Jedyne takie muzeum w Polsce mieści się w Ziębicach [WIDEO]
W pięknym XIX-wiecznym ratuszu miejskim w Ziębicach mieści się jedyne w Polsce muzeum specjalizujące się w gromadzeniu zbiorów sprzętu gospodarstwa domowego.
Muzeum prezentuje swoje bogate zbiory w 7 salach ekspozycyjnych, prowadzi zajęcia warsztatowe i lekcyjne dla dzieci i młodzieży, aktywnie uczestniczy m.in. w Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz Nocy Muzeów, a także organizuje wiele spotkań o tematyce kulturalnej i historycznej.
Zapraszamy do obejrzenia wideo.
Początki muzeum w Ziębicach sięgają 1930 r., kiedy to ówczesne władze miasta postanowiły zorganizować Heimatmuseum gromadzące pamiątki z przeszłości miasta i powiatu. Już w 1931 r. powstała pierwsza ekspozycja muzealna w dwóch salach ratusza miejskiego. Zbiory ziebickiego Heimatmuseum rozrastały się jednak dosyć szybko, szczególnie, że w latach 1934-37 wzbogaciły się o ogromną kolekcję przekazaną miastu przez wdowę po śląskim artyście Josephie Langerze. Po likwidacji powiatu ziębickiego muzeum przeniesiono do dawnej siedziby urzędu powiatowego przy dzisiejszej ulicy Przemysłowej. Muzeum uzyskało w ten sposób samodzielną siedzibę, która dzięki przebudowie i adaptacji świetnie nadawała się do prezentacji zbiorów muzealnych. Muzeum w Ziębicach przetrwało II wojnę światową bez strat i w 1946 r. niemiecki kustosz przekazał je władzom polskim. Już od początku lat 50. XX w. muzeum rozpoczęło swoją działalność pod kierownictwem pierwszego polskiego dyrektora pana W. Brajtera. W latach 50. zbiory muzeum wzbogacone zostały przekazem ze zlikwidowanego Muzeum w Niemczy. Ówczesne władze niechętnie jednak patrzyły na "poniemieckie" zbiory w piastowskich Ziębicach, stąd pojawiła się koncepcja stworzenia na bazie Muzeum w Ziębicach placówki specjalizującej się w zbiorach sprzętu gospodarstwa domowego. Wbrew woli kolejnego dyrektora muzeum pana Jerzego Rozwadowskiego w pierwszej połowie lat 70-tych XX w. pozbawiono muzeum jego dotychczasowej siedziby. Do budynku, w którym mieściło się muzeum przeniesiono Urząd Miejski, w zamian muzeum otrzymało kilka pomieszczeń w ratuszu miejskim, gdzie mieści się do dziś.
Przeczytaj komentarze (4)
Komentarze (4)