[FOTO,WIDEO] Twierdza Srebrna Góra coraz bliżej UNESCO. Podpisano międzynarodowe porozumienie
14 maja w Twierdzy Srebrna Góra odbyła się oficjalna uroczystość podpisania międzynarodowego porozumienie partnerów, wspólnego starania się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Srebrna Góra zacieśniła tego dnia współpracę z bliźniaczymi twierdzami z Niemiec i Włoch – Königstein, Fenestrelle i Rocca d’Anfo, tworząc unikatową serię europejskich twierdz górskich. Czy porozumienie na trwałe zmieni pozycję tej naszej unikalnej fortyfikacji na mapie dziedzictwa kulturowego Europy?
To pierwszy tak duży, zakrojony projekt w Europie, w którym różne kraje wspólnie przygotowują kandydaturę obiektów militarnych do wpisu na prestiżową listę UNESCO. Całość nosi roboczy tytuł: Nowożytne twierdze górskie jako przykłady przekształcania masywów górskich dla potrzeb militarnych. Wspólny wniosek ma podkreślać ponadnarodowy charakter dziedzictwa oraz wyjątkowe inżynieryjne i krajobrazowe rozwiązania, jakie zastosowano w budowie tych monumentalnych obiektów.
Porozumienie zostało podpisane w obecności reprezentantów administracji państwowej i samorządowej, środowisk naukowych oraz organizacji międzynarodowych zajmujących się ochroną dziedzictwa. W Twierdzy gościli minister Bożena Żelazowska, marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS. Zagraniczni partnerzy przyjechali z Saksonii, Piemontu i Lombardii.
Spotkaniu towarzyszyło eksperckie wystąpienia prof. Bogusława Szmygina i prof. Grzegorza Podrucznego, którzy omówili znaczenie tzw. wpisów seryjnych na Listę Światowego Dziedzictwa oraz specyfikę górskich twierdz obronnych. Prezentację szczegółów wspólnego wniosku na listę informacyjną UNESCO przedstawił zespół dr Katarzyny Pałubskiej i prof. Piotra Molskiego. Dokumentacja ta po zatwierdzeniu na poziomie krajowym zostanie złożona do centrali UNESCO w Paryżu.
Starania o wpis Srebrnej Góry na Listę Światowego Dziedzictwa trwają od ponad dwóch dekad. Już w 2002 roku zainicjowano tworzenie Fortecznego Parku Kulturowego, a dwa lata później obiekt otrzymał tytuł Pomnika Historii – najwyższy możliwy status w krajowym systemie ochrony zabytków. Przez lata prowadzono systematyczne prace remontowe i badawcze, które dziś owocują gotowością do złożenia międzynarodowego wniosku.
W 2024 roku pozytywną opinię o kandydaturze wyraził Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce, co otworzyło formalną drogę do dalszych działań. Porozumienie zawarte 14 maja to kolejny kamień milowy w tym procesie, wymagającym, ale i dającym realną szansę na międzynarodowe uznanie Twierdzy Srebrnogórskiej jako obiektu o wyjątkowej wartości dla całego świata.
ZOBACZ WIDEO:
/DOBA.PL/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)