[FOTO, WIDEO] Parowy Express z Czech w Kamieńcu Ząbkowickim

sobota, 30.10.2021 19:20 6818 3

W sobotę 30 października na stacji kolejowej w Kamieńcu Ząbkowickim podziwiano  parowóz i zabytkowy skład wagonów pasażerskich. Był to Muzealny Pociąg Specjalny "Czeski Express".

Parowy "Express" wyruszył z Czech, by przez Międzylesie, Kłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Dzierżoniów i Świdnicę dotrzeć do Jaworzyny Śląskiej, gdzie podróżni zwiedzili Muzeum Kolejnictwa, a następnie wrócili tą samą trasą.

Zabytkowy skład wjechał na tor pierwszy przy peronie pierwszym na dworcu kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim około południa. Pociąg wywołał zachwyt wśród podziwiających go, jak i ruszających nim w dalszą trasę. 

Czeski  Express tworzy lokomotywa 555.153 wraz ze składem zabytkowych wagonów. Lokomotywa ta to niemiecki parowóz wojenny – klasa 52 DR – maszyny,  które po przejęciu po wojnie przez kolej czeską zostały oznaczone serią 555.  Zainteresowanie przejazdem i biletami było tak duże, że organizatorzy zdecydowali się na uruchomienie dodatkowych wagonów na stacji w Kamieńcu. Były to zabytkowe  wagony serii BiCi z kolekcji Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

- Ta pierwsza podróż jest symboliczna i jest częścią planu uruchomienia turystycznej linii kolejowej z muzeum kolejowego w Dolnej Lipce przy współpracy z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku, muzeami należącymi do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz polskimi samorządami. Chcielibyśmy przygotować projekt do aplikacji w programie ze środków unijnych  Interreg Czechy – Polska - informuje Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Ja sobota, 30.10.2021 22:25
Super sprawa, tylko jakby jeszcze bilety troszkę tańsze były
Xxx niedziela, 31.10.2021 10:02
90 zl za przejazd tam i powrot ze zwiedzaniem muzeum...
KOLEJARZ niedziela, 31.10.2021 10:49
To już NIEMA BOJKOTU ZA TURÓW.