Policjanci w ostatniej chwili uratowali mężczyznę, który po podpaleniu swojego samochodu zamierzał się powiesić

wtorek, 26.10.2021 09:41 6318

Dzięki szybkiej interwencji policjantów z powiatu ząbkowickiego uratowany został 38-letni mężczyzna, który usiłował odebrać sobie życie. Desperat najpierw podpalił należący do niego samochód audi, by w czasie, kiedy pojazd płonął powiesić się na przygotowanej już wcześniej pętli wisielczej. Funkcjonariusze bez chwili namysłu odebrali sznur trzymany przez mężczyznę w ręce i zabrali go w bezpieczne miejsce. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy. Pożarem samochodu, który doszczętnie spłonął, zajęła się wezwana na miejsce straż pożarna.

fot. KPP w Ząbkowicach Śląskich

W poniedziałek 25 października po godzinie 19.00, policjanci Wydziału Kryminalnego jadąc DK8 zauważyli z drogi łunę w okolicach parku w miejscowość Bardo. Niezwłocznie udali się w to miejsce.

- Odkryli, że na trawie przy rzece Nysa Kłodzka znajduje się płonący samochód osobowy. Wezwali na miejsce straż pożarną. Sprawdzili również, czy w palącym się samochodzie nie ma żadnych osób. Pojazd był pusty. W niewielkiej odległości od miejsca zdarzenia przy drzewie zauważyli stojącego mężczyznę, który w ręku trzymał zawiązany w pętlę wisielczą sznur. Niezwłocznie podbiegli do niego. Okazało się, że 38-latek chciał popełnić samobójstwo wieszając się na pobliskim drzewie. Był roztrzęsiony. Oświadczył, że z powodu problemów rodzinnych nie widzi dla siebie sensu życia. Podpalając swój samochód chciał pozbyć się wszystkich swoich rzeczy, a następnie zakończyć życie wieszając się na pobliskim drzewie. Szybka reakcja policjantów udaremniała jego zamiar i uratowała mu życie. Mężczyzna został przekazany wezwanemu na miejsce zespołowi pogotowia ratunkowego, który udzielił mu dalszej pomocy - informuje st.asp. Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji. 

fot. KPP w Ząbkowicach Śląskich

Tym razem policjanci zdążyli na czas i uratowali desperata. Jest to jednak czwarta próba samobójcza zgłoszona w ciągu 8 dni na terenie powiatu ząbkowickiego. 

- Pamiętajmy, że zdecydowana większość osób, które popełniły samobójstwo, wcześniej komunikuje swój zamiar w pośredni lub bezpośredni sposób - dodaje policjantka. 

Stąd warto być wyczulonym na różne sygnały zagrożenia. Takimi sygnałami mogą być:

 • wypowiedzi typu: „lepiej byłoby wam beze mnie”, „lepiej byłoby ze sobą skończyć”,

 • przygotowywanie środków (np. gromadzenie leków, zdobycie ostrych narzędzi, sznura),

 • napisanie testamentu i/lub pożegnalnych listów,

 • nieoczekiwane wizyty u bliskich osób sprawiające wrażenie żegnania się,

 • nagłe izolowanie się od otoczenia,

 • „filozoficzne” rozważania o śmierci,

 • sny o tematyce śmierci, egzekucji, pogrzebu,

 • rozważania o możliwości połączenia się z ukochanymi zmarłymi,

 • przeglądanie stron internetowych dotyczących samobójstw, pisanie o tym na blogach, czytanie takich blogów itd.

 • problemy z jedzeniem i spaniem

 • utrata zainteresowania pracą oraz swoim wyglądem zewnętrznym

 • możliwe jest również zwiększone spożycie alkoholu pod którego wpływem osoba wyraża sugestie, że nikt jej nie lubi, nie rozumie, że życie jest trudne i nawet bliscy nie chcą pomóc.

W takich sytuacjach należy szukać pomocy medycznej. Można również skorzystać z bezpłatnej poradni telefonicznej 116 123, która udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

 

KPP w Ząbkowicach Śląskich/ st.asp. Katarzyna Mazurek