Mieszkanie do zadań specjalnych. Szansa na usamodzielnienie się osób z niepełnosprawnościami

środa, 1.2.2023 08:39 457 0

PSONI Koło w Świdnicy w  dniach od  1 lipca 2022 r  do 31 grudnia 2024 r. realizowało projekt współfinansowany przez Powiat Świdnicki   pt. Przeprowadzenie na terenie Powiatu Świdnickiego w 2022 działań treningowych zmierzających do usamodzielniania osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jest to projekt o charakterze lokalnym, kontynuowanym od 7 lat w powiecie świdnickim, dzięki dofinansowaniu PFRON i Powiatu Świdnickiego.

Treningi mieszkaniowe realizowane były w Świdnicy w lokalu mieszkalnym własności stowarzyszenia przy ul. Żeromskiego 40/6. Mieszkanie, w którym odbywały się treningi składa się z trzech pokoi, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju. Usytuowane jest w centrum miasta Świdnicy, blisko licznych punktów usługowych i użyteczności publicznej, m.in. poczta, biblioteka, centrum handlowo-usługowe, park i bank. Lokalizacja umożliwia łatwą dostępność do środków komunikacji miejskiej. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych - beneficjentów projektu realizowane były komplementarnie jako uzupełnienie projektu z PFRON, tj. treningi samodzielności 2 razy w tygodniu, w poniedziałek i wtorek, a z PFRON od środy do niedzieli, czyli 1 pełny tydzień, przez 6 miesięcy realizacji zadania, tj. od lipca do grudnia. udział w projekcie wzięło 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z zaburzeniem psychicznym – uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy – mieszkańcy Powiatu Świdnickiego, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności. Zadanie to było również wsparciem dla rodzin, odciążając ich na jakiś czas od obowiązków związanych z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i pozwoliło na rozwinięcie skrzydeł swoim dorosłym dzieciom.

 Projekt był prowadzony w grupowych formach wsparcia poprzez treningi:

1) Poranny i wieczorny trening fizjologiczny polegający na rozwinięciu, nabyciu bądź podtrzymaniu przez beneficjentów projektu, umiejętności i sprawności potrzebnych do funkcjonowania w życiu codziennym, a w szczególności codziennych czynności higienicznych. Wsparcie realizowane będzie poprzez prowadzenie zajęć grupowych w Mieszkaniu Treningowym przy ul. Żeromskiego 40/5 w Świdnicy, gdzie znajdują się 3 toalety (damska i męska i dla personelu) oraz 2 łazienki wyposażone w kabiny prysznicowe. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do wtorku od 6:00 do 7:00 (1 godzina) oraz wieczorem od 21.00 - 22.00 (1 godzina). Ogółem w treningach wzięło udział 30 beneficjentów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym i zaburzeniem psychicznym. W tej formie porannego i wieczornego treningu fizjologicznego wzięło udział 5 beneficjentów wspieranych przez 2 asystentów.

 2)Trening umiejętności prowadzenia życia codziennego polegał na nabyciu i rozwinięciu przez beneficjentów projektu umiejętności i sprawności potrzebnej do funkcjonowania w życiu codziennym w godz. od 15.00-22.00.
- Trening finansowy- nabycie wiedzy i trenowanie umiejętności planowani wydatków, przechowywania środków finansowych przestrzegając zasad bezpieczeństwa, ale i bezpieczeństwa osobistego, planowania wydatków miesięcznych na wyżywienie, koszty mieszkaniowe i inne, oszczędnego dokonywania zakupów, monitorowania własnych wydatków itp;

- Trening orientacji w obrębie miejsca zamieszkania oraz trening punktualności. Nabycie wiedzy i trenowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, adresu zamieszkania, poznanie miejsc, adresów ośrodków kultury i rekreacji, urzędów itp. oraz umiejętności w zakresie planowania czasu potrzebnego np. szykowania się do wyjścia z domu, przestrzegania czasu zajęć i przerw itp.

-Trening poruszania się komunikacja miejską. Nabycie wiedzy dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz trenowanie umiejętności korzystania z niej.
- Trening gospodarstwa domowego. Nauka obsługi sprzętów RTV i AGD z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, segregacji odpadów, prasowania, prania, czynności porządkowych, odkurzania, zmywania podłóg itp.
- Trening gastronomiczno-kulinarny. Nabycie wiedzy i trenowanie przygotowania posiłków w domu, w restauracjach kawiarniach itp., prowadzenia zdrowej zbilansowanej diety, nakrywania do stołu, nawyków odpowiedniego zachowania się przy stole, estetycznego spożywania posiłków.
-Trening rozwijania i realizowania własnych zainteresowań, trening umiejętności organizowania wypoczynku i sprawności fizycznej. Motywowanie do aktywności fizycznej przez spacery, uprawianie nordic walking, innych form wysiłku fizycznego.
- Trening społeczny i kulturalny, praktycznego korzystania z miejsc użyteczności publicznej np. ośrodków kultury, kino, teatr, muzea, itp.

Szeroki wachlarz oddziaływań realizowanych przez profesjonalną kadrę polegać będzie przede wszystkim na podtrzymaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.

Całość oddziaływań w stosunku do danego uczestnika projektu podlegała ewaluacji przez zespół specjalistów realizujących projekt. Zespołowy model pracy – codzienna, bezpośrednia współpraca pracowników (asystent osoby niepełnosprawnej) pozwoliła na zintegrowane postępowanie diagnostyczno – terapeutyczno – rehabilitacyjne dla osoby objętej projektem. Omawiano zmiany lub utrzymanie stanu funkcjonowania beneficjenta w odniesieniu do założonego programu działań co pozwoliło na zoptymalizowanie dostosowanie terapii do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Szeroki wachlarz oddziaływań realizowanych przez profesjonalną kadrę polegał przede wszystkim na podtrzymaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Celem głównym projektu było zwiększenie samodzielności życiowej i autonomii przez 30 podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy – PSONI Koło w Świdnicy, rozwijanie ich kompetencji społecznych i zbudowanie relacji z innymi ludźmi w środowisku lokalnym, społecznym poprzez treningi prowadzone w mieszkaniu treningowym.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)