Nastolatek podtruty tlenkiem węgla

piątek, 16.2.2024 22:16 2473 0

Dramatyczna sytuacja w jednym z mieszkań w Strzegomiu. Podtruty tlenkiem węgla 13-latek stracił przytomność. Wraz z bratem trafili do szpitala. 

W piątek, 16 lutego po godzinie 19.00 13-letni chłopiec zasłabł w łazience i stracił przytomność. Strażacy, którzy przybyli na miejsce stwierdzili wysokie stężenie czadu w mieszkaniu. Konieczna była interwencja medyków. Chłopcy zostali przewiezieni do szpitala. 

Czad, czyli trujący tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Niewyczuwalny zmysłami człowieka, bezwonny, bezbarwny i toksyczny. Działa tak, że blokuje dostęp tlenu do organizmu. Wdychanie czadu powoduje zatrucie, silny ból głowy, wymioty, śpiączkę, a nawet śmierć. Jeśli w mieszkaniu będzie za mało tlenu, to w procesie spalania zamiast dwutlenku węgla, będzie wytwarzał się tlenek węgla, czyli zabójczy czad.

Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć.

Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

foto - OSP Strzegom

Dodaj komentarz

Komentarze (0)