Rodzaje nici chirurgicznych – przegląd

poniedziałek, 30.1.2023 09:20 204

Medycyna nieustannie rozwijała się na przestrzeni wieków, abyśmy obecnie mogli korzystać z szerokiego zakresu wyrobów medycznych. Wśród produktów, które przybierały rozmaite formy, można wymienić nici chirurgiczne – do opatrywania ran wykorzystywane były różne materiały o rozmaitych kolorach. Aby skutecznie utrzymywać brzegi przerwanych tkanek blisko siebie i wspierać proces gojenia, wciąż udoskonalano te wyroby. Obecnie możemy wyróżnić dwa główne rodzaje nici chirurgicznych – dowiedz się, czym się one charakteryzują!

Podstawowy podział nici chirurgicznych – charakterystyka

Podstawowym kryterium różnicowania szwów jest ich wchłanialność. Na tej podstawie wyróżnia się dwa główne rodzaje nici chirurgicznych: wchłanialne i niewchłanialne. Właściwość ta uzależniona jest od materiału, jaki wykorzystano do ich produkcji.

Nici chirurgiczne wchłanialne – jakie są ich właściwości?

Nici chirurgiczne wchłanialne, znane także jako rozpuszczalne, mogą być tworzone z włókien wyścielających jelita zwierząt bądź sztucznie wytworzonych polimerów, łatwo ulegających rozpuszczeniu. Wybór tych materiałów wynika z faktu, że mogą być one naturalnie wchłonięte przez ludzki organizm wraz z upływem czasu.

Jeśli na ranę zostały założone nici chirurgiczne rozpuszczalne, zazwyczaj nie występuje konieczność planowania kolejnej wizyty w placówce medycznej w celu ich ściągnięcia. Ulegają one wchłonięciu wraz z gojeniem się rany – czas ten uwarunkowany jest jednak materiałem nici, głębokością rany, a także stanem zdrowia pacjenta oraz stosowaniem się do lekarskich zaleceń. Z tego powodu proces wchłaniania nici rozpoczyna się zazwyczaj po około dwóch tygodniach, a całkowite wchłonięcie zajmuje od 2 do 6 miesięcy.

Nici chirurgiczne niewchłanialne – czym się charakteryzują?

Szwy chirurgiczne niewchłanialne dostępne są w postaci naturalnej – tworzone są wtedy z lnu bądź jedwabiu – jak i syntetycznej, kiedy produkowane są z poliestru, poliamidu lub polipropylenu. To materiały, które nie ulegają rozpuszczeniu, dlatego niezbędne jest ich późniejsze usunięcie po zakończeniu leczenia. Czasem możliwe jest pozostawienie ich w organizmie, jednak decyzja ta należy do lekarza. Produkty te charakteryzują się dużą odpornością na obciążenia – pozwalają na trwałe łączenie tkanek. Są one odpowiednim wyborem, jeśli proces gojenia się rany trwa dłużej.

Co istotne, niezależnie od rodzaju, wykorzystywane szwy chirurgiczne powinny wyróżniać się wysoką jakością i nie wywoływać podrażnień w obrębie uszkodzonej tkanki!

Zastosowanie nici chirurgicznych

Wymienione powyżej właściwości nici chirurgicznych wpływają na to, w jakich sytuacjach medycy decydują się na ich wykorzystanie – każdy rodzaj szwów sprawdza się przy innych zabiegach czy operacjach. Decyzja uwarunkowana jest długością okresu niezbędnego do podtrzymania tkanek.

Gdzie znajdują zastosowanie nici chirurgiczne rozpuszczalne?

Jeśli chodzi o nici chirurgiczne rozpuszczalne, wybierane są one w sytuacji, kiedy czas gojenia się tkanki jest stosunkowo krótki. Ponadto, wykorzystuje się je w przypadku ran, do których dotarcie po zakończonej operacji byłoby znacznie utrudnione. Wśród dziedzin medycyny stosujących ten rodzaj nici można wymienić urologię, okulistykę, laryngologię. Co więcej, te szwy wybierane są podczas czynności położniczych i w trakcie zabiegów na miąższowych narządach.

Gdzie wykorzystuje się nici chirurgiczne nierozpuszczalne?

Nierozpuszczalne nici chirurgiczne wybierane są wtedy, gdy konieczne jest zamknięcie tkanek, które goją się powoli. Sprawia to, że ten rodzaj szwów stosowany jest w chirurgii plastycznej, sercowo-naczyniowej, okulistycznej i neurochirurgii. Należy także wspomnieć, że nici nierozpuszczalne używane są podczas szycia skóry.

Rodzaje nici chirurgicznych – podsumowanie

Podsumowując, możemy wyróżnić dwa główne rodzaje nici chirurgicznych: wchłanialne i nierozpuszczalne. Podczas gdy te pierwsze służą do podtrzymywania tkanek w krótkim okresie, te drugie sprawdzają się wtedy, gdy potrzebne jest dłuższe wsparcie w gojeniu rany. Konieczne jest przy tym zaznaczenie, że nici chirurgiczne różnicowane są także z uwagi na barwę. Przykładowo, nici beżowe i bezbarwne są cenione w chirurgii plastycznej, dziecięcej czy stomatologii, natomiast niebieskie – wykorzystywane są przy zabiegach z chirurgii naczyniowej, gdyż zapewniają dobrą widoczność.