komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

[FOTO] Wręczono Świdnickie Gryfy

sobota, 19.10.2019 10:20 , komentarze: 0 , odsłony: 3578
kategorie artykułu:

W piątek, 18 października odbyła się uroczysta Gala Przedsiębiorczości, podczas której wręczone zostały statuetki Świdnickiego Gryfa. To nagroda, której celem jest wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w naszym mieście, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie. 

Prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski wręczyli specjalne wyróżnienia – tytuły „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Otrzymali je:

 • Gabriela Nowogrodzka – prowadząca sklep z odzieżą przy ul Grodzkiej 4

 • Andrzej Garbowski – prowadzący perfumerię JUSTYNA w Rynku nr 5 oraz sklep z odzieżą przy ul. Grodzkiej 12

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” w następujących kategoriach: 

Sudecki produkt regionalny:

 • Gmina Jawor - organizator corocznego Święta Chleba i Piernika

Impreza nagrodzona przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem „Turystyczny Produkt Roku” oraz nagrodą  „Turystyczna Pamiątka Regionu”. Święto Chleba i Piernika łączy sztukę, najwyższy kunszt piekarski i cukierniczy z różnorodnością smaków, gatunków i metod wypiekania. Promocja i kultywowanie staropolskich tradycji możliwe jest dzięki piekarzom z całego kraju i z zagranicy. Celem przedsięwzięcia jest promocja przemysłu piekarskiego i cukierniczego oraz polskiego pieczywa, połączona z kultywowaniem polskich tradycji związanych z wypiekiem chleba.

Lider mikroprzędsiębiorczości:

 • PLIMAT Centrum Językowe 

Usługi edukacyjne, nauczanie języków obcych, organizacja i przeprowadzanie egzaminów językowych. Partner  Oxford University Press w ramach prestiżowego programu Oxford Quality. Rocznie obsługuje około 500 klientów indywidualnych i korporacyjnych. Wykorzystuje najnowsze osiągnięcia metodyki i technologii interaktywnych w nauczaniu. Firma dwukrotnie nominowana do nagrody Świdnicki Gryf. Aktywny ośrodek egzaminacyjny Europejskich Certyfikatów Językowych telc. Stała i profesjonalna kadra organizuje ogólnopolskie projekty: Polska zna angielski oraz Język to podstawa. Wysoka jakość świadczonych usług i wysoka ocena klientów – to najlepsza reklama firmy.

Lider przedsiębiorczości:

 • BEST Systemy Grzewcze Sp. z o.o.

Firma technologiczna w zakresie przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, instalowania maszyn przemysłowych, usług naprawy i konserwacji maszyn, usług w zakresie badań i analiz technicznych oraz innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu gazowego i energetycznego. W 2018r.  powstał w ramach firmy nowy dział „SPACE”, w którym rozwijane są technologie przyszłości. Firma współpracuje z firmami skupionymi wokół technologii kosmicznych i wysokospecjalistycznych. Jest członkiem Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, Polskiej Platformy LNG, Izby Gospodarczej Gazownictwa. Współpracuje z uczelniami technicznymi i ośrodkami naukowymi z całego kraju. Bierze udział w licznych misjach gospodarczych, konferencjach i targach w kraju i zagranicą. Firma wdrożyła i stosuje Systemy Zarządzania Jakością ISO 9001:2009. Szczyci się cennymi inicjatywami i aktywną działalnością w zakresie wspierania pomocy społecznej, promocji kultury i sportu, wspiera szkolnictwo zawodowe poprzez praktyki, edukację i staże. Oferuje pracę na lokalnym rynku.

Zdrowie i uroda

 • PROXIMA spółka partnerska lekarze dentyści Oleksy i Karaszewski- Centrum Stomatologii Estetycznej, Ortodoncji i Implantologii

Łączy lekarzy, higienistki stomatologiczne oraz laboratoria protetyczne w sposób ukierunkowany na estetykę, to nie tylko medycyna przywracająca zdrowie dziąseł i zgryzu, ale także medycyna odpowiadająca na współczesne potrzeby ludzi dążących do zadowolenia z własnego wyglądu. Udogodnienia dla pacjentów: elastyczne godziny otwarcia, prywatny parking, budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych, klimatyzowany. Centrum wyposażone jest w urządzenia i sprzęt pozwalający zapewnić najwyższą jakość usług popartą dyplomami, certyfikatami i wyróżnieniami w konkursach, targach i wystawach. Personel stale podnosi swoje kwalifikacje. Firma wygrała konkurs ogłoszony przez Gminę Miasto Świdnica na realizację programu profilaktyki „W Świdnicy bez próchnicy”.

Dobre smaki:

 

 • AMARETTO Pracownia Działań Twórczych Łukasz Wilczyński, Filip Wilczyński s. c.

Kawiarnia AMARETTO istnieje ponad 5 lat, z powodzeniem wpisała się w życie naszego rynku, jako miejsce przyjazne rodzinom. Właściciele kawiarni zajmują się  produkcją lodów tzw. rzemieślniczych, w oparciu o najlepsze włoskie produkty, a w sezonie letnim o sezonowe owoce produkowane przez lokalnych przedsiębiorców. Wszystkie lody owocowe są wegańskie, co bardzo podoba się gościom. Tylko w Amaretto można skosztować lodów ze szpinaku, kiwi, rabarbaru, marchwi, czy też z „lokalnego świdnickiego jasnego”. Właściciele współpracują z organizatorami Festiwalu Bachowskiego, dla którego tworzą smak – Jan Sebastian Bach, serwowany podczas festiwalowych dni.

