Tlenek węgla wciąż groźny. Straż Pożarna ostrzega!

środa, 7.10.2020 11:37 575 0

Państwowa Straż Pożarna chciałaby przypomnieć, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Chcielibyśmy również zaznaczyć, że czujki tlenku węgla swoją sprawność zachowują przez ściśle określony czas. Sensory w tych urządzeniach z czasem ulegają rozkalibrowaniu i zgodnie z zaleceniem producenta należy je wymienić na nowe. Domowe czujniki są w większości urządzeniami jednorazowymi i nie podlegają kalibracji.

Ponadto duża część użytkowników tych urządzeń nie zapoznaje się dostatecznie z instrukcją obsługi. Domownicy umieszczają je w złych miejscach, są przykrywane garderobą, ręcznikami lub innym wyposażeniem. Szczególnie ważne jest okresowa wymiana baterii lub wiedza związana z sygnałem dźwiękowym emitowanym przez urządzenie. Większość producentów czujek domowych projektują je w taki sposób, że wydają dźwięk również w przypadku gdy baterie są wyczerpane. Sygnał taki jest często źle interpretowany i uznawany jako sygnał alarmowy.

Tlenek węgla jest bezwonny, nie widać go i nie słychać. Jest gazem nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla:
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- ogólne zmęczenie,
- duszność,
- trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny
- senność,
- nudności.
Osłabienie i znużenie, które czuje osoba podtruta oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny
zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia
gazu), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?• wezwać służby ratownicze,• gdy jest bezpiecznie, jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
• rozluźnić poszkodowanemu ubranie w celu swobodnego oddychania.• należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza.
Osoba, która podjęła czynności ratownicze musi być świadoma, że przebywanie w takim pomieszczeniu może również wiązać się z narażeniem na zatrucie. Dlatego gdy mamy pewność, że w pomieszczeniu jest tlenek węgla, należy powiadomić służby ratunkowe. Służby dysponują odpowiednim zabezpieczeniem ratowników oraz specjalnymi urządzeniami odkrywczo-pomiarowymi.

Niewielka cena w stosunku do życia : )))

Zachęcam również do skorzystania z materiałów z kampanii społecznościowej którą Państwowa Straż Pożarna prowadzi:https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020--2021

STATYSTYKI:
W naszym powiecie w związku z działaniami związanymi z tlenkiem węgla jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały:
w 2019 roku: 41 zdarzeń w tym 6 osób zostało poszkodowanych.
w 2020 roku:14 zdarzeń w tym 11 osób zostało poszkodowanych.
Ten rok obfituje w wyższy wzrost liczby osób poszkodowanych w związku z podtruciem tlenku węgla, dlatego prosimy o pomoc w przekazaniu tej ważnej informacji.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)