Trudne warunki atmosferyczne. Policjanci apelują o ostrożność na drogach i ostrzegają przed wchodzeniem na taflę lodu

środa, 10.1.2024 12:15 348 0

Nocne opady śniegu i niska temperatura spowodowały, że na drogach naszego powiatu jest bardzo ślisko. Dlatego świdniccy policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na pieszych. Dostosujmy prędkość i styl jazdydo panujących warunków.

- Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, a koła mogą stracić przyczepność, w wyniku czego pojazd wpada w poślizg. Ważne jest zatem, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Podczas prowadzenia pojazdu należy zachować bezpieczny odstęp od aut jadących przed nami - im trudniejsze warunki, tym większy odstęp. Szczególną uwagę przy takiej pogodzie należy zwrócić wykonując manewry wyprzedzania, wymijania oraz skręcania. Należy też zachować ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych. Z apelem zwracamy się  także do pieszych o zachowanie rozwagi oraz ostrozność. Pamiętajmy by nie przechodzić przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegać przez nią i nie wchodzić na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Droga hamowania samochodu wynosi kilka metrów, a przy śliskiej nawierzchni dystans ten może znacznie się wydłużyć - wyjaśnia asp. Magdalena Ząbek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Pamiętajmy jednak, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Grubość lodu ulega ciągłym zmianom i nie jest ona jednolita na całej powierzchni zbiornika. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Policjanci apelujemy o rozwagę.

Najmłodsi bardzo często wybierają zabawę na śniegu. Niestety zdarza się, że decydując się na aktywność poza domem wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, nieświadome czyhającego tam niebezpieczeństwa. Szczególnie obecnie, kiedy grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne.

  • Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku.
  • Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy, może zakończyć się tragicznie.
  • Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci.
  • Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby, będą umiały wezwać pomoc.
  • Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdro

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Zachęcamy do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym  oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.

- Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne.  Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie - przypomina asp. Magdalena Ząbek.

KPP w Świdnicy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)