Najlepsza firma transgraniczna:

 • Barbora Petrů – BaJa Design, Trutnov

Firma specjalizuje się w projektowaniu i szyciu odzieży dla dzieci i matek. Wcześniejsze hobby właścicielki firmy, realizowanego podczas urlopu macierzyńskiego, przekształciło się w prężnie działającą firmę. W 2017 roku w Nachodzie, GE Money Bank przyznał firmie Baja Design wyróżnienie za markę, stronę i doskonałą promocję internetową. Właścicielka zaangażowana jest w projekt „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu” i w jego ramach prowadziła pokazy rzemiosła dla utalentowanych twórców oraz brała udział w dyskusjach panelowych dla młodych przedsiębiorców z rejonu pogranicza polsko – czeskiego. Przekazuje swoje doświadczenie młodym ludziom. Pracuje z dziećmi poprzez organizację polsko – czeskich obozów, w trakcie których odbywają się warsztaty szycia.

Wybitna osobowość pogranicza

 • Prof. dr hab. Vladimír Wolf 

Urodził się w Jaromierzu w rodzinie kolejarzy. Po ukończeniu jaromerskiego gimnazjum (1959) studiował na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. W latach 1965 - 1970 pracował jako historyk w Muzeum Karkonoskim w Trutnovie. Ze względu na swoje poglądy polityczne musiał odejść z tej pracy. Od 1970 pracował w Instytucie Archeologii Czechosłowackiej Akademii Nauk. Po 1989 roku zasiadał w radzie miejskiej Trutnova.  W 1991 roku został profesorem na Uniwersytecie Pedagogicznym w Hradcu Králové, później pracował na Uniwersytecie Kralowo-Hradeckim, gdzie prowadził Instytut Historii, pełnił funkcję prodziekana oraz dziekana Wydziału Pedagogicznego. Pełnił funkcję opiekuna studiów doktoranckich czeskiej i czechosłowackiej historii w Instytucie Historii Filozofii i Nauki, Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jego działalność badawcza i wydawnicza skupia się głównie na historii Trutnova, przemyśle tekstylnym i kastelologii. Lista jego prac to  ponad 1600 opublikowanych artykułów z różnych dziedzin nauk historycznych w tym z życia publicznego i polityki. Prof. Wolf jest ważną postacią Trutnova zwłaszcza w dziedzinie historii i pedagogiki. W 1993 roku był inicjatorem założenia Kłodzkiej Komisji, która do tej pory opublikowała m.in. 12 zbiorów prac. Opracowania mapują historyczne, kulturowe, przemysłowe i naturalne powiązanie granicy czesko-polskiej. Znaleźć tu można artykuły czeskich, polskich i niemieckich naukowców, nauczycieli, archiwistów, etc., a szczególnie historyka prof. dr hab. Vladimira Wolfa.

Nagrodą specjalną „Wybitna osobowość” przyznaną przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowano:

 

 • Krzysztofa Habowskiego

Absolwent Politechniki Wrocławskiej i ICAN Harvard Business School. Współzałożyciel zatrudniającej ponad 200 osób grupy kapitałowej RST. Pomysłodawca i inwestor w Lift-Off Startup Accelerator. Współtwórca systemów dla branży turystycznej, transportowej, energetycznej, przemysłowej i sektora publicznego - współpracował z LG, UWr, EBCC, Stanley Black & Decker Polska, Logintrans, Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Zamówień Publicznych, Tauron Dystrybucja. Pasjonat nowych technologii, propagator prostoty i użyteczności. 

Zaangażowany w realizację programu edukacyjno – gospodarczego Zostańcie z nami Miasto i Powiat Świdnica – zalogowani, oraz od samego początku, w organizację RST Półmaratonu Świdnickiego. W tym roku odbędzie się już 5. edycja biegu.

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej zostało:

 • Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki

Stowarzyszenie skupia osoby po mastektomii. Jego celem jest reprezentowanie, wypowiadanie się, działanie w imieniu kobiet dotkniętych chorobą raka piersi, zmierzające do ułatwienia im powrotu do normalnego życia w stanie sprawności fizycznej, psychicznej oraz uczestniczenie w akcjach uświadamiających znaczenie wczesnego wykrywania raka piersi.

Stowarzyszenie prowadzi następujące działania:

- rehabilitację fizyczną i psychiczną kobiet - członkiń stowarzyszenia, 

- muzykoterapię 

-warsztaty, wykłady, prelekcje, seminaria dotyczące problematyki zdrowotnej
- wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne

-organizuje imprezy turystyczne, wycieczki krajoznawcze oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne
- spotkania w klubie członkiń stowarzyszenia

Powyższe działania mają na celu powrót kobiet po przebytej mastektomii do sprawności fizycznej i psychicznej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Foto: W.Bąkiewicz/UM w Świdnicy.

 

Wasze komentarze

sobota, 11.7.2020 13:00
piątek, 10.7.2020 13:57
piątek, 10.7.2020 13:53
piątek, 10.7.2020 13:35
piątek, 10.7.2020 13:35
czwartek, 9.7.2020 11:54
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki