Platforma widokowa w Bardzie oficjalnie otwarta
W słoneczne listopadowe południe, przy zapierających dech w piersiach jesiennych widokach i panoramie Barda uroczyście otworzono odnowioną platformę widokową nad obrywem skalnym.
Pomysł wyremontowania jednego z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Górach Bardzkich i samej gminie Bardo wyszedł od bardzkich radnych Włodzimierza Biniasia oraz Kamila Witka i szybko został podjęty przez Nadleśnictwo Bardo.
„Platforma widokowa – Natura 2000 w Górach Bardzkich”, projekt remontu punktu widokowego, ma łączyć walory turystyczne i edukacyjne, stąd też, oprócz wykonania drewnianych schodów prowadzących do platformy i bezpiecznych balustrad okalających punkt widokowy, wykonano również tablice edukacyjne oraz broszury informacyjne.
Koszt zadania to ponad 75 tysięcy netto, poza Nadleśnictwem Bardo projekt dofinansowali Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (ponad 35 000 zł) oraz Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich (prawie 8 000 zł).
Prace rozpoczęły się pod koniec sierpnia, a 5 listopada uroczyście otwarto punkt widokowy, choć turyści korzystali z niego już wcześniej, co, niestety, widoczne jest na popisanych już balustradach. Jak zapewnia Leszek Kłosowski, zastępca nadleśniczego, na pewno będą tam instalowane, przynajmniej okresowo, kamery monitorujące, ale mamy nadzieję, że sami turyści zreflektują się i nie będą bezmyślnie niszczyć czegoś, co powinno cieszyć oko i służyć jeszcze przez wiele lat.
W przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Jerzy Ignaszak, starszy specjalista Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Jolanta Szczepańska, starosta powiatu ząbkowickiego Roman Fester, burmistrz Barda Krzysztof Żegański, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Prostko, ksiądz dziekan Dekanatu w Kamieńcu Ząbkowickim o. Wojciech Dąbrowski, ksiądz proboszcz o. Mirosław Grakowicz z parafii Nawiedzenia NMP w Bardzie oraz zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jerzy Łokietko.
Nie zabrakło także małych turystów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie, wraz z opiekunami i panią dyrektor Wiolettą Piojdą. Natomiast gospodarzem całego wydarzenia był nadleśniczy Nadleśnictwa Bardo Antoni Bańdura.
Słoneczna aura, wielokolorowa, jesienna panorama lasu, gór i samego Barda zachwyciła zebranych. Zachęcamy wszystkich, by korzystając ze wspaniałej listopadowej pogody, odwiedzili ten zakątek Barda, wrażenia zapierające dech w piersiach gwarantowane, a dzięki remontowi platformy widokowej dostęp do nich jest bezpieczny i komfortowy.
Przypomnijmy, że obryw skalny, nad którym znajduje się platforma widokowa z charakterystycznym białym krzyżem, to potężne osuwisko znajdujące się na stoku góry Kalwarii opadające do dna doliny Nysy Kłodzkiej. Kilkusetmetrowe osuwisko, największe w Sudetach, powstało 24 sierpnia 1598 r. po długotrwałych, bardzo obfitych opadach deszczu, choć nie wyklucza się także udziału czynnika sejsmicznego, jak podają liczne przewodniki.
Przeczytaj komentarze (22)
Komentarze (22)
Co do kosztów - zapewne niektórzy mogą powiedzieć, że wysokie, ale trzeba policzyć koszt "odsłonięcia" powoli zarastajacego obrywu, trzeba policzyć materiał, który trzeba było na górę przetransportować i odpowiednio zamontować.
Ja się cieszę, że zostało to zrobione i na pewno znacznie lepiej to wygląda teraz nie wspominając już o znacznej poprawie bezpieczeństwa.
Takie są te cholerne rządy PO - kilka miesięcy temu w Ząbkowicach był Zdrojewski, ten który zamiast łożyć pieniądze na tworzenie miejsc pracy w szeroko pojętej kulturze, dał 6mln złotych na budowę kolejnej świątyni rzymskokatolickiej. Dzięki temu dostał zielone światło do stary w Europarlamencie i te tzw. wybory wygrał. Teraz siedzieć sobie może w Brukseli i - tak jak całe PO - ma gdzieś problemy Polski i Polaków. A burmistrz i starosta Ząbkowic z dumą tego wałkonia i śmierdzącego lenia prowadzali po mieście. Fuj