Znane nazwiska polskiej sceny filmowej na liście gości 9. Festiwalu Spektrum. Zobacz, kto odwiedzi Świdnicę

czwartek, 5.10.2023 11:48 1579 1

9. Festiwal Filmowy Spektrum to nie tylko projekcje filmów, ale też spotkania z osobami tworzącymi współczesne polskie kino. Między 24 a 29 października Świdnicę odwiedzą reżyserzy i reżyserki, a także aktorki i aktorzy występujący w prezentowanych podczas "Spektrum" filmach. Pośród gości festiwalu znajdą się m.in. Kinga Preis, Damian Kocur, Małgorzata Gorol, Robert Gulaczyk i Hanka Nobis.

Kinga Preis – odtwórczyni roli Józefiny w najnowszym filmie Kingi Dębskiej “Święto ognia” (2023)
Kinga Preis to jedna z najbardziej uzdolnionych i najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. Świdnicę odwiedzi w związku z projekcją najnowszego filmu w reżyserii Kingi Dębskiej pt. “Święto ognia”, w którym Preis wcieliła się w rolę Józefiny. Obraz opowiada o młodej dziewczynie, Anastazji, która jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Życie Nastki zmienia się za sprawą przebojowej sąsiadki, Józefiny.

Damian Kocur – reżyser filmu “Chleb i sól” (2022)
Damian Kocur to polski reżyser, scenarzysta i autor zdjęć. W programie 9. Spektrum znalazł się jego debiut pt. “Chleb i sól”, który został nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2022 roku. Film opowiada o Tymku – młodym pianiście, studencie Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.Małgorzata Gorol – odtwórczyni głównej roli w filmie “Śubuk” (2022) w reżyserii Jacka Lusińskiego

Małgorzata Gorol to polska aktorka teatralna i filmowa, która wcieliła się w rolę Maryśki w filmie “Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Akcja toczy się w 1989 roku. Marysia jest matką samotnie wychowującą syna z autyzmem. Ani szkoła, ani służba zdrowia nie wiedzą, jak zająć się dzieckiem z takim zaburzeniem. Kobieta nie ustaje w wysiłkach, aby zapewnić Śubukowi akceptację i zrozumienie. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Robert Gulaczyk – odtwórca roli Antka Boryny w animacji malarskiej “Chłopi” (2023) w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana
Robert Gulaczyk to aktor filmowy i teatralny, który od wielu lat związany z teatrem w Legnicy. Na dużym ekranie zadebiutował w 2017 roku rolą Vincenta Van Gogha w animacji malarskiej “Twój Vincent”. W 2023 roku na ekranach kin pojawił się w kolejnej animacji malarskiej – “Chłopi”, w której wcielił się w rolę Antka Boryny. Widzowie Spektrum spotkają się z Robertem Gulaczykiem po pokazie “Chłopów”, czyli filmie o unikalnym mikroświecie wiejskiej wspólnoty, która jednocześnie jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Hanka Nobis – reżyserka filmu dokumentalnego “Prawy chłopak”
Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym, a udział w marszach niepodległości z prowadzeniem kontrmanifestacji w trakcie marszów równości. Życie Antka zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Hanka Nobis towarzyszyła Antkowi przez pięć lat, portretując kolejne etapy poszukiwań chłopaka, jego relacje z rodziną i bliskimi. Reżyserka spotka się z publicznością Spektrum po pokazie filmu “Prawy chłopak”, który odbędzie się w Areszcie Śledczym w Świdnicy w ramach festiwalowej sekcji ARESZT OTWARTY.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

kilkujadek czwartek, 05.10.2023 15:30
Swą pracę wykonują genialnie. Tak samo jak wykonuje ją np:...