komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Pozytywne opinie mieszkańców dotyczące rewitalizacji Parku Młodzieżowego

poniedziałek, 13.7.2020 12:53 , komentarze: 0 , odsłony: 134
kategorie artykułu:

Zakończyły się konsultacje dotyczące zagospodarowania zielenią Parku Młodzieżowego. Przeprowadzono je w formie badania opinii mieszkańców poprzez ankiety, które dostępne były w formie papierowej, a także na stronie internetowej urzędu. Wzięło w nich udział 21 osób, z czego znacząca większość wyraziła pozytywną opinię. W formie elektronicznej przesłano 15 ankiet, z czego 13 było pozytywnych, jedna negatywna, a w jednym przypadku osoba nie miała zdania. Do urny złożono także 6 ankiet, z czego 5 osób oceniło projekt zagospodarowania zielenią parku pozytywnie, a 1 osoba negatywnie.  

Przypomnijmy, że Park Młodzieżowy ma charakter leśny, wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym jest więc jedynie uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa. Wprowadzono również nasadzenia drzew pełniące funkcje zastępcze dla drzew przewidzianych do usunięcia ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa. Struktura gatunkowa szaty roślinnej parku powinna być zgodna z okresem końca XIX w., dlatego w doborze gatunkowym wykorzystano gatunki rodzime z istniejącej szaty roślinnej i jako uzupełnienie - gatunki introdukowane, ale o podobnej formie i charakterze do całego założenia.

W parku zakończyła się już budowa linii energetycznych, a na finiszu są prace pielęgnacyjne drzew. Za kwotę ponad miliona złotych realizuje je konsorcjum firm „Ogrody” Grzegorz Szmidla i Firma Handlowo Usługowa „Borowski” Wojciech Borowski. Rozpoczął się już także remont ciągów komunikacyjnych. Za to zadanie oraz budowę infrastruktury technicznej i małej architektury odpowiada świdnicka firma Zakład Robót Teletechnicznych TELFA Wacław Kruk. Jego koszt to ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych.

Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 120 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji, według złożonego projektu, to ponad 9 milionów 188 tys. złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów.

Oddzielnym zadaniem, które Urząd Miejski chce zrealizować w przyszłym roku, jest odbudowanie słynnej altany i fontanny, co niestety według założeń POIŚ nie może zostać dofinansowane. Do 15 września ma zostać przygotowany projekt odbudowy altany. Miasto planuje wykonanie tej części zadania po uzyskaniu środków przeznaczonych na ratowanie zabytków.

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
poniedziałek, 10.8.2020 13:28
poniedziałek, 10.8.2020 12:45
poniedziałek, 10.8.2020 13:23
poniedziałek, 10.8.2020 11:32
poniedziałek, 10.8.2020 11:18
piątek, 7.8.2020 17:22
piątek, 7.8.2020 17:19
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD