Warsztaty proekologiczne na zmodernizowanym placu przy kościele w Jaroszowie

środa, 30.6.2021 19:00 1704 0

Jak zapowiadaliśmy już w maju 2021 roku, Zarząd Stowarzyszenia "Razem dla Jaroszowa" - na podstawie złożonej do Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu" w Udaninie oferty konkursowej o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” - zakończył zadanie związane z realizacją oferty pn. „Utworzenie miejsca do spotkań aktywizujących mieszkańców wsi Jaroszów”.

Zaplanowane utworzenie miejsca do spotkań aktywizujących mieszkańców wsi Jaroszów i Mikoszowa na części placu przy kościele w Jaroszowie już zostało wykonane. Przez realizację tego zadania spowodowaliśmy, że nasi mieszkańcy otrzymali kolejne miejsce w Jaroszowie, na terenie którego mogą się spotkać, porozmawiać ze sobą, odpocząć na ławeczkach w otoczeniu zieleni, a także poza domem mogą połączyć się "ze światem", spędzając czas na ławce multimedialnej, która jest wyposażona w Wi-Fi, dwa porty USB oraz inne funkcje. Zadanie, zgodnie z planem, zostało zakończone w dniu 15.06.2021 r., natomiast w minioną sobotę 26.06.2021 r. odbyły się warsztaty dla dwóch grup mieszkańców wsi Jaroszów i Mikoszowa nt. "Ochrona środowiska naturalnego oraz zagadnienia recyklingu”.

Zostały one poprowadzone w ramach wolontariatu przez dr inż. Katarzynę Tokarczyk-Dorociak, pracownika naukowego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wspomniane warsztaty rozpoczęły się na zmodernizowanym placu kościelnym, a następnie były kontynuowane (ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne - upał i zagrożenie burzami) w świetlicy parafialnej w Jaroszowie. Zgodnie z założeniem konkursowym udział w nich wzięły osoby chętne, należące do przedstawicieli grup defaworyzowanych, tj. osoby starsze, kobiety i młodzież (osoby z grupy 50+, kobiety, osoby poniżej 30 lat, w tym młodzież po zakończeniu nauki). W dwóch grupach warsztatowych łącznie wzięło udział 51 mieszkańców. Prowadząca warsztaty nie tylko dzieliła się swoją rozległą wiedzą na temat ochrony środowiska naturalnego i recyklingu, lecz także uświadamiała uczestnikom warsztatów, jak można na co dzień postępować, aby żyć zdrowo i chronić naszą planetę przed dalszym jej zanieczyszczaniem. Każdy uczestnik wyraził swoje zadowolenie oraz chęć uczestniczenia w podobnych warsztatach szkoleniowych w najbliższej przyszłości. Dlatego Organizatorzy warsztatów już myślą o zaplanowaniu kolejnych szkoleń jesienią bieżącego roku.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za aktywny w nich udział, prowadzącej warsztaty za fachowość, komunikatywność, przystępność i poświęcony czas, "najsłodszej jaroszowiance" za upieczenie i ufundowanie pysznych ciast, a księdzu proboszczowi za życzliwość i wynajęcie świetlicy parafialnej.

Jaroszów to miejscowość, którą warto odwiedzać, dlatego zapraszamy państwa do Jaroszowa.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia "Razem dla Jaroszowa" - Tomasz Dziurla.

Źródło: strzegom.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)