Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum potrwa jeszcze do niedzieli! Czego nie można przegapić?

piątek, 27.10.2023 10:35 709 0

Przed nami ostatnie trzy dni 9. edycji Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnickim Ośrodku Kultury! Czego nie można przegapić w nadchodzący festiwalowy weekend? Kto oceni filmy w Konkursie Okiem Młodych.

PIĄTEK, 27 PAŹDZIERNIKA

Festiwalowy piątek upłynie pod znakiem pokazów konkursowych Okiem Młodych, a także projekcji dwóch filmów z Konkursu Spektrum. Widzowie będą mogli obejrzeć krótkie metraże w kategoriach Fabuła oraz Dokument. Na popołudnie zaplanowano pokaz animacji malarskiej pt. “Chłopi”, po której odbędzie się spotkanie z Robertem Gulaczykiem, odtwórcy roli Antka Boryny. Program filmowy zamknie “Bulion i inne namiętności”, czyli przepyszny zwycięzca tegorocznego Festiwalu w Cannes w kategorii reżyser. Seans poprzedzi degustacja wina z Winnicy Silesian. W piątkowy wieczór swe podwoje ponownie otworzy Klub Bolko, gdzie na festiwalowiczów czeka koncert zespołu kwit/квіт oraz DJ-set przygotowany przez Pincoyę.

SOBOTA, 28 PAŹDZIERNIKA

Przedostatni dzień festiwalu to nie tylko gala rozdania nagród, ale też seanse filmowe. Prócz ostatnich pokazów konkursowych Okiem Młodych zaplanowano projekcję “Blue Jean”, genialnego debiutu brytyjskiej reżyserki, G. Oakley oraz “Marcela Muszelki w różowych bucikach”, czyli niezwykle czułej animacji opowiadającej o losach małych ślimaczków. Wieczornej gali wręczenia nagród towarzyszyć będzie seans “Między słowami”, klasycznego już hitu w reżyserii Sofii Coppoli, który bardzo rzadko obejrzeć można na dużym ekranie. Ostatni punkt sobotniego programu to Bingo Czułości, międzypokoleniowa potańcówka i DJ-set w wykonaniu Aldi w Klubie Bolko.

NIEDZIELA, 29 PAŹDZIERNIKA

Ostatni dzień tegorocznego Spektrum rozpocznie rodzinna projekcja animacji “Yuku i magiczny świat”, której towarzyszyć będzie prelekcja Martyny Stec. W niedzielny programie festiwalu znalazły się również dwa pokazy z sekcji YOUNG CLASSICS. Świdnicka publiczność obejrzy “Drive my car” oraz w “W pętli ryzyka i fantazji” w reżyserii wybitnego Ryūsuke Hamaguchiego. Świdnicki Ośrodek Kultury odwiedzi również Kinga Preis – spotkanie z aktorką zaplanowano po pokazie “Święta ognia”.

KTO OCENI FILMY W KONKURSIE OKIEM MŁODYCH?

Podczas sobotniej gali wręczenia nagród poznamy zwycięzców tegorocznego Konkursu Okiem Młodych, czyli międzynarodowego konkursu krótkich metraży. Produkcje oceniane są przez lokalne składy jurorskie, czyli uczestników terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, osoby osadzone w Areszcie Śledczym w Świdnicy, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, ale też przez osoby ze świata filmu i sztuki. Kto w tym roku tworzy składy jurorskie?

FABUŁA

Małgorzata Gorol – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, odtwórczyni głównej roli w pokazywanym podczas 9. Spektrum filmie “Śubuk”.

Petr Vlček – pracował jako kierownik produkcji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Popularnonaukowych Academia Film Olomouc, obecnie pełni funkcję dyrektora Czeskiego Centrum w Warszawie.

Beata Walentowska – montażystka, pracowała z wieloma twórcami kina niezależnego. Od niedawna montuje również seriale. Współmontowała produkcje Netflixa „Brokat” i „Infamię”.

DOKUMENT

Anna Rok – dźwiękowczyni, która pracowała przy wielu projektach dokumentalnych np. „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej, „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka czy „Prawy chłopak” w reżyserii Hanki Nobis.

Filip Skrońc – reporter, fotograf, reżyser i operator. Pracował dla takich firm i instytucji jak The New York Times, Porsche, Netflix, Canal+, w tym samym czasie realizując dokumenty m.in. w Tanzanii, Somalii, Senegalu, Iraku, Ukrainie i Polsce.

Zuzanna Solakiewicz – autorka filmów dokumentalnych, jej pełnometrażowy debiut dokumentalny „15 stron świata” (2014) zdobył m.in. Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej na MFF w Locarno.

ANIMACJA

Agnieszka Kowalewska-Skowron – dyrektorka ANIMARKT Stop Motion Forum, jurorka na festiwalach animacji na świecie, selekcjonerka filmów do iberoamerykańskich nagród Premios Quirino. Jako dystrybutorka współpracuje z nadawcami i platformami VOD.

Ewelina Leszczyńska – dyrektorka Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych oraz Be Polar – festiwalu filmów z Północy. Kuratorka wydarzeń filmowych w Polsce i na Islandii.

Marta Pajek – niezależna autorka krótkometrażowych filmów animowanych. Jej najnowszy projekt to wielokrotnie nagradzany tryptyk „Figury Niemożliwe i inne historie”, którego część III miała premierę w Cannes.

KONKURS AMATORSKI

Miłosława Bożek – edukatorka i dziennikarka, prowadzi audycję filmową w Radiu Wrocław Kultura i Radiu Wrocław. Od dwóch lat dyskutuje o filmach i serialach w podcaście KinoTalk.

Agnieszka Matan – komiczka, improwizatorka, scenarzystka. W internecie działa jako Halo Matan, autorka programów stand-up’owych, skeczy, scenariuszy filmów fabularnych i animowanych.

Maria Zięba – menedżerka i animatorka kultury, fundraiserka, badaczka i edukatorka. Prezeska Fundacji Ładne Historie. Realizuje na Dolnym Śląsku projekty kulturalne i społeczne.

Pełny program i wszystkie przydatne informacje przedstawiliśmy w artykule TUTAJ i na stronie festiwalu www.spektrumfestiwal.pl/program.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)