Płacił za zakupy znalezioną kartą płatniczą. Odpowie za kradzież z włamaniem

piątek, 9.6.2023 14:41 2240 1

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kamieńcu Ząbkowickim zatrzymali 57-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego, który przy użyciu przywłaszczonej karty płatniczej dokonywał transakcji zbliżeniowych w lokalnych sklepach, kupując za cudze pieniądze głównie alkohol. Teraz podejrzanemu grozić może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Pod koniec maja br. kamienieccy policjanci z zatrzymali 57-latka, który przywłaszczył kartę bankomatową należącą do mieszkanki powiatu ząbkowickiego. 50-latka kilka dni wcześniej zgubiła saszetkę z dokumentami. Mężczyzna ją znalazł, jednak nie tylko nie szukał prawowitej właścicielki, ale korzystał z znajdującej się w saszetce karty płatniczej jak swojej. 57-latek płacił zbliżeniowo za zakupy w jednym z kamienieckich sklepów. Zanim został zatrzymany przez policję zdążył dokonać 8 transakcji na łączną kwotę około 300 zł. Większość zakupów sprawcy to był alkohol. Zatrzymany mieszkaniec powiatu ząbkowickiego usłyszał zarzuty związane z przywłaszczeniem karty płatniczej, a następnie posłużeniem się nią przy transakcjach zbliżeniowych, a tym samym, włamania się na rachunek bankowy właścicielki karty w celu dokonania płatności za określony towar. Za kradzież z włamaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy, aby w przypadku utraty czy kradzieży dokumentów, karty bankomatowej jak najszybciej poinformować placówkę bankową lub inną instytucję, która wydała dokument. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności, czy posłużył się naszymi dokumentami. W przypadku, kiedy znajdziesz dokument należący do innej osoby, jeżeli jest to możliwe, niezwłocznie zwróć go właścicielowi. W innym wypadku zwróć go do urzędu, który dokument wydał w celu jego unieważnienia lub do najbliższego urzędu miasta czy gminy lub jednostki Policji.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

piątek, 09.06.2023 15:59
Karać surowo I jeszcze raz Karać!