Fundacja Sztukupuku: Ekologia w życiu codziennym może być sztuką

czwartek, 28.12.2023 17:23 891 0

Rok 2023 spędzony z Fundacją Sztukupuku był rokiem poświęconym ekologii. Na terenie powiatu ząbkowickiego fundacja zorganizowała szereg wydarzeń i warsztatów poświęconych recyklingowi, ochronie przyrody. Zachęcała też mieszkańców do aktywnego odpoczynku w otoczeniu przyrody.

Ceramiczne naczynia wylepione przez uczestników można było poznać w nowej odsłonie – zamiennika plastikowych pojemników na żywność oraz ekologicznych podlewaczek do roślin ogrodowych i doniczkowych. Jak się okazało, glina jest jednym z naturalnych materiałów, świetnie sprawdzającym się do wykonywania z niej przedmiotów codziennego użytku. Uzupełnieniem warsztatów były spotkania z technika kintsugi to japońska technika naprawy stłuczonej ceramiki poprzez klejenie jej fragmentów złotem i laką. Dzięki kintsugi przedmioty nadal nam służą, a podkreślenie spękań nadaje im inny, szczególny charakter. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość "dać drugie życie" ulubionej filiżance lub miseczce.

Nie tylko naczynia da się uratować, o czym przekonać się można było podczas warsztatów renowacji mebli odNOWAmEBLOWA. Za pomocą prostych sztuczek i metod odnawiania, które można zastosować w warunkach domowych, bez inwestycji w narzędzia i drogie materiały, można było odświeżyć i naprawić przyniesione przez siebie krzesła lub niewielkie szafki.

Działania w otoczeniu przyrody rozpoczęły się na terenie ziębickiego ZCK, gdzie obok Muzycznej Łąki powstały nasadzenia z wikliny, która z czasem będzie się rozrastać i zazieleniać – kopuły wierzbowe, ławki i pufy. Powstał też ogród społeczny przy szkole w Lubnowie zaprojektowany i posadzony przez uczniów, składający się z roślin miododajnych, tak, by wspierać i chronić pszczoły. Mieszkańcy Ziębic mieli okazję wypoczywać na przygotowanych przez fundację hamakach i leżakach w miejskim parku czyli slowlife w najlepszym wydaniu - piknik z poszanowaniem natury, z eko atrakcjami dla dzieci i wegetariańskim poczęstunkiem.

Niewielkie eko systemy zamknięte w można było stworzyć podczas warsztatów Las w słoiku. Poznaliśmy historię powstania najstarszego lasu zamkniętego w szkle, roślinność wykorzystana do założenia floralium nawiązywała do roślinności charakterystycznej dla obszarów gminy Ziębice. O zwierzętach zamieszkujących naszą gminę uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Ząbkowicach Śląskich mogli posłuchać podczas spotkań z pracownikami Fundacji Puchaczówka. I nie tylko posłuchać - można było z bliska zobaczyć puchacza czy jeża, poznać ich zwyczaje i dowiedzieć się, jak chronić żyjące wokół nas dzikie zwierzęta.

Fundacja Sztukupuku kontynuowała projekt malowania przystanków autobusowych w gminie Ziębice. Powstały kolejne kolorowe projekty autorstwa Aleksandry Janik zrealizowane z pomocą mieszkańców.

Dwuletni projekt zakończyliśmy grudniową Eko budką podczas bożonarodzeniowego jarmarku w Ząbkowicach Śląskich.

Zadanie „Nie mamy drugiej Ziemi” zostało realizowane ze środków Funduszu Inicjatyw obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEfio.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)