Nie ma pieniędzy na Budżet Obywatelski?

środa, 20.2.2019 10:42 1423 2

- W gminie Świebodzice idea Budżetu Obywatelskiego została kompletnie wypaczona. Po pierwsze środki, powinny być zabezpieczone w budżecie gminy – do tej pory nigdy nie było wiadomo ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na zgłoszone przez mieszkańców zadania… Tak jest też tym razem, w budżecie przygotowanym przez poprzednią ekipę nie ma pieniędzy na Budżet Obywatelski - informuje zastępca burmistrza, Mariusz Szafraniec.

Budżet obywatelski nazywany również partycypacyjnym to proces w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części lub całości budżetu danego miasta lub gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców bądź za pośrednictwem organizacji społecznych. Najważniejszym elementem budżetu obywatelskiego są regularne spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz, podczas których rozmawia się o przeznaczeniu wspólnych pieniędzy. Obecnie taka forma wsłuchiwania się w potrzeby mieszkańców realizowana jest od lat w Świdnicy, Strzegomiu i Świebodzicach.

- Po drugie transparentność, każde zadanie powinno być jawnie zgłoszone przez mieszkańców tak aby każdy znał autora wniosku. Do tej pory te informacje nie były ujawniane co rodziło możliwość załatwiania partykularnych interesów oraz wykluczanie ze względów politycznych… Po trzecie, to mieszkańcy mają decydować które zadania zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory urzędnicy wybierali „najwygodniejsze” z zadań niejednokrotnie wskazując te, które gmina powinna zrealizować w ramach normalnego funkcjonowania. Głosowanie lub plebiscyt to rozwiązania z powodzeniem stosowane przez inne gminy - podkreśla Mariusz Szafraniec i dodaje. - W następnych latach Budżet Obywatelski będzie odbywał się wg jasno określonych zasad w statucie gminy i regulaminie ustalonym uchwałą Rady Miejskiej zgodnie z założeniami podanymi wyżej. Ponieważ zastaną sytuację trudno naprawić w 100%, proponujemy rozwiązanie przejściowe aby „nie zmarnować” inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili wnioski. Pierwszym krokiem będzie wygospodarowanie pieniędzy w budżecie gminy – nad tym obecnie pracujemy. Nie podamy personaliów autorów zadań – do tego konieczna jest pisemna zgoda, która nie była dotychczas wymagana a obecnie może być niemożliwa do uzyskania w krótkim czasie. Po analizie poprawności merytorycznej wniosków (np. zadania na mieniu prywatnym nie mogą być zaakceptowane) przedstawimy listę zadań „do głosowania”. 

Wśród projektów, które uzyskały pozytywną opinię znalazły się m.in. stworzenie miasteczka ruchu drogowego, budowa progów zwalniających, rewitalizacje podwórek czy wymiana oświetlenia.

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

piątek, 22.02.2019 16:47
No proszę, zmiana władzy i od razu nie ma pieniędzy,...
Mirek środa, 20.02.2019 16:43
W Bystrzycy kłodzkiej budżet należy do pani Surmy i...