[FOTO] Adam Mickiewicz na wrocławskim rynku

piątek, 4.11.2016 15:04 1845 0

Kopia krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza przyjechała dziś do Wrocławia i rano stanęła na wrocławskim Rynku na pl. Gołębim przy fontannie. O godzinie 14.00 nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza. Pomnik będzie można oglądać do niedzieli 6 listopada.  Krakowski pomnik Adama Mickiewicza wykonany z żywicy w sakli 1:1

Słynny „Adaś” inauguruje ogólnopolską akcję „Artyści na cokoły”, będącą rotacyjną galerią pomników. Postoi na pl. Gołębim do niedzieli.

- Niezwykle cieszę się z tej koincydencji – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia odsłaniając pomnik. – Adam Mickiewicz przyjechał przeczytać osobiście „Pana Tadeusza”.

Pomysłodawcą wędrownego pomnika jest dyrektor krakowskiego Teatru Groteska Adolf Weltschek. – Tęsknimy za wartościami, za autorytetami. Akcja „Artyści na cokoły” powiązana jest z plebiscytem, w którym głosujemy na artystów ważnych dla Polski. Pragniemy zwrócić uwagę na tzw. kulturę wysoką, bez której nie istnielibyśmy jako społeczeństwo – mówił. – Poza tym w czasach niepewnej sytuacji ekonomicznej i kryzysów gospodarczych obowiązkiem każdego z nas jest dbanie o finanse państwa. Temu celowi ma służyć rotacyjny charakter Galerii Pomników. Pozwoli on obcować obywatelom całego kraju z monumentami wybranych w plebiscycie artystów, jednocześnie minimalizując społeczno-ekonomiczne koszty projektu – podkreślał szef krakowskiej „Groteski”. – Inaugurujemy akcję nieprzypadkowo we Wrocławiu, bo spoglądamy na to co u was się dzieje w Europejskiej Stolicy Kultury z zainteresowaniem i czasem z zazdrością dodał.

- Kraków i Wrocław będą na zawsze stolicami kultury – stwierdził Rafał Dutkiewicz. – Zastanawiam się, kto z wrocławskich twórców mógłby trafić na cokoły. Do głowy przychodzi mi Tadeusz Różewicz, ale on ustanowił mnie strażnikiem swojej pamięci i zobowiązał do tego, by nie powstał żaden jego pomnik ani ławeczka. Dopóki żył sam pilnował, by nie dosiadł się do niego żaden idiota, teraz to moje zadanie. Na cokole mógłby także stanąć Eugeniusz Get – Stankiewicz – dodał prezydent.

Przy „Adasiu” znajduje się urna, do której można wrzucać kupony z głosami na artystów, którzy powinni trafić na cokoły. Odpowiedni formularz można także pobrać na stronie krakowskiego Festiwalu Materia Prima. 

Po Wrocławiu „Adaś” pojedzie do kolejnych polskich miast, m.in. Katowic i Warszawy. Happening rozpoczyna kampanię informacyjną 4. edycji Międzynarodowego Teatralnego Festiwalu Formy MATERIA PRIMA, który odbędzie się w dniach 18-25 lutego 2017 roku w Krakowie.

Terminarz podróży pomnika po Polsce:

4–6.11.2016, Wrocław, Rynek Główny
25–27.11.2016 Kraków, Rynek Główny
16–18.12.2016 Katowice,  Rynek, nieopodal Teatru im. St. Wyspiańskiego
28–30.12. 2016 Warszawa, lokalizacja w trakcie wyboru
20.01.2017–19.02.2017 Kraków, pomnik będzie się pojawiał na różnych placach i ulicach miasta

Źródło.: Wrocław.pl
Foto.: Wojciech Bolesta - Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)