Uroczystości rocznicowe w Gross-Rosen

środa, 10.9.2014 09:51 1694 0

Z udziałem m. in. abp. Edwarda Ozorowskiego – metropolity białostockiego, bp. Ignacego Deca – biskupa świdnickiego oraz wielu zaproszonych gości na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy w dniu 7 września br. odbyły się uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę Agresji Niemiec na Polskę.

Wydarzenie, które tradycyjnie odbywa się w pierwszą niedzielę września, zgromadziło w Rogoźnicy przedstawicieli duchowieństwa i władzy samorządowej, członków różnych organizacji i stowarzyszeń, delegacji placówek oświatowych i przede wszystkim żyjących jeszcze więźniów i ich najbliższe rodziny. O oprawę muzyczną zadbała Strażacka Orkiestra Dęta z gminy Lubawka oraz chór parafialny ze strzegomskiej bazyliki.

Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta w swoim przemówieniu podkreślił, że  KL Gross-Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych.

To właśnie w tym obozie śmierć poniosło aż 40 tys. osób, a przez obóz macierzysty i jego filie przeszło 125 tys. więźniów. Dziś chcemy oddać hołd im wszystkim, którzy tutaj zginęli. Mieszkańcy naszej gminy pamiętają o ofiarach obozu Gross-Rosen. Cześć ich pamięci! – mówił Zbigniew Suchyta.

Włodarz gminy Strzegom odniósł się również do aktualnej sytuacji na wschodzie Ukrainy i zaapelował do polityków, by podjęli rozważne decyzje skutkujące pokojem w tej części Europy.

Wizyta abp. Ozorowskiego nie była przypadkowa, bowiem wśród ofiar obozu Gross-Rosen był jego ojciec. Ostatni raz metropolita białostocki odwiedził to miejsce 12 lat temu.

Utrata ojca dla naszej rodziny była bardzo bolesna. Od tego momentu matka musiała przejąć cały obowiązek wychowania na siebie – wspominał arcybiskup. – XX w. był najgorszym wiekiem w historii, w którym było wiele zła. Okazuje się jednak, że Europa i świat są cały czas zagrożone. Musimy być ludźmi wielkiej wiary i głęboko wierzyć w to, że Bóg nas obroni i bezpiecznie przeprowadzi przez te trudne czasy – podkreślał abp. Ozorowski.

Równie mocno zabrzmiał Apel Poległych, który został odczytany przez strzegomskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pięknym i niezwykle symbolicznym akcentem – na zakończenie uroczystości – było złożenie wieńców przed pomnikiem mauzoleum.

Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen. Odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego i biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

 

Tomasz Wanecki

Zespół ds. kontaktów z mediami

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)