[FOTO] Rozpoczęła się ząbkowicka edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

wtorek, 10.10.2023 14:40 1394 1

We wtorek 10 października uroczyście zainaugurowano 23 edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach Śląskich, którego koordynatorem jest dr Barbara Mianowska. W tym roku festiwalowe wykłady i warsztaty będą odbywały się Ząbkowicach Śląskich, Ziębicach i Kamieńcu Ząbkowickim. 

- W tym roku po raz pierwszy będzie możliwość zapoznania się z pracą i historią Archiwum Państwowego we Wrocławiu, które ma swój oddział w Kamieńcu Ząbkowickim. Mamy także 550 rocznicę urodzin naszego wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika, także na festiwalu również będzie część astronomiczna -  wykład o Koperniku i tutaj za nami jest  już planetarium, więc przez trzy dni będzie można bawić się w astronomiczne przygody. Będzie trochę o biochemi, przypomnę, że w tym roku Nagroda Nobla z chemii została przyznana w dziedzinie nanotechnologii - zachęcała do udziału w zajęciach Barbara Mianowska. 

 Wykład inauguracyjny "Dziewięć stuleci Śląska w dokumentach, aktach, mapach z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu"  wygłosił dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Janusz Gołaszewski. W swoim wykładzie zwracał uwagę, że nawet dokumenty, archiwalia bywają "zakładnikami" wydarzeń dziejowych. 

- Historia miewa dziwne zakręty i ścieżki. W roku 1810 na mocy edyktu sekularyzacyjnego 69 klasztorów na Śląsku zostało zlikwidowanych, brać zakonna dostała 4 tygodnie na opuszczenie budynków, a majątki miały być zbyte na wolnym rynku, by wzbogacić skarbiec pruski. Wynikła wtedy potrzeba zabezpieczenia olbrzymiej liczby książek, dzieł sztuki i archiwaliów nagromadzonych przez klasztory.  Powołano więc do życia Archiwum Prowincji Śląskiej we Wrocławiu - mówił Janusz Gołaszewski. Jak dodawał w całym okresie swego istnienia (1811-1945) byłe Archiwum Państwowe we Wrocławiu zgromadziło najważniejsze akta historyczne Prowincji Śląskiej, w tym ponad 50 tysięcy dokumentów, 30 tysięcy różnych ksiąg i 250 tysięcy woluminów akt. W czasie wojny, mimo akcji zabezpieczania (wywożenia) najcenniejszych zasobów poza Breslau, ogromna liczna dokumentów i archiwaliów uległa zniszczeniu lub zaginięciu. Po wojnie polska administracja przystąpiła do ratowania tego co zostało, ukształtowało się polskie Archiwum Państwowe we Wrocławiu z kilkoma oddziałami. 1 lipca 1992 powołano ekspozyturę Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim, która wkrótce stała się zamiejscowym oddziałem archiwum. 

------------

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną bez przerw od 1998 roku.  W programie festiwalu odnaleźć można m.in. wykłady i prelekcje, warsztatów, pokazy i zajęcia w laboratoriach, wystawy, wycieczki czy dyskusje, a wszystko to przygotowane przez naukowców i ekspertów starających się w zrozumiały dla każdego sposób prezentować zjawiska naukowe, najświeższe osiągnięcia oraz kierunki rozwoju ze wszystkich dziedzin nauki, a także kultury i sztuki.

PROGRAM:

https://www.festiwal.wroc.pl/spis-tresci/?panel_tematyczny=Z%C4%85bkowice%20%C5%9Al%C4%85skie 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Janda wtorek, 10.10.2023 22:00
Tulipan z Kamieńca gdzie? Wychowany na ulotkach PISu nie czai