanie zaleceń, które były zawarte w dotychczasowych komunikatach Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (znajdują się poniżej). Jednocześnie informuję, że wydarzenia takie jak: parafialne rekolekcje szkolne, dzień skupienia duchowieństwa (14 III); konferencja księży dziekanów (16 III), diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę (20 III), diecezjalne spotkanie młodzieży przed Niedzielą Palmową w Wałbrzychu (4 IV), Msza Św. papieska w Wałbrzychu (4 IV) zostają odwołane bądź odbędą się w późniejszych terminach. Zalecam także by zaplanowane w najbliższych tygodniach spotkania, zjazdy w domach rekolekcyjnych zostały odwołane lub przewidziane w innym czasie - poinformował duchowny.
Biskup dał też dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Czytaj także:
Prezydent Świdnicy apeluje do biskupa o ograniczenie mszy świętych
Przeczytaj komentarze (18)
Komentarze (18)
sisz-wiedziec,zasieg-koronawirusa-covid-
19--mapa-,artykul,54726942.html?utm_sour
ce=www.medonet.pl_viasg_medonet&utm_medi
um=referal&utm_campaign=leo_automatic&sr
cc=ucs&utm_v=2 a niedawno było... ,,Biskupi Włoch odwołują msze z powodu wirusa. Ziemkiewicz w TVP Info: czyli uznają, że Boga nie ma Prawicowych publicystów oburzyło zawieszenie mszy św. w kościołach we Włoszech, a nawet propozycja polskiego episkopatu, by komunię podawać na rękę, a nie do ust. „To świętokradztwo”, mówi Rafał Ziemkiewicz w TVP Info. Jego rozmówca z nostalgią wspomina czasy „czarnej śmierci” z XIV w., gdy ludzie tym chętniej gromadzili się w kościołach Poruszenie wśród religijnej prawicy wywołała decyzja biskupów we Włoszech, którzy zawiesili odprawianie mszy św., pozostawiają jednak kościoły otwarte dla indywidualnych wiernych. Biskupi podkreślili, że stosują się w ten sposób do decyzji władz państwowych, które wydały zakaz uroczystości cywilnych i religijnych. Sny o dżumie „Zdradą Chrystusa” nazwał decyzję włoskiego Kościoła Paweł Lisicki, redaktor naczelny prorządowego tygodnika „Do rzeczy”. TVP Info opublikowało z kolei rozmowę z publicystą „Sieci” i portalu wpolityce Grzegorzem Górnym, prowadzącym Klub Trójki w III Programie Polskiego Radia. „Ludzie nie mają takiej wiary, jak przed wiekami. Postawa Kościoła we Włoszech, w Irlandii i w innych krajach różni się od Kościoła w przeszłości. Kiedyś ludzie w sytuacjach krytycznych, takich jak epidemie dżumy czy innej zarazy, gromadzili się właśnie w kościołach w nadziei o ocalenie. Organizowali procesje przebłagalno-pokutne. Dzisiaj takich praktyk brakuje. Kościoły są traktowane jako potencjalne miejsca zarażenia. Komunia święta była uważana zawsze za lekarstwo dla duszy i ciała, ponieważ stała za tym wiara, że w hostii znajduje się sam Bóg; unikanie komunii dzisiaj w tej sytuacji to jakby przyjmowanie, że Bóg może zarażać, a nie uzdrawiać”." :-)))