Klub Seniora w Kamieńcu Ząbkowickim: Cieplickie termy i... nie tylko

piątek, 26.11.2021 12:54 3381 2

Wypadałoby zacząć trywialnie, chociaż aż do bólu prawdziwie, że w sobotni poranek „złotej polskiej jesieni” rozpoczęła się 69. wyprawa Kamienieckiego Klubu Seniora, pod przewodnictwem niestrudzonej popularyzatorki atrakcji turystyczno-historycznych, p. Marii Kacik. Tym razem seniorzy wyruszyli do miejsca, w którym byli kilka lat temu. I ten sposób rozpoczęcia relacji nawiązuje do motta, równie pięknej jak zwiedzane miejsca, piosenki ś. p. Zbigniewa Wodeckiego. Tegoroczna wyprawa była realizacją programu przygotowanego przez profesjonalnego przewodnika turystycznego p. Marka Jechnę, który „ucząc bawił, bawił ucząc” i umilał podróż opowieściami o mijanych, w drodze do celu, atrakcjach turystycznych i historycznych. A Cieplice to taka, bez dwóch zdań. uzdrowiskowa perełka nie tylko Jeleniej Góry.

***********************

Jelenia Góra Cieplice to prawdopodobnie najstarsze uzdrowisko w Polsce, popularne „od zawsze”, przyciągające wieloma atrakcjami m.in.: Park Zdrojowy, Park Norweski, Termy Cieplickie, Zespół Pocysterski, Muzeum Przyrodnicze.

Główny cel sobotniej wyprawy to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, której dzieje sięgają XIII w., a od wieku XIV-tego - do końca II Wojny Światowej stanowiły własność rodu Schaffgotschów. Tu też była ich główna siedziba po spaleniu się zamku Chojnik w wieku XVII. Do naszych czasów zachował się ich pałac na placu Piastowskim. Aktualnie w budynku mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

Uzdrowisko przyciąga kuracjuszy i turystów wieloma atrakcjami, które umożliwiają spędzenie czasu w sposób aktywny i kreatywny. Można rozpocząć od spaceru po Placu Piastowskim, głównym deptakiem, stanowiącym część urokliwej starówki gdzie oprócz budynków uzdrowiskowych, znajdują się: zabytkowy, ewangelicki kościół Zbawiciela, pochodzący z XVIII stulecia oraz barokowy kościół p. w. Św. Jana Chrzciciela wybudowany na początku XVIII stulecia, którego główną atrakcją jest obraz "śląskiego Rafaela" - Michała Willmanna.

Oprócz korzystania z leczniczych termalnych źródeł, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza, swoistą terapią jest też przechadzka po Parku Zdrojowym - położonym nieopodal placu Piastowskiego. Zrewitalizowany park nawiązuje do charakteru angielskiego ogrodu, jaki funkcjonował tutaj w wieku XIX-tym. Usunięto ze ścieżek asfaltową nawierzchnię, park obsadzono wieloma nowymi roślinami. Środkowa parkowa aleja wysadzana jest starymi drzewami dającymi miły cień latem.

Park Zdrojowy, nie jest jedynym w Cieplicach miejscem odpoczynku i relaksu. Niedaleko znajduje się - Park Norweski - ze stawem i fontanną, ustanowiony na początku XX wieku, a nazwa pochodzi od drewnianego budynku wzorowanego na norweskiej restauracji.

Największą atrakcją Cieplic są, otwarte w marcu 2014 roku, Termy Cieplickie - kompleks basenów rekreacyjno-sportowych przy Parku Zdrojowym. Legenda mówi, że lecznicze źródła zostały odkryte pod koniec XII w. przez księcia Bolesława Wysokiego. Biegnąc za zranionym jeleniem znalazł go moczącego ranę w wodzie, która jak się okazało miała lecznicze właściwości.

W pobliżu Cieplic, tak jak w całej Kotlinie Jeleniogórskiej, znajdują się setki atrakcyjnych miejsc i obiektów wartych zwiedzenia.

Jedną z nich jest Perła Zachodu w Siedlęcinie - malownicze schronisko na krawędzi urwiska nad jeziorem Modrym, (jezioro zaporowe na rzece Bóbr), którego początki sięgają roku 1927. Obecne schronisko zostało wzniesione w 1950 roku na miejscu gospody Turmsteinbaud. Budowlę wzniesiono z ciemnych bali drewnianych, z którymi kontrastują jasne obramowania okien. Przy głównym budynku wzniesiono kamienną wieżę widokową. W dole, nad jeziorem usytuowana jest kładka łącząca brzegi jeziora.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://www.karkonosze.pl/cieplice

www.termycieplickie.pl

**************************

Wycieczka nr 69, bez wątpienia zakończyła sezon 2021, ale to nie koniec niespodzianek, przygotowywanych na oficjalne zakończenie sezonu połączone z tradycyjną wigilijną wieczerzą. To spotkanie tradycyjnie jest doskonałą okazją do wspominania anegdot i żartów oraz planowania nowych ekskursji w roku 2022.

 

Foto: Janusz Owczarek

Tekst: Krzysztof Woliński

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

piątek, 26.11.2021 18:59
od roku chcę zapisać się z rodziną do klubu seniora...
poniedziałek, 29.11.2021 02:01
Oooo, to ci kłopoooot... :-D