Żywe Książki w Mediatece. 15-lecie Żywej Biblioteki

środa, 25.5.2022 10:30 700 0

Żywa Biblioteka – uznana na świecie metoda uczenia akceptacji dla inności i szanowania praw człowieka – obchodzi 15-lecie działalności w Polsce. Już 3 i 4 czerwca odbędzie się wyjątkowa edycja wydarzenia we Wrocławiu – mieście, w którym projekt miał swój początek. W Mediatece będzie można porozmawiać m.in. z ateistą, mamą dziecka z niepełnosprawnością, osobą z chorobą dwubiegunową, Syryjczykiem, rodzicem geja, Amazonką i osobą queer. W roku jubileuszu zaplanowanych jest ponad 40 edycji Żywych Bibliotek w całym kraju – zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Projekt narodził się w Danii – pierwsze wydarzenie z cyklu Human Library (Żywa Biblioteka) zorganizowane zostało w 2000 roku podczas festiwalu Roskilde. Cztery lata później to rewolucyjne narzędzie dialogu stało się oficjalną metodą edukacji o prawach człowieka, a popularność zdobyło dzięki podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy. Obecnie korzysta z niej już 70 państw. Od 15 lat dzięki wrocławskiemu Stowarzyszeniu Diversja stosuje się ją także w Polsce. 

Żywe Biblioteki działają obecnie w 40 polskich miastach (m.in. Wrocław, Warszawa, Gródek, Mikołów), ale ich liczba stale rośnie. – Celem projektu jest pomoc lokalnym społecznościom w wyzbyciu się uprzedzeń związanych m.in. z kolorem skóry, pochodzeniem, orientacją seksualną czy statusem społecznym. Każda Żywa Biblioteka to ważna przestrzeń komunikacji międzyludzkiej – mówi Dora Mołodyńska-Küntzel ze Stowarzyszenia Diversja. 

Wyłącz stereotypy i zacznij rozmawiać

Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy przyjść. Uczestnictwo rozpoczyna się przy ladzie wypożyczeń, gdzieotrzymuje się kartę czytelniczą ze swoim imieniem. Różnorodność prologów, czyli autorskich opisów Żywych Książek – ludzi gotowych opowiedzieć swoje historie – zmienia się w zależności od potrzeb i narastających w danym mieściestereotypów. Po wpisie do karty czytelniczej przez bibliotekarkę (organizatorkę) i krótkim zapoznaniu z Żywą Książką wybieramy miejsce do swobodnej, półgodzinnej rozmowy. Dla obcokrajowców dostępne są także słowniki, czyli tłumacze obecni w trakcie spotkania. Po przeczytaniu Żywych Książek można podzielić się wrażeniami w przygotowanej ankiecie.  

Bestseller w Mediatece

3 i 4 czerwca w godz. 12:00-20:00 we wrocławskiej Mediatece (plac Teatralny 5) wśród Żywych Książek będą m.in. Ateista, Ukrainka, Mama dziecka z niepełnosprawnością, Osoba z chorobą dwubiegunową, Syryjczyk, Lesbijka, Mama geja, Osoba z depresją, Amazonka (kobieta po mastektomii) i Osoba queer. Po raz pierwszy do Księgozbioru dołączy Osoba w spektrum oraz Osoba poliamoryczna. Swoją obecność w Mediatece potwierdziła również Żywa Książka, która w trakcie pierwszej edycji osiągnęła status Bestsellera, czyli najczęściej wypożyczanej Żywej Książki. – Trzeźwy alkoholik przyjechał do nas w 2007 roku aż z Chełmna, aby podzielić się swoją historią. Od tamtego momentu jesteśmy kontakcie i bardzo cieszymy się, że ponownie odwiedzi Wrocław, aby powrócić na Półkę i porozmawiać z Czytelnikami – mówi Magdalena Konopka, koordynatorka wrocławskiej edycji.

 

Żywa Biblioteka we Wrocławiu jest realizowana w ramach WroPRIDE 2022 – Wrocławskiego Festiwalu Dumy we współpracy z Kulturą Równości. Jest także wydarzeniem partnerskim Dialogopolis' 22 i odbywa się we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Udział w Żywej Bibliotece jest bezpłatny. 

Lokalnie dla różnorodności

Żywe Biblioteki mogą organizować zarówno instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, jak też indywidualne osoby, które są gotowe realizować cele przedsięwzięcia. W grudniu odbędzie się 3. Forum Żywych Bibliotek, czyli zjazd kilkudziesięciu koordynatorów i koordynatorek z całego kraju. – W procesie szkoleń, podnoszenia kompetencji i wsparcia osób organizujących spotkania z Żywymi Książkami wydajemy specjalny e-book pt. Jak szkolić o Żywej Bibliotece? przeznaczony dla przyszłych prowadzących– mówi Mołodyńska-Küntzel. Szczegóły znajdują się na stronie: zywabibliotekapolska.pl.

 

ŻYWA BIBLIOTEKA POLSKA 2022 – najbliższe terminy 

20.05 Żywa Biblioteka / Living Library Gródek

20.05 Żywa Biblioteka / Living Library Świdnica

25.05 Żywa Biblioteka / Living Library Warszawa

2.06 Żywa Biblioteka / Living Library Tarnowskie Góry

3-4.06 Żywa Biblioteka / Living Library Wrocław

18.06 Żywa Biblioteka / Living Library Warszawa

25.06 Żywa Biblioteka / Living Library Koszalin

26.06 Żywa Biblioteka / Living Library Łódź

 

Nowe terminy i lokalizacje zostaną opublikowane na http://zywabibliotekapolska.pl/wydarzenia

____________________________________________________

 

Projekt Lokalnie dla różnorodności – sieć Żywych Bibliotek modelem rozwoju sektora jest realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Partnerem projektu jest Credit Agricole Bank Polska.

 

Organizator: Żywa Biblioteka Polska, Stowarzyszenie Diversja, MBP Mediateka

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)