ZACZYTANI... Meike Ziervogel "Magda"

piątek, 8.5.2020 09:43 3200 0

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie bibliotekarki. Dzisiaj lekturę poleca Katarzyna Dominikowska.

 

 Meike Ziervogel, Magda, Wydawnictwo Marginesy, 2015

 

W 2015 r. Wydawnictwo Marginesy wydało książkę  Meike Ziervogel „Magda”, którą patronatem objęła redakcja "Nigdy więcej". Główną postacią jest Magda Goebbels, czyli żona Josepha Goebbelsa, ministra propagandy w III Rzeczy. Jej historia jest powszechnie znana - 1 maja 1945 roku Magda Goebbels osobiście podała truciznę swoim dzieciom, a potem wraz z mężem popełniła samobójstwo. Do końca wierzyła w słuszność idei nazistowskich. 

Książka nie jest wyjątkowo obszerna, ale wystarczająca dla tej historii. Dużym atutem jest na pewno obiektywizm autorki. W powieści odnosi się do charakteru, temperamentu, postawy Magdy Goebbels, ale jej  nie ocenia. Pozostaje w dystansie, przedstawia i unika zdań oceniających. Jednocześnie opisuje tę historię tak szczegółowo i dokładnie, że czytelnik sam decyduje jaki jest jego stosunek do postaci Magdy. Nie bez znaczenia dla tej oceny jest tło historyczne, II wojna światowa, nazizm, ale również odniesienie do relacji z matką, do dzieciństwa w klasztorze, żydowskiego ojczyma, do jej późniejszych relacji z córką. 

Magda jest narodową socjalistką, która na swojej drodze spotyka Hitlera i to na zawsze odmienia jej życie. Odnajduje w końcu swoje powołanie: jako matka narodu niemieckiego, jako nazistka doskonała, którą stała się w momencie, gdy ujrzała po raz pierwszy „małego człowieczka o postawie giganta”. Nabożny szacunek i gorliwe uwielbienie nie pozwala jej pomyśleć Hitlerze inaczej, niż „On”, jak gdyby był Bogiem. Zmienia się także jej sposób rozumowania, każe przedkładać polecenia wodza nad miłość do męża. Doskonale jej stan ducha oddaje zdanie, że "ofiarowuje swoje ciało Josephowi, a ducha Jemu" mając na myśli rzecz jasna Hitlera. 

Obraz Magdy kreuje również postać najstarszej córki Goebbelsów, zapalonej pamiętnikarki, z jej miłością do żołnierza wartującego w berlińskim bunkrze tuż przed samobójstwem Hitlera.

Również wizja Magdy – co by było, gdyby wojna zakończyła się porażką Niemiec, a ona sama i jej dzieci byłyby zdane na łaskę radzieckich żołnierzy. Umierająca, zalegająca w cuchnącym barłogu, bezradnie patrzy na swoje wygłodzone i zawszone pociechy, przełyka łzy, gdy jej najstarsza córka handluje własnym ciałem, by zarobić na chleb. 

Czy to sprawi, że inaczej pomyślimy o Magdzie Goebbels? Czy znajdziemy jakieś wytłumaczenie? Może usprawiedliwienie?  Na pewno warto spojrzeć na tę historię z szerszej perspektywy. I taką daje nam autorka książki. 

Uprzedzam, że nie jest to książka dla zwolenników sumiennie opracowanych biografii. Potwierdzenia tej historii nie znajdziemy w żadnych dokumentach historycznych, osobistych zapiskach czy relacjach świadków. Jest to bardziej wizja, domniemanie, ale tak umiejętnie wplecione w wiedzę historyczną, że staje się bardzo prawdopodobne. Wierzymy, że własnie tak mogło wyglądać życie tej kobiety. 

 

Katarzyna Dominikowska

 

Książka jest do wypożyczenia w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach, szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)