Ostatnia w tym sezonie wyprawa Klubu Seniora z Kamieńca

wtorek, 12.10.2021 10:42 1841 0

Wypadałoby zacząć trywialnie, chociaż aż do bólu prawdziwie, że w sobotni poranek „złotej polskiej jesieni” rozpoczęła się 68. wyprawa Kamienieckiego Klubu Seniora, pod przewodnictwem niestrudzonej popularyzatorki atrakcji turystyczno-historycznych, p. Marii Kacik. Tym razem seniorzy wyruszyli do Zagórza Śląskiego i okolic realizując program przygotowany przez profesjonalnego przewodnika turystycznego. P. Marek Jechna, autor programu umilał podróż opowieściami o mijanych, w drodze do celu, atrakcjach turystycznych i historycznych.

*******************************

Głównym celem sobotniego wyjazdu był Zamek Grodno położony w Zagórzu Śląskim, na Górze Choina (450 m n.p.m). Historia zamku to ponad 700 lat. Początki to średniowieczna warownia, przebudowana w XVI wieku na renesansową rezydencję. Zamek posiada wiele pozostałych średniowiecznych murów a widok z wieży należy do najpiękniejszych.

Zamek Grodno na szczycie góry Choina, na granicy Gór Wałbrzyskich i Sowich wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej, dawniej zwaną Śląską Doliną. Na wzgórzu znajduje się rezerwat przyrody „Góra Choina” o powierzchni ok. 19,13 ha. Z zamkiem związanych jest wiele legend dodających temu miejscu swoistej tajemniczości. Jedna z nich głosi, że już w 800 r. pewien angielski(!) rycerz założył w tym miejscu czworoboczną drewnianą strażnicę. Dalszą rozbudową obiektu miał się zająć książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 r. o nazwie Kinsberg i burgrabim Kilianie von Haugwitz. Główną funkcją budowli była zabezpieczenie szlaku handlowego, który biegł poniżej zamku, w dolinie rzeki Bystrzycy.

Historia zamku jest niezwykle burzliwa i przez kilkaset lat zmieniała po wielokroć swojego właściciela, była zdobywana, niszczona ale też restaurowana, a to co pozostało do dzisiaj jest bezwzględnie warte odwiedzenia.

Obecnie Zamek, kultywując tradycje gastronomiczne z przełomu wieku XIX i XX, oferuje potrawy przygotowywane w Karczmie Rycerskiej położonej na terenie dziedzińca dolnego. Warto wstąpić i skorzystać z menu oferującego oprócz dań kuchni tradycyjnej takich potraw jak Śląskie niebo czy zupa sowiogórska. Niestety podawana jest tylko w weekendy jako tzw. zupa dnia. Dorosłym turystom Zamek oferuje lokalne wino sygnowane swoją marką.

 

Więcej na stronie będącej źródłem tekstu:

https://zamekgrodno.pl/

**************************

W najbliższych okolicach Zamku znajduje się kilka miejsc wartych zobaczenia. Od 13 sierpnia 2019 r. można spacerować po kładce na Jeziorze Bystrzyckim (Lubachowskim) w Zagórzu Śląskim wybudowanej w miejscu rozebranego starego wiszącego mostu.

 

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://zamekgrodno.pl/2019/08/21/nowa-kladka-w-zagorzu-slaskim-juz-otwarta/

****************************

Kolejną, pobliską, atrakcją jest Zapora wodna w Zagórzu Śląskim na Bystrzycy tworząca Jezioro Bystrzyckie. Zbudowana w roku 1917, zapora kamienna, długość w koronie wynosi 230 m, szerokoś

u podstawy 29 m, wysokość 44 m.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapora_wodna_w_Zag%C3%B3rzu_%C5%9Al%C4%85skim

https://wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/jezioro-bystrzyckie-zamek-grodno-i-fregata/

***************************

Na trasie, ostatniej, tegorocznej wyprawy kamienieckich seniorów znalazł się, jako niespodzianka, pałac Jedlinka w Jedlinie Zdroju.

Historia Pałacu Jedlinka rozpoczyna się na przełomie XIII i XIV wieku ale rozkwit pałacu i uzdrowiska nastąpił w XVIII wieku. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych, przeszedł gruntowną renowację i nabrał dawnego blasku.

W pałacu można obejrzeć wystawy stałe - minerałów, historii pałacu, historii organizacji TODT, która prowadziła budowę tajnych podziemnych kompleksów Riese i wystawy czasowe oraz atrakcję dla grup zorganizowanych "Podróż wehikułem czasu" - wycieczka do zamku Grodno (zwiedzanie warowni i kazamatów oraz kiełbaski pieczone na dziedzińcu), dalej podróż do Walimia i tajemniczych podziemnych sztolni Gór Sowich. Podróż kończy się w Pałacu Jedlinka, w którym zwiedza się najskrytsze zakamarki...

Jedlinka oferuje zwiedzającym mnóstwo atrakcji. W samym pałacu znajduje się 3 gwiazdkowy hotel, a przed wejściem znajduje się replika samolotu Fokker DR 1 Czerwonego Barona czyli Manfreda von Richthofena, niemieckiego asa myśliwskiego z okresu I wojny światowej lotnika z I wojny światowej.

Przy kompleksie pałacowo-hotelowym Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, znajduje się odbudowany browar z ruin browar serwujący 4 rodzaje niepasteryzowanego piwa o magicznych nazwach: Jaśnieksiążęce, Pszeniczny Pan, Marcowa Dama oraz Czerwony Baron. W browarze będzie można obserwować, przez duże okna, w ścianach, jak przebiega proces warzenia piwa i spróbować…

 

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://www.polskieszlaki.pl/palac-jedlinka-w-jedlinie-zdroj.htm

https://fotopolska.eu/Jedlina-Zdroj/b21266,Palac.html

https://www.znaczki-turystyczne.pl/znaczkowe-miejsca-turystyczne/zespol-palacowo-hotelowy-jedlinka-w-jedlinie-zdroju-c125

https://walbrzych.naszemiasto.pl/otwarcie-browaru-w-jedlince-zdjecia/ar/c3-2229976

http://www.jedlinka.pl/index.php/okres-powojenny

Artykuł z „Panoramy Wałbrzyskiej z 1 kwietnia 2014 roku

****************************

Zakończenie, kolejnego sezonu, było pełne przyjemnych i pożytecznych niespodzianek stanowiących doskonałą przesłankę do wspominania oraz kreowania pomysłów na następny sezon 2022.

Foto: Marek Jechna

Tekst: Krzysztof WolińskiDodaj komentarz

Komentarze (0)