Uczcili pamięć saperów. Wiceprezydent Świdnicy: "Czy bohaterowie byliby dumni z narodu, gdzie Polak Polakowi wilkiem?" [Foto]
16 kwietnia obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych. Data ta nawiązuje do rocznicy forsowania Odry i Nysy Łużyckiej podczas II wojny światowej. Jest to okazja do przypomnienia dokonań saperów na frontach wojennych i wspomnienia tych, którzy polegli za Ojczyznę. Warto również przywołać ich działania w czasie pokoju.
W piątkowy poranek, 14 kwietnia w Świdnicy uczczono pamięć saperów pod pomnikiem przy SP nr 105. Podczas uroczystości odśpiewano hymn państwowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a także złożono kwiaty. Tego ostatniego dokonali prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wraz z uczniami III LO w Świdnicy, władze miasta na czele z wiceprezydentem Krystianem Wereckim oraz harcerze i służby mundurowe.
Obchody poprowadzili uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Wyrecytowano wiersz byłego sapera, uczestnika działań wojennych Bolesława Lewandowskiego pt. "Czarna śmierć". Przywołano dokonania saperów, a ich pamięć uczczono minutą ciszy.
- Warto zadać sobie pytanie, czy ci, którzy oddali życie za Ojczyznę byliby dzisiaj z nas, Polaków dumni. Czy byliby dumni z narodu, gdzie Polak Polakowi wilkiem, gdzie nie potrafimy ze sobą rozmawiać, okazując wzajemny szacunek pomimo różnic, które nas podzielają. Czy saperzy zamordowani w Katyniu byliby dumni z narodu Polskiego depczącego swoje autorytety, noblistę i prezydenta Lecha Wałęsę czy papieża Jana Pawła II. Wszyscy my zagalopowaliśmy się zbyt daleko i nie potrafimy znaleźć wspólnego języka i podjąć dialogu społecznego, z którego bohaterowie naszej Ojczyzny byliby dumni - mówił wiceprezydent Świdnicy Krystian Werecki.
Saperzy pełnią służbę w myśl powiedzenia: czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć. Wojska inżynieryjne to nie tylko saperzy, ale także pododdziały budowy dróg i mostów, wydobywania i oczyszczania wody, minerzy, pontonierzy i szereg innych specjalności wojskowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomocny nie tylko na polu walki, ale także w czasie pokoju.
foto: doba.pl
Przeczytaj komentarze (7)
Komentarze (7)