„PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ” - Świdnickie Biblioteczki Społeczne

wtorek, 27.4.2021 10:01 840 0

W Świdnicy, w miejscach publicznych, powstają biblioteczki społeczne w ramach projektu Fundacji „Ogrody Edukacyjne” Centrum Aktywności Obywatelskiej. Autorką projektu „Podziel się książką” jest Anna Wysocka-Gazda – trenerka, tutorka, liderka działań społecznych, założycielka „Ogrodów Edukacyjnych”.

Każda książka z biblioteczki społecznej ma zieloną naklejkę z napisem „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ” oraz pieczęć z napisem: „Ogrody Edukacyjne Centrum Aktywności Obywatelskiej PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”. W środku znajduje się również zakładka promująca Świdnicę, ze specjalną dedykacją prezydent miasta. Książki umieszczone są w drewnianych, zielonych skrzynkach wykonanych przez rękodzielników. 

- Biblioteczki społeczne działają na zasadzie bookcrossingu. Znaleźliście w skrzynce książkę dla siebie? Poczytajcie na miejscu, w czasie spaceru po naszym pięknym mieście lub zabierzcie ze sobą do domu. Można ją także przekazać komuś znajomemu lub dać jej na zawsze miejsce w swoim domu. Można również odnieść ją do dowolnej skrzyneczki. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą – mówi Magdalena Okniańska, kierownik Referatu Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Świdnicy. 

Książek w zielonych skrzyneczkach nigdy nie zabraknie, gdyż zasoby biblioteczek będą na bieżąco uzupełniane. 

Gdzie można znaleźć zielone biblioteczki społeczne?

  • Miejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Rynek 39/40

  • Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ul. Długa 33

  • Restauracja Wołowina ul. Wrocławska 1

  • Urząd Miasta Świdnica ul. Armii Krajowej 49

  • Klub Seniora na Zawiszowie ul. Władysława Łokietka 13

  • Kawiarnia No  Sugar Cafe ul. Basztowa 1

  • Sklep OUTLET  – Rynek 6

Jeżeli chcą Państwo, żeby zielona biblioteczka społeczna zaistniała gdzieś bliżej Was, to napiszcie o tym na adres mailowy: k.piotrowska@um.swidnica.pl proponując miejsce w restauracji/sklepie/biurze czy innym lokalu, do którego mają dostęp świdniczanie. A jeżeli macie w domu książki, które chcecie przekazać do naszych wspólnych biblioteczek, to dzwońcie na nr telefonu „Ogrodów Edukacyjnych” - 539 345 644. 

- Zielone skrzyneczki pojawiły się w mieście po to, żeby żadna książka nie kurzyła się zapomniana na strychu, czy w piwnicy. Żebyśmy mieli tematy do rozmów z innymi i możliwość spotkania się w krainie wyobraźni a także na świdnickich szlakach, w czasie wypraw „Poszukiwaczy Zaginionych Książek”. Twórzmy biblioteki społeczne, przekazujmy sobie kolejne książki. Pamiętajmy: czytanie to wiedza i fantastyczny sposób na trenowanie i rozwój umysłu – dodaje Magdalena Okniańska

Projekt „Ogrodów Edukacyjnych” realizowany jest w Partnerstwie z Urzędem Miejski w Świdnicy – Referatem Organizacji Pozarządowych oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.  

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)