38 wycieczka Klubu Seniora z Kamieńca - lubuskie warte zachodu

poniedziałek, 6.6.2016 11:44 2178 0

Już po raz 38. niestrudzona popularyzatorka historii, kultury i piękna polskiego krajobrazu, p. Maria Kacik, zabrała członków Klubu Seniora z Kamieńca Ząbkowickiego na wyprawę. Menu, czyli program zwiedzania, przygotowany został tradycyjnie przez przewodnika p. Andrzej Jurasza. Tym razem ekipa wyruszyła na przepiękną Ziemię Lubuską, której hasło promocyjne zawarte jest w tytule relacji.

Wczesnym świtem, bo i odległość znaczna, klubowicze wyruszyli w trasę, na której pierwszym przystankiem był Świebodzin. Największą atrakcją, przyciągającą nie tylko wiernych, jest  figura Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata – żelbetowa rzeźba wzniesiona w roku 2010 według projektu Mirosława Pateckiego. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu, tym samym łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m. Masa konstrukcji szacowana jest na ponad 440 ton. Forma rzeźby nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o 3 metry wyższa. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą budowy pomnika był proboszcz parafii – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – ks. prałat Sylwester Zawadzki.

Kolejnym „daniem” przygotowanym przez A. Jurasza była Palmiarnia w Zielonej Górze mieszcząca się w Parku Winnym, na wzgórze o tej samej nazwie. Nazwa wzgórza nawiązuje do kilkusetletniej historii produkcji wina, z której słynął region. W Zielonej Górze i okolicach  produkowano wina musujące w ilości 250 tys. butelek rocznie, w pod koniec lat 30. ubiegłego stulecia produkowano już blisko 800 tys. butelek zielonogórskiego specjału. Obecna Palmiarnia to już piąta wersja budynku, w której znajduje się największa restauracja w mieście. W Palmiarni znajduje się pełny atlas roślin tropikalnych, które „wymuszają” ciągłą rozbudowę obiektu. Obecnie znajduje się tu około 150 gatunków roślin, krzewów i drzew strefy równikowej i zwrotnikowej. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest 7 akwariów z różnorodnymi rybami. W największym akwarium mieści około 10 tysięcy litrów wody. W nim pływają największe ryby takie jak: rekiny sumowate, jesiotr ostronosy, sum afrykański, lin, piranie, sum czerwonopłetwy i wiele innych. Jedną z atrakcji „nieroślinnych” jest imponująca fontanna wykonana z czarnego granitu, w formie pływającej kuli z wygrawerowaną mapą świata.       

Oczywiście, nie tylko z kronikarskiego obowiązku, należy dodać, że odwiedziliśmy jedną z wielu winiarń i nie obeszło się bez degustacji tego trunku, który coraz powszechniej pojawia się na naszych stołach.  Więcej na http://palmiarnia.net.pl/historia-palmiarni/

Na „deser” zawitaliśmy do stolicy polskich krasnali - Nowej Soli. Miasto słynie z produkcji krasnali i wokół nich powstał cały przemysł. Pełnym uhonorowaniem tych legendarnych, a może nie tylko, stworków było powstanie Parku Krasnala. W parku znajduje się figura największego krasnala na świecie – Solusia, który ma 541 cm i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Park to również miejsce zabaw dla najmłodszych i dla wszystkich, którzy wierzą…., że krasnoludki są na świecie.     

Więcej na http://www.park-krasnala.pl/

Następna 39. wycieczka to zwiedzanie najbardziej ulubionych miejsc, myślę, że nie tylko przez piszącego te słowa, Podnóży Karkonoszy, Rudaw Janowickich i magicznego miasta u podnóża Śnieżki – Jeleniej Góry.

 

Foto: Barbara Sajkiewicz

Tekst: Krzysztof Woliński

Współpraca: Andrzej Jurasz

Dodaj komentarz

Komentarze (0)