Sukces "Snu nocy letniej" - ESK 2016

wtorek, 14.7.2015 09:03 1521 0

Bardzo donośny i wielobarwny "Głos wykluczonych" w Centrum Kultury Zamek

Nasz spektakl miał podtytuł "Opera Water Concept". Może dlatego było to tak deszczowe przedstawienie - żartował w niedzielę tuż przed północą w salach Centrum Kultury Zamek, Michał Znaniecki, reżyser i scenarzysta multimedialnego premierowego widowiska "Królowa wróżek: Sen nocy letniej". Mimo deszczowej aury, ponad 500 widzów, niemal w komplecie dotrwało do finału i nagrodziło kilkudziesięciu twórców i uczestników "Snu..." kilkuminutową owacją.

Akcja dwuipółgodzinnego spektaklu przygotowanego w ramach projektu "Głosu wykluczonych" (jeden z punktów programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016), rozgrywała się w leśnickim zamku, amfiteatrze na podzamczu oraz na stawie i na polanach leśnickiego parku. W opartym przede wszystkim na adaptacji dramatu Szekspira oraz barokowej muzyce Henrego Purcella (w nowych aranżacjach baskijskiego akordeonisty Jona Paula Laki) widowisku wzięło udział kilkudziesięciu wykonawców: zarówno profesjonalnych aktorów, śpiewaków i muzyków, jak i zaproszonych do udziału przez Fundację Jutroopera podopiecznych Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania oraz mniejszości narodowych (m.in. zespół ukraińsko-łemkowski, Amatorski Teatr Żydów Polskich, Grecki Pyram).

Główne role powierzono znakomitym śpiewakom i aktorom (Hipolita – Małgorzata Bogdańska, Tezeusz – Marek Koterski, Tytania – Ewa Biegas, Wróżka – Karina Skrzeszewska, Oberon – Sebastian Marszałowicz, Helena – Wioletta Białk, Hermia – Oksana Terefenko, Lizander – Misiek Koterski), którzy zupełnie nie zważając na padający, momentami bardzo intensywnie, deszcz, dzięki świetnym kreacjom aktorskim, zabrali widzów w fantastyczną podróż po magicznym, szekspirowskim świecie pełnym życiowych i artystycznych namiętności, wartości i emocji, a dosłownie po zakamarkach fantasmagorycznie oświetlonego leśnickiego parku, gdzie rozgrywały się poszczególne epizody spektaklu. Jedna z najdzielniejszych postaci "Snu nocy letniej" okazał się sowizdrzalski na ogół Puk, czyli śpiewająco wcielająca się w tą rolę Mela Koteluk, która najpierw poleżała sobie kilka minut na zlanej deszczem betonowej posadzce podzamkowego amfiteatru, a potem przez ponad godzinę zawieszona była... na drzewie. W niedzielę wieczorem parasole przysługiwały tylko muzykom (i widzom).

Znakomite i zaskakujące pomysły inscenizacyjne, scenograficzne i kostiumowe, multimedialny pokaz fontanny i roztańczone wizualizacje na ekranach wodnych, nieoczywiste kompozycje muzyczne wykonywane m.in. przez argentyńskiego bandoneonistę Pablo Mainettiego, sceny na łódkach i kajakach oraz wzruszające mini spektakle, przygotowane przez pensjonariuszy domów społecznych urzekły widzów, którzy wybrali się tego wieczoru do Leśnicy. To, jaką moc ma kultura, inwencja twórcza i artystyczna pasja, pokazało w niedzielę wieczorem także to, że nawet ci, którzy nie zabrali ze sobą płaszczy przeciwdeszczowych i parasoli, wychodzili ze spektaklu oczarowani i podekscytowani, nie zwracając uwagi, że są zmoknięci od stóp do głów.

Spektakl "Królowa wróżek: Sen nocy letniej" był trzecim projektem z cyklu „Głos wykluczonych” realizowanego przez Fundację Jutropera we współprodukcji z  Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Królowa wróżek: Sen nocy letniej". Reżyseria Michał Znaniecki. Premiera 12.07, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy.

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016

ESK 2016 to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW.

Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.

Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.

 

fot. Bartek Janiczek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)